Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
4°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi

DATA PUBLIKACJI: 2019-05-15 11:48 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski zaprasza na cykl wydarzeń kulturalnych pt. „Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi”, który odbędzie się 26 maja 2019 roku od godz. 16.00 w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Wydarzenie to jest elementem obchodów Jubileuszu 20 lecia Powiatu Łomżyńskiego.
Zdjęcie

7

W programie:

  • „Bryczką Państwa Lutosławskich” – prowadzenie Jacek Szymański
  • Koncert „Lutosławski i Derwid” – kwartet „Alla Breve” oraz śpiewaczka operowa Małgorzata Trojanowska
  • Koncert „Muzyczne Podróże Państwa Lutosławskich” – Zespół ROK Band  w skałdzie: Agnieszka Żemek – Pawczyńska, Artur Pawelczyk, Tomek Swajda oraz Grzegorz Sekmistrz

19.00 – Koncert finałowy „Wszystkie barwy Muzyki” – Anna Serafińska, Krzesimir Dębski oraz Adam Palma.

O koncercie finałowym:

Talenty improwizatorskie Muzyków pozwalają im przemieszczać się po wszystkich stylach i gatunkach muzycznych. Oprócz solowych utworów zagrają kompozycje Astora Piazzoli, Chicka Corei, Django Reinhardta, Stevie Wondera i kompozycje własne. Recenzenci ich koncertu podczas Summer Jazz Festival w Krakowie pisali: “Błyskotliwe dialogi, popisy solowe, wędrówki po stylach, elementy kabaretowe stworzyły wspaniały spektakl.”

Krzesimir Dębski - kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Jest laureatem I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983), Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985), nagród czytelników magazynu "Jazz Forum" dla Muzyka, Kompozytora i Skrzypka Roku (1983-86). W 1985 znalazł się w ankiecie amerykańskiego pisma "Down Beat" wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata. W 1986 otrzymał I nagrodę Konkursu Kompozytorskiego z okazji 25-lecia Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna". W 1988 zdobył nagrodę Kanadyjskiej Akademii Filmowej "Genie Award" oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci. W 1998 uzyskał w Stanach Zjednoczonych nominację do "Emmy Award" za muzykę do filmu Andrzeja Maleszki Maszyna Zmian. W 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii "Kompozytor Roku" oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej "Philip Award" za muzykę do filmu Ogniem i Mieczem. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos w Grecji nagrodzono jego muzykę do filmu W Pustyni i w puszczy. Muzyka do filmu Stara Baśń została wyróżniona Złotą Kaczką 2003 przez czytelników czasopisma "Film". W 2005 otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie muzyki do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914-17. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną (ponad 40 premier) i eksperymentalną. W 1991 podjął również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje już kilkanaście tytułów, m.in. z muzyką filmową dla Sony Classical. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O Connor, John Blake i Nigel Kennedy.

Adam Palma - Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych na Akademii Muzycznej w Gdańsku w 2017r. Laureat tytułu “Najlepszy polski gitarzysta akustyczny” na Guitar Awards w Warszawie. Obecnie mieszkaniec Wielkiej Brytanii i wykładowca w klasie gitary na Uniwersytecie w Salford. Chętnie zapraszany do wspólnych koncertów przez najwybitniejszych gitarzystów akustycznych na świecie takich jak: Al Di Meola, Tommy Emmanuel, Bireli Lagrene. Występował z większością artystów polskiej estrady m.in Ewą Bem, Edytą Górniak, Eweliną Flintą, Kubą Badachem, Leszkiem Możdżerem, Krzesimirem Dębskim i innymi. Autor 3 solowych płyt, które zebrały fantastyczne recenzje w magazynach gitarowych na całym świecie. Magazyn Guitar Player umieścił utwór Adama “Rheged” na pierwszej stronie swojej witryny internetowej w czerwcu 2017r.

Anna Serafińska - Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach – z uczelnią związana zawodowo od 1997, w 2004 jako pierwsza w Polsce uzyskała tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego. Aktualnie jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Od 2008 roku adiunkt na wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, w latach 2012 – 2013 i od jesieni 2015 prodziekan tego wydziału. Laureatka m. in. I nagrody oraz nagrody publiczności na międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych Shure Montreux Jazz Voice Competition 2004 oraz tytułu Lady Summertime podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (2006). Czytelnicy Jazz Forum przyznali jej tytuł Nowej Nadziei Polskiego Jazzu za rok 1999. Zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi – od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne. Doświadczenie sceniczne to udział w licznych koncertach – od występów klubowych po renomowane festiwale w Polsce i za granicą. Koncertowała już na każdym kontynencie, w ponad 20 krajach. Oprócz stałych zajęć ze studentami, bierze udział w licznych warsztatach w kraju i zagranicą. Pracowała również jako konsultant wokalny telewizyjnych talentshow m. in. „Idol”, „Jak Oni Śpiewają” , The Voice of Poland” oraz „Aplauz Aplauz”. W swoim dorobku ma już 5 albumów solowych: “NIEOBECNI”, “MELODIES”, „CIEPŁO ZIMNO”, „GADU GADU” oraz „ANNA SERAFIŃSKA GROOVE MACHINE”.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie premierowy pokaz filmu o życiu i twórczości Witolda Lutosławskiego pt. „Granatowy zeszyt” – narracja i oprawa muzyczna Leszek Możdżer (sala w Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy Muzeum Przyrody w Drozdowie) oraz wystawa o Witoldzie Lutosławskim.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

ZAPRASZAMY!

Wydarzenie pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu pt. „Lutosławscy – nietuzinkowe osobowości – polskie serca, światowe umysły” współfinansowane przez Ministerstwao Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2019" oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej