Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
22°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

„Mamy dobrą energię”

DATA PUBLIKACJI: 2019-05-10 14:34 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
TAGI | powiat, projektyue,
10 maja 2019 roku o godz. 11.00, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, w siedzibie Starosta Powiatowego w Łomży odbyło się spotkanie pod nazwą „Mamy dobrą energię”. Przedmiotem spotkania była prezentacja efektów zrealizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020, Poddziałanie 5.3.1 Efektywność energetyczna w budynkach publicznych w tym budownictwo komunalne, projektu pt. „Kompleksowa termomodernizacja budynków Starostwa Powiatowego w Łomży z wykorzystaniem OZE".
źródło: www.4lomza.pl

źródło: www.4lomza.pl

7

Spotkanie rozpoczął o godz. 11.00 Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski krótkim omówieniem założeń projektu, wykonanych prac, wartości inwestycji. Starosta przekazał, że celem głównym projektu była poprawa komfortu cieplnego oraz efektywności energetycznej budynków Starostwa przy jednoczesnej poprawie jakości powietrza na skutek ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W ramach wykonanych prac między innymi zmodernizowano instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Wymieniono część stolarki okiennej i drzwiowej, wymieniono oświetlenie na energooszczędne, docieplono ściany, a budynek zyskał nową elewację. Natomiast na dachu budynku B, zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 28,56 kWp.

Roczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię na cele centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej ma wynieść blisko 67%.

Wartość inwestycji wyniosła: 2.236.694,15 zł, w tym współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniosło 78% kosztów kwalifikowalnych.

Podsumowując Starosta podkreślił, iż dzięki realizacji Projektu, w tym montażu paneli fotowoltaicznych udało się oszczędzić energię, która wystarczyłaby np. na przejechanie samochodem elektrycznym ponad 26.000 kilometrów czy też uchronić przed wycinką 103 drzewa, które miałyby posłużyć jako drewno opałowe. Dodatkowo ponad 4 tony mniej CO2 dostało się do atmosfery. Są to dane po 6 miesiącach od zakończenia inwestycji przy czym okres ten obejmował miesiące o bardzo niskim nasłonecznieniu. W miesiącu kwietniu i maju, przy dość słonecznej pogodzie były dni kiedy energia z paneli fotowoltaicznych w więcej niż 50 % pokrywała zapotrzebowanie urzędu.

Następnie głos zabrał Adam Sanicki z firmy Allsun, który omówił część projektu dotyczącą montażu paneli fotowoltaicznych. Podkreślił, iż jest to instalacja nowoczesna, bezpieczna i efektywna. Podkreślił, że prezentowane dane dotyczą okresu jesienno-zimowego a obecny okres wiosenno-letni przyniesie jeszcze większe oszczędności w zakresie zużycia energii.  

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Złote Gody w Gminie Śniadowo

lut 18, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej