Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
-1°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Wyroki sądowe: ochrona konsumentów

DATA PUBLIKACJI: 2019-01-08 17:19 | OPUBLIKOWAŁ: Marcin Pieńkowski
Lambii, Primax Medic.
To przedsiębiorcy, których dotyczyły wyroki sądowe w sprawach decyzji UOKiK z zakresu ochrony konsumentów

 

Wyroki sądowe: ochrona konsumentów

  •  

 Lambii  – sygn. akt XVII AmA 8/16

Pierwszy z opisywanych wyroków dotyczy odwołania spółki Lambii od decyzji z grudnia 2015 r. Prezes UOKiK stwierdził, że przedsiębiorca naruszył zbiorowe interesy konsumentów. Zapraszał do wzięcia udziału w prezentacjach ale, nie informował o handlowym celu organizowanych spotkań. Dodatkowo spółka ograniczała klientom prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Urząd nałożył na przedsiębiorcę kary o łącznej wysokości ponad 30 tys. zł.

W październiku 2018 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie spółki.

W ustnym uzasadnieniu wyroku SOKiK podzielił całkowicie stanowisko prezesa UOKiK. Zdaniem sądu konsumenci nie byli świadomi, że będą uczestniczyć w pokazach handlowych. Wskazał też, że spółka wręczała pouczenia o prawie odstąpienia od umowy, jednocześnie ograniczając tą możliwość w jej treści. Mogło to dodatkowo dezorientować konsumentów. Sąd utrzymał wysokość kary nałożonej przez urząd.

Primax Medic  – sygn. akt XVII AmA 33/16

Drugi wyrok dotyczył odwołania spółki Primax Medic od decyzji UOKiK z grudnia 2015 r. Przedsiębiorca zapraszał na badania ryzyka zakwaszenia organizmu, chorób układu krążenia, a także promocję zdrowego trybu życia. Spółka nie informowała konsumentów o tym, że  badania to w rzeczywistości prezentacje oferowanych przez nią towarów handlowych. Urząd zakazał Primax Medic stosowania praktyki i nałożył na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości ponad 7 tys zł.

W listopadzie 2018 r. SOKiK oddalił odwołanie spółki. W ocenie sądu, konsumenci nie byli świadomi tego, że są zapraszani na prezentacje handlowe. Sąd nie znalazł podstaw do obniżenia kary nałożonej przez UOKiK.

Procedura odwoławcza

Od decyzji prezesa UOKiK przedsiębiorcy przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a od wyroku SOKiK – apelacja do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Możliwe jest również złożenie skargi kasacyjnej od wyroku SA do Sądu Najwyższego.

Baza wyroków

Od listopada 2015 r. na stronie UOKIK działa baza wyroków sądowych. Zamieszczane są w niej informacje dotyczące wszystkich rozstrzygnięć w sprawach decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję, kontroli koncentracji, naruszenia zbiorowych interesów konsumentów oraz w sprawach o uznanie klauzul za niedozwolone (w których powodem był prezes UOKiK). Baza dostępna jest w zakładce „Wyroki” na stronie internetowej UOKiK: http://decyzje.uokik.gov.pl/bp/wyroki.nsf. Szczegóły dotyczące zasad zamieszczania wyroków znajdują się w dokumencie: Zasady informowania o sprawowaniu sądowej kontroli nad decyzjami prezesa UOKiK.

Dodatkowe informacje dla mediów:

Biuro prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. 695 902 088, 22 55 60 345
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
Twitter: @UOKiKgovPL