I chociaż niepodległość ma wielu Wybitnych Ojców, to zawsze w pierwszym momencie kojarzona jest z nazwiskami Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego.
One bowiem symbolizują uzupełniający się łańcuch działań dyplomatycznych i zbrojnych, które w efekcie dały nam własną państwowość. Stanowią znak przypominający iż w decydujących dla losów narodu momentach odpowiedzialność zatriumfowała nad duchem politycznych sporów…’
Wicestarosta stwierdził, iż odzyskanie niepodległości było procesem długotrwałym, rozciągniętym w czasie, wykraczający poza 1918 r.
Dziś oddajemy honor wysiłkowi całego Narodu. To dzięki żywej pamięci o naszej wzniosłej historii, którą przekazywano w rodzinie, Kościele, szkole, dzięki działaniom patriotycznym i budzeniu świadomości narodowej przez postaci takie R. Dmowski, Bracia Lutosławscy, A. Chętnik, B.Winiarski zaangażowaniu ziemian, łomżyńskich i polskich elit, zaangażowaniu młodzieży nasz naród przetrwał i w kluczowym momencie dostrzegł swoją szanse i z niej skorzystał.
Lech Szabłowski zaznaczył, iż musimy pamiętać o tych 5 pokoleniach mieszkańców Drozdowa, Łomży, Polaków, którzy mimo 123 lat niewoli, upokorzeń, i klęsk nigdy nie pogodziły się z utratą wolności. Pokolenia te wychowane w szacunku do tradycji i wiary dały piękne świadectwo patriotyzmu.
Wicestarosta wskazał: Przekazane nam dziedzictwo, testament przeszłych pokoleń przypomina nam o obowiązku utrwalania daru wolności w codziennych dokonaniach i wyborach. Samorząd winien być najlepsza szkołą patriotyzmu lokalnego, powiatowego, regionalnego, bowiem patriotyzm zaczyna się od umiłowania tego co bliskie…
Zakotwiczeni w tradycji, kulturze i wartościach możemy budować naszą lokalną i narodową przyszłość „ pro bono” ( dla dobra społecznego, dobra ogółu), by Polska rozwijała się, piękniała, była krajem odpowiedzialnego społeczeństwa, sprawnego systemu samorządowego i demokracji To właśnie praca dla dobra wspólnego tworzy fundament narodowego bytu. Każdy z nas może mieć w niej swój udział”.
Przybyli licznie do Drozdowa goście – politycy, samorządowcy, wojskowi i haracerze – Wicestarosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jarosław Kulesza, Radny Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, Z-ca Prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, Parlamentarzyści Ziemi Łomżyńskiej – Bernadetta Krynicka, Lech Kołakowski, Jacek Piorunek Przewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego, Ludwik Zalewski były Senator RP, Maciej Borysewicz – Radny rady Miasta Łomży, a także Dowódca Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży płk Krzysztof Rabek, Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża 2. Regionalnej Bazy Logistycznej mjr Marek Niedźwiedzki, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunt Zdanowicz, Komendant Nadnarwiańskiego Hufca ZHP harcmistrz Wiesław Domański, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą Romana Dmowskiego oddając hołd twórcom niepodległości.
Z okazji tego wyjątkowego Święta Wicestarosta życzył mieszkańcom Drozdowa, Łomży, Powiatu i Ziemi łomżyńskiej wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym i zawodowym i tego byśmy umieli korzystać z daru wolności.
Jako kolejny gratulacje i życzenia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w imieniu władz samorządowych województwa, złożył Jacek Piorunek - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, który stwierdził, iż wierzy, że te następne lata niepodległości dla naszej Ojczyzny będą tylko lepsze.
Godzinę później obecni w Drozdowie goście złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego.- Marszałka i Współtwórcę Niepodległej, wmurowaną w ścianę Domku Pastora w Łomży, gdzie Marszałek ukrywał się 1898 roku,
W południe w Katedrze Łomżyńskiej odprawiono Mszę Świętą koncelebrowaną przez J.E.Ks Biskupa Janusza Stepnowskiego. Jak podkreślał w homilii Ks. Biskup odnosząc się do słów Ewangelii (Mk 12, 38-44) i wyborów samorządowych, że „…służba publiczna to jest szczególna służba, służba państwu, jego instytucjom, służba społeczności lokalnej, temu miastu.” - Ci, którzy mają odpowiedzialność za innych muszą ciągle pamiętać, że czasu dla siebie nie mają.(...) Ten wybór ludzi jest krótki - trwa kilka, kilkanaście czy nieraz kilkadziesiąt lat, ale to jest też zaufanie społeczne, zaufanie drugiego człowieczka, który wierzy, że będziesz mu służyć…”.
Następnie przedstawiciele władz miasta, regionu, instytucji i organizacji, 30 pocztów sztandarowych, wojsko i harcerze - łącznie kilkaset osób uczestniczących w oficjalnych uroczystościach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przeszło ze świątyni w pochodzie prowadzonym przez Łomżyńską Orkiestrę Dętą i kompanię wojsk Obrony Terytorialnej pod dawną kamienicę Śledziewskich przy ul. Sienkiewicza 10, gdzie 100 lat temu, podczas próby rozbrojenia niemieckiego patrolu zginął Leon Kaliwoda, podchorąży X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej.
Tu odbyły się główne, oficjalne miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Łomży.
Radosne świętowanie 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przez społeczność lokalną - udział w koncertach, pikniku patriotycznym, wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych w Drozdowie, przeciągnęło się do późnego wieczoru.