W skąpanym w słońcu, pięknym parku okalającym Drozdowski dwór odbyła się Gala zamykająca XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. Znakomici wykonawcy i wspaniała sceneria plenerowego koncertu sprawiły, że czarowny nastrój lipcowego dnia udzielił się publiczności.
Koncert rozpoczął akcent polski-Polonez A-dur F. Chopina jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, wykonany brawurowo przez pianistę Rafała Lewandowskiego.
Jak wspomniał Pan Jacek Szymański każdego roku na Gali stara się zaprezentować publiczności muzykę wybitnych polskich kompozytorów. W tym roku tej muzyki polskiej jest więcej. Wiąże to się z faktem, iż 25-lecie Festiwalu wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 600-lecia lokacji Łomży. Te jubileusze są znakomita okazją, aby uwypuklić wspaniałe polskie dziedzictwo muzyczne.
Melomani mogli więc usłyszeć także arię Skołuby z op. "Straszny Dwór" S. Moniuszki wykonywaną przez Rafała Korpika, arię Domana z op. "Legenda Baltyku" F. Nowowiejskiego wykonywaną przez Marka Szymańskiego i Etiudę nr 2 W.Lutosławskiego w interpretacji powracającego zwycięsko z konkursu w Mediolanie młodziutkiego, 18-letniego pianisty Jana Walczaka.
„Porwały” publiczność popularne przeboje: „Motylem jestem" z rep. Ireny Jarockiej i „ Kuba -wyspa, jak wulkan gorąca” z repertuaru Janusza Gniatkowskiego w interpretacji Anny Żebrowskiej oraz Marty Wilk i Mariusza Jaśko.
Tegoroczna Gala była dla melomanów okazją do doświadczenia muzyki w różnych jej barwach i odcieniach, poznania mieszanki stylów i klimatów.
Zachwycili publiczność Piotr Łukaszczyk wykonujący temat z filmu „Człowiek legenda 1900 ” Ennio Morricone i Litwinka Šviesė Čepliauskaitė, Polonez a-mol M.K. Ogińskiego.
Aplauz melomanów perfekcyjną techniką i muzyczną wyobraźnią zyskali : Barbara Kubiak arią Toski z op. "Tosca" G.Pucciniego, Rafał Songan, Łukasz Wroński, Jacek Szymański we fragmentach „Nabucco” Verdiego, Wojciech Dyngosz śpiewający Credo Jagona z „Otella” Verdiego i ulubieniec publiczności Łukasz Wroński wykonujący Funicula Funicula L. Denza
Zapadły w pamięć słuchaczy porywająca Habanera z op. „Carmen” Bizeta w wykonaniu Alicji Rumianowskiej i Seguidilla Carmen z op. „Carmen” w wykonaniu Moniki Litwin-Dyngosz, a także Czardasz Sylvy z op "Księżniczka Czardasza" E.Kalmana Anny Osior, i występy sopranistek - Meksykanki Alejandriny Vázquez Ramirez oraz Koreanki YeYoung Sohn.
Przykuł też uwagę występ białostoczanki Małgorzaty Trojanowskiej i pianistki Małgorzaty Marczyk, występującej w duecie z wiolonczelistką Anną Wróbel.
Elementem wieńczącym Festiwalową Galę było wspólne odśpiewanie przez publiczność z artystami 100-lat dla Pana Jacka Szymańskiego i „ deszcz” podziękowań.
Wicestarosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski nawiązał do historii Festiwalu i przypomniał jak przed 25 latami do dworu Lutosławskich, obecnie Drozdowskigo Muzeum, bogatego w tradycje muzyczne przybył łomżanin, absolwent Akademii Muzycznej - bezpośrednio po studiach, ale z dużym już doświadczeniem scenicznym i sukcesami - Jacek Szymański i podjął się realizacji wielkiego wyzwania-Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo Łomża.
Festiwal stał się swoistym kluczem otwierającym dla mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej skarbiec dziedzictwa muzyki klasycznej i współczesnej, a Pan dyrektor Jacek Szymański przewodnikiem w świecie muzyki.
Wicestarosta przekazał słowa uznania i podziękowania Dyrektorowi artystycznemu Festiwalu, reżyserowi i wykonawcy za ogrom pracy, za 25 wspaniałych festiwalowych lat, za Festiwal, który uczynił jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Regionie, działaniem artystycznym o randze międzynarodowej. za to, że sprawił, iż muzykę klasyczną pokochali niezwiązani z muzyką poważną odbiorcy, a Festiwal stał się wydarzeniem na którym koniecznie trzeba być, na które się czeka.
Słowa podziękowania skierował również do artystów za kreacje artystyczne i wszystkich, którzy wnieśli swój wkład w realizację Festiwalu.
.
Jacek Szymański dziękował mecenasom Festiwalu, a w szczególności Posłom: Bernadecie Krynickiej, Lechowi Kołakowskiemu, reprezentującym Urząd Marszałkowski Jackowi Piorunkowi i Stefnowi Krajewskiemu, Elżbiecie Parzych - Staroście Łomżyńskiemu, Mariuszowi Chrzanowskiemu - Prezydentowi Łomży za finansowe wsparcie. Dziękował także za życzliwość organizacyjną i finansową pomoc patronom, organizatorom, współorganizatorom, PWSIiP, gdzie artyści mieli bazę noclegową, parafiom, samorządom, prywatnym sponsorom i mediom.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża oczarował wszystkich i jeszcze raz potwierdził, że jest nie tylko czasem popularyzacji muzyki głownie klasycznej, kultury najwyższych lotów, promocji Ziemi Łomżyńskiej, czy młodych talentów, ale przede wszystkim chwilą twórczej jedności artystów i melomanów wspólnie przeżywających wzruszenia, emocje a nade wszystko — przyjemność obcowania z pięknem Muzyki.
(zdjęcia : Muzeum Przyrody w Drozdowie)