- Uczestnicy koncentracji zajmują się m.in. sprzedażą izolacyjnych płyt warstwowych. Są one używane do budowy ścian i dachów w budynkach przemysłowych i obiektach handlowych. Właściwości tych produktów różnią się od siebie jakością w zależności od użytego rdzenia izolacyjnego, który może być z pianki lub wełny mineralnej.
Analiza transakcji wskazała na silną pozycję obu przedsiębiorców na polskim rynku. Dlatego UOKiK skierował sprawę do drugiego etapu. Konieczne było przeprowadzenie badania rynku, żeby ustalić udziały Balex Metal i Joris Ide oraz innych producentów płyt, a także zbadać wpływ koncentracji na rynek.
- Urząd wysłał pytania do 46 przedsiębiorców – 10 konkurentów i 36 największych odbiorców. Wnioski z badania wskazują, że koncentracja nie wpłynie na ograniczenie konkurencji. Dlatego wydaliśmy zgodę – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.
Urząd sprawdził m.in, czy po transakcji nie dojdzie do podniesienia cen płyt przez przejmującą spółkę. Nabywcy w większości wskazali, że w przypadku podwyżki zmieniliby dostawcę. Urząd wziął też m.in. pod uwagę, że konkurenci uczestników transakcji są w stanie bez większych problemów zwiększyć produkcję płyt. Ponadto udziały Balex Metal i Joris Ide nie przekraczają 40 proc.
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez UOKiK postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.
Dodatkowe informacje dla mediów:
Biuro Prasowe UOKiK
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. 695 902 088, 22 55 60 430
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
Twitter: @UOKiKgovPL