Tegoroczna wizyta miała szczególny charakter bowiem związana była z obchodami dwóch Jubileuszy: 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 600-leciem nadania praw miejskich miastu Łomża.
Ważnym punktem wizyty było spotkanie w Muzeum Przyrody w Drozdowie w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, gdzie odbyły się prelekcje pt. „Paderewski – mistrz tonów i mąż stanu” oraz pokaz filmu o Ignacym Janie Paderewskim w ramach przypadającej w czerwcu rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, którego sygnatariuszem był Ignacy Jan Paderewski.
„Nie często się zdarza, że wielcy i sławni ludzie kultury, na przykład muzycy, kompozytorzy czy pisarze stają się znanymi i wybitnymi politykami.(…) W dziejach Polski wyróżnia się postać Ignacego Jana Paderewskiego (…) W roku 2018, gdy Polska obchodzi 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, postać Paderewskiego zasługuje na szczególne przypomnienie, bo jego zasługi dla wolnej Polski były wielkie. Co ciekawe, nigdy nie planował zostać politykiem. Wcale o tym nie myślał. Najpierw zdobył sławę pianisty i kompozytora by potem stać się ambasadorem Polaków, zabiegającym o to by jego ojczyzna wróciła na mapę Europy po tym jak pod koniec XVIII wieku została zajęta przez trzy sąsiadujące monarchie absolutne. Przyjęło się określenie, że Paderewski „wygrał Polskę na fortepianie” (…) Gdy jego wielkie marzenie się spełniło i powstało polskie państwo, los miał ponownie postawić go w roli polityka. W roku 1919 objął stanowisko premiera polskiego rządu, które sprawował przez 11 miesięcy w jednym z najważniejszych i zarazem najtrudniejszych momentów, kiedy trzeba było stworzyć urzędy, armię i instytucje demokratyczne. To się rządowi Paderewskiego udało. Zorganizowano administrację kraju, uchwalono ustawę konstytucyjną, przeprowadzono wybory do Sejmu Ustawodawczego, zorganizowano wytwórnię papierów wartościowych oraz powołano dwa uniwersytety. W czerwcu 1919 roku Paderewski podpisał traktat pokojowy ustanawiający nowy ład w Europie, z Polską jako niepodległym państwem” – mówił podczas prelekcji Tomasz Szymański, socjolog, Adiunkt w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Te mało znane gościom z Bawarii fakty budziły wśród gości duże zainteresowanie i uznanie. Długo jeszcze po zakończonej prelekcji trwały rozmowy na temat trudnej historii obu krajów. Na zakończenie prelekcji delegacja uczestniczyła w przepięknym koncercie muzyki Paderewskiego w wykonaniu Małgorzaty Marczyk. Drugi temat poruszony w Drozdowie to Marian i Józef Lutosławscy – męczennicy za sprawę niepodległości”.
Goście z Bawarii uczestniczyli także w obchodach 600-lecia nadania Łomży praw miejskich, m.in.: we Mszy święta w intencji Miasta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Salvatore Pennacchio Nuncjusza Apostolskiego w Polsce w Katedrze łomżyńskiej, uroczystej sesji Rady Miejskiej w Łomży czy inscenizacji nadania praw miejskich. Dla gości z Bawarii była to doskonała lekcja mało znanej historii Łomży ale i Polski.
W programie wizyty znalazło się również zwiedzanie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy. Prezes Zbigniew Kalinowski osobiście powitał gości i po krótce opowiedział o historii firmy i jej prężnym rozwoju. Ciekawostką dla delegacji była informacja, iż OSM Piątnica płaci najwyższą stawkę za litr mleka w całej Unii Europejskiej. Na terenie partnerskiego powiatu z Bawarii rolnictwo także rozwija się doskonale, w tym produkcja mleka stąd wizyta w mleczarni cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Delegację z Bawarii gościł również Marszałek Województwa Podlaskiego – Jerzy Leszczyński, który wręczył Staroście Heinrichowi Trapowi Honorową Odznakę Województwa Podlaskiego za ogromny wkład w rozwój współpracy pomiędzy samorządami bawarskimi i województwem podlaskim a w szczególności Ziemi Łomżyńskiej. Podczas uroczystości wręczenia odznaki w Pałacu hr. Starzeńskich w Ciechanowcu wielokrotnie podkreślano wkład Starosty Trappa w rozwijanie wzajemnych stosunków, które nie ograniczają się tylko do kontaktów na szczeblu samorządowym ale opierają się także na realizacji wspólnych projektów np. na rzecz młodzieży, w tym wymiana kulturalna młodzieży szkół powiatu łomżyńskiego i Dingolfing – Landau, wymiana doświadczeń w zakresie przedsiębiorczości, kultury, działalności służb publicznych (straży pożarnych czy Powiatowego Urzędu Pracy).
W trakcie wizyty gości przyjął także na terenie Gminy Śniadowo – Wójt Rafał Pstrągowski, który zaprosił delegację do zwiedzania gospodarstwa rolnego Państwa Chełstowskich w Młyniku specjalizującego się w produkcji mleka oraz Kościoła Parafialnego pw. WNNP w Śniadowie. Na zakończenie wizyty delegacja zwiedziła Zamek Królewski w Warszawie, który wywarł ogromne wrażenie na gościach. Natomiast historia Polski z nim związana wzbogaciła dotychczasową wiedzę naszych gości. Należy bowiem dodać, że nasi partnerzy żywo interesują się historią regionu i polski, nie tylko tą współczesną.
Tegoroczne spotkanie zostało dofinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej w ramach realizacji projektu pn. „Tysiąc lat polsko – niemieckiego sąsiedztwa – historia i kultura, która łączy”.