Ważnym punktem wizyty będzie spotkanie w Muzeum Przyrody w Drozdowie w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, gdzie odbędą się prelekcje pt. „Paderewski – mistrz tonów i mąż stanu” oraz pokaz filmu o Ignacym Janie Paderewskim w ramach przypadającej w czerwcu rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, którego sygnatariuszem był Ignacy Jan Paderewski. Na zakończenie prelekcji koncert muzyki Paderewskiego w wykonaniu Małgorzaty Marczyk. Drugi temat to Marian i Józef Lutosławscy – męczennicy za sprawę niepodległości”.
W ramach pobytu delegacja uczestniczyć będzie w obchodach 600 lecia nadania praw miejskich Łomży m.in.: we Mszy święta w intencji Miasta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Salvatore Pennacchio Nuncjusza Apostolskiego w Polsce w Katedra łomżyńskiej, uroczystej sesji Rady Miejskiej Łomży, inscenizacji nadania praw miejskich.
Poza tym delegacja zwiedzać będzie także Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Piątnicy, gospodarstwo rolne Państwa Chełstowskich w Młyniku, Kościół Parafialny pw. WNMP w Śniadowie oraz Zamek Królewski w Warszawie.
W dniach 13 – 14 czerwca delegację gościć będzie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Przypominamy, iż Powiat łomżyński jako jeden z pierwszych powiatów w nowej strukturze administracyjnej kraju nawiązał współpracę z partnerem zagranicznym - z niemieckim Powiatem Dingolfing - Landau. Współpraca trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Podczas pierwszego spotkania strony uzgodniły, że przedmiotem partnerskich kontaktów będą w szczególności:
- współpraca w zakresie rolnictwa oraz problemów wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich,
- wymiana doświadczeń w zakresie przeciwdziałania bezrobociu ludzi młodych i tworzenia nowych miejsc pracy na wsi,
- współpraca w dziedzinie turystyki oraz ochrony środowiska i przyrody,
- wymiana kulturalna oraz nawiązanie kontaktów między szkołami,
- promocja gospodarki i bezpośredniej współpracy przedsiębiorców celem rozwoju wymiany handlowej i
- wspólnych przedsięwzięć kapitałowych,
inicjatywy na rzecz wspólnego uczestnictwa w programach unii europejskiej, - pomoc strony niemieckiej i wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania powiatami.
Tegoroczne spotkanie jest dofinansowane ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej w ramach realizacji projektu pn. „Tysiąc lat polsko – niemieckiego sąsiedztwa – historia i kultura, która łączy”.