MUZYCZNE WIECZORY U LUTOSŁAWSKICH:
„Chwila nieustająca - Henryk Gała”
Muzyczno-poetycki koncert zorganizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży odbył się z okazji 80. urodzin założyciela Orkiestry – HENRYKA GAŁY.
Głównym bohaterem spotkania był – czytający swe wiersze – Jubilat, a uroczystość uświetniła muzyka J. S. Bacha i W. A. Mozarta w wykonaniu KWARTETU SMYCZKOWEGO FILHARMONII KAMERALNEJ IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO W ŁOMŻY w składzie:
CEZARY GÓJSKI – skrzypce
AGNIESZKA SOBOLEWSKA – skrzypce
ADRIAN STANCIU – altówka
EWA BARCZYK – wiolonczela
Henryk Gała: „Jestem po prostu poetą, niezależnie od tego, że zorganizowałem trzy teatry w swoim życiu, jedną orkiestrę, napisałem libretto niejednej opery”.
Poeta urodził się w Wielkopolsce. Młodość spędził we Wrocławiu, gdzie studiował chemię i filozofię, debiutował literacko i rozwinął działalność kulturalną.
W 1976 roku Henryk Gała wyjechał z Wrocławia do Łomży, by, jak wielu artystów po reformie administracyjnej Polski, organizować kulturę w nowych miastach wojewódzkich. Z czasem zamieszkał w Drozdowie nad Narwią koło Łomży, w nowym domu wśród drzew, na wzgórzu, obok rezerwatu przyrody „Kalinowo”. Jak twierdzi: „Już nie miewam myśli o wycieczkach gdzie indziej na stałe. To jest moje tutaj”.
W Łomży zorganizował instytucje, bez których trudno już sobie teraz wyobrazić życie kulturalne miasta: Łomżyńską Orkiestrę Kameralną (obecnie Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego) i Teatr Lalek (obecnie Teatr Lalki i Aktora ). Obie instytucje z wielkim powodzeniem działają do dziś i jest to, zdaniem poety, jego największy sukces sprzed lat.
Tu powstały też kolejne tomy twórczości, m.in.: „Księstwo narwiańskie”, „Akademia poetów”, „Lustro doliny”, „Drugie pióro pelikana”, „Dopóki teraz”, „Skórzany notes”, „Gdzie rzeka zawiła”, „Zapiski na powiekach”, „Kółko i kamyk”,„Wiersze wybrane”, „Fabryka grochu” oraz trzytomowy wybór twórczości : „Teatry wiersza”, „Liryka i inne wiersze”, „Scena mała i mniejsza”. Henryk Gała jest twórcą nadal aktywnym, a ze swoją umiejętnością krytyki i darem gawędziarstwa chętnie uczestniczy w życiu kulturalnym.
Jubilatowi i sobie życzymy wielu miłych spotkań i radości ze wspólnego obcowania z kulturą.