Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
0°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Przeszukanie UOKiK - instrumenty muzyczne

DATA PUBLIKACJI: 2018-05-02 15:08 | OPUBLIKOWAŁ: Marcin Pieńkowski
UOKiK przeprowadził przeszukanie w siedzibach przedsiębiorców zajmujących się dystrybucją instrumentów muzycznych.
Miało ono związek z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd sprawdza, czy na tym rynku nie doszło do zmowy.
To już piąte przeszukanie w tym roku.

 

Przeszukanie UOKiK - instrumenty muzyczne
  • Przeszukanie rozpoczęło się 17 kwietnia w siedzibach pięciu podmiotów. Prowadzone było w ramach postępowania wyjaśniającego, które ma ustalić, czy przedsiębiorcy działający na rynku dystrybucji i sprzedaży detalicznej instrumentów oraz sprzętu, akcesoriów i oprogramowania muzycznego mogli zawrzeć porozumienie ograniczające konkurencję.

 - Praktyki mogły naruszać zarówno polskie, jak i unijne przepisy. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Postępowanie wyjaśniające jest pierwszym etapem działań UOKiK, prowadzone jest na razie w sprawie, a nie przeciwko jakimkolwiek przedsiębiorcom – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dysponuje szeregiem środków, które pozwalają na zebranie dowodów potwierdzających stosowanie niedozwolonych praktyk. Do jednych z najskuteczniejszych należy możliwość  przeprowadzenia przeszukania w siedzibie przedsiębiorcy.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy urząd stosuje w sytuacjach, kiedy zachodzi podejrzenie, że dany podmiot posiada istotne dowody. Może być prowadzone wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu. Podczas przeszukania przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Prowadzone jest zwykle w asyście policji. Od początku roku urząd przeprowadził pięć przeszukań w ramach prowadzonych postepowań.

To nie pierwsze postepowanie UOKiK  na rynku instrumentów muzycznych. W grudniu 2011 r. UOKiK uznał, że spółka Roland Polska ustalała z dystrybutorami minimalne ceny odsprzedaży swoich produktów w Internecie.  Na przedsiębiorcę została nałożona kara w wysokości ponad 216 tys. zł. Decyzję potwierdziły sądy kolejnych instancji. Znaczna część dowodów w tej sprawie została zebrana przez UOKiK właśnie podczas kontroli z przeszukaniem.

Program łagodzenia kar – leniency daje przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu szansę uniknięcia kary pieniężnej lub jej obniżenia. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia. Przedsiębiorców zainteresowanych programem  łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu 22 55 60 555 prawnicy UOKiK odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowe.

Jeżeli wiesz o niedozwolonym porozumieniu, zawiadom UOKiK. Urząd prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem sygnalista@uokik.gov.pl.Wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na stronie konkurencja.uokik.gov.pl.

Dodatkowe informacje dla mediów:

Biuro Prasowe  UOKiK 
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. 695 902 088; 22 55 60 430
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl
Twitter: @UOKiKgovPL