Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Muzeum Przyrody w Drozdowie

DATA PUBLIKACJI: 2018-01-11 08:28 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Muzeum Przyrody w Drozdowie zaprasza do udziału w obchodach 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wydarzenia odbywać się będą przez cały 2018 rok.
Zdjęcie

1

Program obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Muzeum Przyrody w Drozdowie:

styczeń - kwiecień 2018: „Roman Dmowski na konferencji pokojowej w Paryżu” – wystawa czasowa na temat działalności niepodległościowej Romana Dmowskiego, w szczególności jego pracy podczas konferencji paryskiej.

26 stycznia 2018, godz. 17.00: film „Rok 1863” (prod. polska) – 50 min., prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu poświęcona 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na tle wydarzeń krajowych zostaną zaprezentowane epizody regionalne mające swoje odzwierciedlenie w postawach środowisk społecznych, a także symbolice miejsc pamięci narodowej.

16 lutego 2018, godz. 17.00: film „Rok 1863” (prod. polska), prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu.

16 marca 2018, godz. 17.00: film „Rok 1863” (prod. polska), prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu.

13 kwietnia 2018, godz. 17.00: film „Zapomniany Legion” (o Legionie Puławskim, prod. polska) – 55 min.
Prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu na temat udziału polskich formacji w walce podczas I wojny światowej po stronie Rosjan. Będzie ona nawiązywała m.in. do osoby księdza Kazimierza Lutosławskiego, który w kwietniu 1916 r. pełnił posługę wśród żołnierzy na linii frontu za co został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz do osoby doktora Jana Załuski – lekarza pochodzącego z Łomży, służącego w Legionie Puławskim.

3 maja 2018: koncert muzyki polskiej upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja „Jakże piękna jest nasza tradycja”. W programie koncertu: M. K. Ogiński, S. Moniuszko, H. Wieniawski, H. Wars, A. Kurylewicz, W. Kilar (potwierdzenie organizacji koncertu po uzyskaniu dofinansowania przez MKiDN).

19 maja 2018: Międzynarodowa Noc Muzeów w ramach której odbędą się wydarzenia upamiętniające Rocznicę Odzyskania Niepodległości:
– koncert „Filmowa noc muzeów” (potwierdzenie organizacji koncertu po uzyskaniu dofinansowania przez MKiDN)
– prelekcja adiunkta Tomasza Szymańskiego (MPwD) na temat wkładu Romana Dmowskiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości pt. „Roman Dmowski – droga do niepodległej Polski”
– film „Zapomniany Generał – Tadeusz Jordan Rozwadowski” (prod. polska) – 52 min. Prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu na temat przypadającej w maju rocznicy zamachu majowego i animozji pomiędzy Józefem Piłsudskim a gen. Rozwadowskim oraz ważnego wątku związanego z wojną z bolszewikami w roku 1920 (Rozwadowski to główny architekt taktyki polskiej w tym czasie), a mianowicie walk nad Narwią, które zostały nazwane przez Piłsudskiego „Cudem nad Narwią” poprzedzającym słynny „Cud nad Wisłą”.

15 czerwca 2018, godz. 17.00: film „Paderewski – mistrz tonów i mąż stanu” (prod. polska) – 30 min.
Prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu na temat przypadającej w czerwcu rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, którego sygnatariuszem był Paderewski. Pojawi się m.in. anegdotyczna historia związana z wizytami księdza Kazimierza Lutosławskiego w posiadłości Paderewskich w Morges w Szwajcarii.

5 września 2018: spotkanie członków Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego w drozdowskim Muzeum, połączone z wykładem adiunkta Tomasz Szymańskiego (MPwD) pt. „Marian i Józef Lutosławscy – męczennicy za sprawę niepodległości”.

wrzesień - grudzień 2018: wystawa czasowa „Znaki niepodległej”, o wkładzie społeczeństwa szeroko pojętego regionu łomżyńskiego i wybitnych postaci z nim związanych w odzyskanie niepodległości.

14 września 2018: ogólnopolska konferencja naukowa „Niepodległość w poglądach, działalności i pamięci polskich elit w kraju i regionie łomżyńskim” związana z 100. Rocznicą Odzyskania Niepodległości będąca zarazem kolejnym Spotkaniem Pokoleń w Kręgu Kultury Ziemiańskiej, czyli cyklicznym (w roku 2018 - czwartym) zjazdem potomków polskiego ziemiaństwa połączonym z naukową analizą wybranego aspektu historii oraz dziedzictwa elity ziemiańskiej. Tematem konferencji w roku 2018 będzie wkład polskich elit w odzyskanie przez Polskę niepodległości m.in.: praca niepodległościowa Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, myśl patriotyczna przedstawicieli rodziny Lutosławskich z Drozdowa, działalność polityczna Bohdana Winiarskiego czy charakterystyka działalności Polskiej Organizacji Wojskowej w regionie łomżyńskim. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert muzyki polskiej w wykonaniu kwartetu Alla Breve pt. „Muzyczne tradycje w polskich dworach ziemiańskich”. W programie koncertu muzyka związana z kulturą polskich dworów ziemiańskich, kompozycje twórców takich jak: S. Moniuszko, F. Chopin, W. Żeleński, A. Wroński, Z. Nosowski, J. Mastelski.

21 września 2018, godz. 17.00: film „Człowiek świętego imienia – rzecz o Romualdzie Traugutcie” (prod. polska) – 27 min.
Prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu o informacje o lokalnych przywódcach Powstania Styczniowego w regionie łomżyńskim.

19 października 2018, godz. 17.00: film „Hipolit Cegielski” (prod. polska) – 50 min.
Prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu o informacje na temat pierwszych przemysłowców fabrycznych w regionie łomżyńskim, m.in. o Franciszku Dionizym Lutosławskim.

11 listopada 2018: Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości – uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego oraz koncert muzyczny pieśni patriotycznych z XVIII, XIX i XX w. „I brygada – wspomnienie o Legionach” (potwierdzenie organizacji koncertu po uzyskaniu dofinansowania przez MKiDN).

11 listopada 2018: Wieczór Pieśni Patriotycznej przygotowany przez rodzinę państwa Lipskich – odbywające się od kilkunastu lat wspólne wykonywanie pieśni połączone z komentarzem historycznym.

16 listopada 2018, godz. 17.00: film „Paderewski – mistrz tonów i mąż stanu” (prod. polska) – 30 min.
Prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu na temat przypadającej w czerwcu rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego, którego sygnatariuszem był Ignacy Jan Paderewski. Pojawi się też anegdotyczna historia związana z wizytami Kazimierza Lutosławskiego w posiadłości Paderewskich w Morges w Szwajcarii.

14 grudnia 2018, godz. 17.00: film „Roman Dmowski – niedokończona kariera” (prod. polska) – 22 min.
Prelekcja towarzysząca uzupełniająca tematykę filmu poświęcona przypadającej w styczniu 2018 roku 79. rocznicy śmierci Dmowskiego oraz jego wielkiej przyjaźni z rodziną Lutosławskich z Drozdowa. Będzie także mowa o ostatnich miesiącach życia Dmowskiego spędzonych w Drozdowie w majątku Lutosławskich.

Mimo tego, że określone prezentacje filmów wraz z towarzyszącymi prelekcjami towarzyszącymi są przypisane do poszczególnych miesięcy w roku 2018, Muzeum Przyrody w Drozdowie może zorganizować dla grup szkolnych pokaz każdego z wymienionych filmów w dowolnym, wybranym terminie.

Zapraszamy.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej