"Widzimy, reagujemy, przeciwdziałamy – Razem przeciwko przemocy wobec osób zależnych"
DATA PUBLIKACJI: 2017-12-13 08:37 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
35
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży we współpracy z Komendą Miejską Policji oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łomży zorganizowało 8 grudnia 2017 roku pod patronatem Starosty Łomżyńskiego konferencję poświęconą zjawisku przemocy pt. „Widzimy, reagujemy, przeciwdziałamy – Razem przeciwko przemocy wobec osób zależnych".
Udział w niej wzięło około 150 osób, w tym m.in. prokurator rejonowy, pracownicy służb pomocy społecznej ,policji, kuratorzy sądowi, przedstawiciele służby zdrowia i kadry naukowej PWSIiP w Łomży wraz ze studentami.
Konferencja odbyła się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Łomży. Rozpoczęła się od podsumowania powiatowego konkursu plastycznego zorganizowanego przez PCPR w Łomży pod hasłem „STOP PRZEMOCY" oraz wręczenia nagród laureatom.
Nagrody wręczyli Starosta Łomżyński Pani Elżbieta Parzych i Wicestarosta Pan Lech Marek Szabłowski. Oprócz nagród rzeczowych, wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za olbrzymi wkład pracy oraz zaangażowanie w przygotowanie prac. Jednocześnie gratulujemy talentu oraz pomysłowości w doborze materiałów i przedstawieniu tak trudnego tematu. Równocześnie dziękujemy opiekunom i wychowawcom szkół za zainteresowanie tematem konkursu uczniów.
Druga część konferencji miała charakter merytoryczny i zgodnie z harmonogramem głos zabrali:
-
Karolina Szulkowska - Prokurator Rejonowy w Łomży – wystąpienie na temat prawnych aspektów przeciwdziałania przemocy
-
mł. asp. Marlena Połowianiuk - specjalista Wydziału Prewencji KWP w Białymstoku, Wojewódzki Koordynator procedury Niebieskiej Karty - "Założenia programu profilaktycznego "poMOC, a nie przeMOC"
-
asp. Monika Bańkowska - asystent Zespołu Prewencji Kryminalnej, Patologii i Nieletnich Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży, koordynator procedury "Niebieskiej Karty" - "Działania Policji w związku z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie"
-
Edyta Mateuszczyk - MOPS Łomża - "Procedura Niebieskiej Karty - wszczęcie i przebieg"
-
ks. Radosław Kubeł - kapelan Komendy Miejskiej Policji w Łomży - "Różne postacie przemocy wobec osób starszych w doświadczeniu duszpasterskim"
-
Monika Duchnowska – prawnik zatrudniony w PCPR w Łomży – „Ofiara przemocy w świetle milczenia czy wsparcia instytucjonalnego”
-
Agata Gołębiewska - Wydział Nauk o Zdrowiu PWSIiP w Łomży – „Aspekty medyczne przemocy wobec osób starszych”
-
Magdalena Zawisza - Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Łomży - "Rozpoznawanie przemocy w rodzinie wobec kobiet i dzieci. Reagowanie na przemoc"
-
Mateusz Rainka – PCPR w Kolnie - „Przemoc wobec osób starszych i niepełnosprawnych – symptomy”
-
Renata Szymańska – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży - „Źródła przemocy wobec osób zależnych – Sposoby pomocy sprawcom przemocy”
-
Paweł Kołakowski – Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży -„Konsekwencje psychologiczne przemocy z perspektywy psychoterapeuty”.
Konferencja była cennym doświadczeniem, dawką wiedzy i wymianą dobrych praktyk. Mamy nadzieję, że zaowocuje dalszą, coraz pełniejszą współpracą na polu tak trudnego problemu jakim jest przemoc.
Szersza relacja z konferencji dostępna jest na stronie PCPR w Łomży http://www.pcpr.powiatlomzynski.pl
Edward Jarota
Dyrektor
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży