NAGRODZENI to barwne, cenione powszechnie osobowości,które swoim talentem, aktywnością, dokonaniami, wywarły wpływ na kształt życia kulturalnego i społeczno-gospodarczego Ziemi Łomżyńskiej, wzbogacając je. Wniosły znaczący wkład w popularyzację i rozwój kultury, sportu.
Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie kultury otrzymała Pani Teresa Adamowska.
Pani Teresa Adamowska to wszechstronna artystka o renesansowej pełni uzdolnień, artysta malarz, nauczyciel rysunku i malarstwa w LP im. W. Kossaka w Łomży, wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Wachlarz umiejętności i talentów Nagrodzonej jest imponujący
W dorobku artystycznym Teresa Adamowska ma 30 wystaw indywidualnych oraz udział w przeszło 60 prezentacjach zbiorowych i 11 międzynarodowych plenerach Stowarzyszenia „Stopka”, a także kilku innych m.in. Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Jest indywidualnością artystyczną. Łączy zdolności i osiągnięcia w zakresie malarstwa sztalugowego, scenografii teatralnej, ilustracji książkowej z literackimi.
Oddana pracy społecznej, zwłaszcza w Towarzystwie Ziemi Łomżyńskiej, bezinteresownie opracowuje projekty graficzne wystaw. Jest autorka cieszących się ogromnym zainteresowaniem kart świątecznych w cyklu „Betlejem Łomżyńskie”, „Łomżyńskie Alleluja” z lokalnymi elementami graficznymi i poezją Jej autorstwa.
Ilustruje szereg wydawnictw np. popularna książkę "Spacer z jelonkiem po zabytkach Łomży. Przewodnik nie tylko dla dzieci". Była autorką scenografii teatralnych m.in. w teatrze przy Parafii „Krzyża Świętego” w Łomży. Udzielała konsultacji plastycznych w ramach współpracy z samorządem powiatu łomżyńskiego.
Stworzyła własną, odrębną koncepcję portretu, będącego realistycznym studium psychologicznym. U Adamowskiej portretowani po prostu są, żyją niemal biologicznie.
Wykształciła niepowtarzalny, indywidualny styl malarski, własny język plastyczny, rozpoznawalny, z mistrzowskim operowaniem światłem, bogactwem środków wyrazu.
Twórczość Pani T. Adamowskiej niezmiennie zachwyca, posiada swoisty klimat i głębię, Odbija się w niej lokalna rzeczywistość pejzaże, architektura, ludzie wielcy i ci zwyczajni. Tak jak to bywa u artystów niezwykle utalentowanych, to co lokalne, na wskroś łomżyńskie za sprawą ich talentu urasta do wymiaru ogólnopolskiego staje się znakiem rozpoznawalnym.
Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie inicjatyw społeczno- gospodarczych w powiecie łomżyńskim otrzymała Pani Katarzyna Modzelewska.
Pani Katarzyna Modzelewska jest Prezesem Fundacji Sztuk i Dialogu w Jedwabnem, wcześniej Fundacji Narwiańskiej w Drozdowie, ekspertem w dziedzinie pozyskiwania i rozliczania środków zewnętrznych, pozabudżetowych, w tym z Unii Europejskiej, pracownikiem jednostek samorządu terytorialnego - Gminy Łomża, wcześniej Starostwa Powiatowego w Łomży, współtwórcą szeregu przedsięwzięć w przestrzeni społecznej - kultury, oświaty, gospodarki.
Nagrodzona posiada znaczący dorobek i doświadczenie zawodowe związane z przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej, pozyskaniem, zarządzaniem i wdrażaniem projektów.
Była autorką, współautorką, kierownikiem projektów z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2008-2013, m.in. takich jak: ”Agroturystyka kluczem do zwiększenia dochodów gospodarstw rolnych w powiecie łomżyńskim”, ”Aktywna sołtyska-aktywna wieś” „Kwalifikacje na czasie-praca w zasięgu ręki”, „Nowy zawód- nowe możliwości”, „Spółdzielnia socjalna-moja własna szansa na pracę”, ”Specjalizacja- motorem sukcesu zawodowego”. Projekty były kierowane do osób bezrobotnych, domowników zamieszkujących tereny wiejskie, pracowników małych i średnich przedsiębiorstw, administracji. Pozwoliły wielu osobom podnieść kompetencje i odnaleźć się na rynku pracy .
Dokonywała oceny ofert zadań publicznych na rzecz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Nagrodzona działając społecznie w sektorze pozarządowym jako Prezes Fundacji, Sztuk i Dialogu współpracuje z lokalnymi przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i Instytucjami Kultury, w tym: MP w Drozdowie i ROK w Łomży, pozyskując środki pozabudżetowe na cele statutowe tych organizacji, instytucji z wszystkich możliwych źródeł.
W ramach współpracy Fundacji:
- z Muzeum Przyrody w Drozdowie zrealizowano m.in. wystawy: „Życie i twórczość Witolda Lutosławskiego” , „Działalność sejmowa Adama Chętnika”, wydano publikacje: „Pamiętniki „ Wacławy Lignowskiej”, „Sofia Casanova Lutosławska- hiszpańska pisarka, Polka z wyboru”, „Witold Lutosławski-portret rodzinny”, zorganizowno” Spotkania Pokoleń w Kręgu Kultury Ziemiańskiej”, cykliczne „Dni Ziół Narwiańskich i plenery malarskie.
- z ROK-iem kolejne edycje „ Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie”, „Przeglądu Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego”, Cyklu Festiwali Tematycznych –„ Piosenka jest dobra na wszystko”.
To dzięki Pani Katarzynie, Jej talentowi i zaangażowaniu społecznemu możliwa była realizaca przedsięwzięć o charakterze ogólnopolskim, międzynarodowym w przestrzeni kultury i spoleczno-gospodarczej.
Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu otrzymał Pan Piotr Łobodziński.
Niejako na naszych oczach narodziła się nowa dyscyplina sportu Biegi po schodach (ang.tower running, Dyscyplina, którą na świecie uprawia około 100 tys. osób. Połowa z nich to Amerykanie. Na arenie międzynarodowej sukcesy osiągają Polacy. Najbardziej znanym zawodnikiem z naszego kraju jest Piotr Łobodziński
Pan Piotr Łobodziński to światowej sławy Towerrunner, polski lekkoatleta, reprezentujący barwy lokalnego klubu LŁKS „ Prefbet Śniadowo” Łomża, wielokrotny medalistą Mistrzostw Polski w biegach przełajowych, biegach górskich oraz na orientację.
Od 2011 roku specjalizuje się w towerrunningu czyli w biegach po schodach, odnosząc w tej dyscyplinie największe sukcesy.
Jest aktualnym Mistrzem Świata w Bieganiu po Schodach (Doha, Katar 2015r),
-
czterokrotnym zdobywcą klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (2013, 2014, 2015, 2016) (Towerrunning World Cup, oraz czterokrotnym mistrzem Polski w tej dyscyplinie (2011, 2012 i 2016, 2017r.),
-
a także Mistrzem Europy w bieganiu po schodach 2014r., Wicemistrzem 2016r. oraz brązowym medalistą w 2012r.
-
zwycięzcą międzynarodowego cyklu Vertical World Circuit w 2014, 2015, 2016 roku i 2017 r. organizowanego przez International Skyrunning Federation (ISF).
Są to tzw. biegi pionowe w najwyższych budynkach świata. Niedzielnym zwycięstwem 12 listopada 2017r. w Osace w Japonii zawodnik z Łomży triumfował w najwyższym japońskim biurowcu, z meta zlokalizowaną na wysokości 300 metrów. W Hong Kongu przypieczętował zwycięstwo w całym cyklu Vertical World Circuit w 2017roku.
Do Niego należą zwycięstwa w prestiżowych biegach na najsłynniejszych budowlach globu : Empire State Buildingw Nowym Jorku w 2017r. i na Wieży Eiffla (2015, 2016, 2017r.) w Paryżu. Tu 1665 stopni na 3 taras widokowy pokonał w 7 minut i 50 sekund z udziałem wyselekcjonowanych zawodników
Podczas swojej 6 letniej kariery sportowej w towerrunningu Piotr Łobodziński wziął udział w ponad 103 biegach na schodach w budynkach na całym świecie, z czego 97 razy stawał na podium , 66 razy zwyciężył. Startował w 27 krajach m.in. USA, Chiny, Japonia, Hong Kong, Singapur, Korea Południowa, Filipiny, Tajwan, Brazylia, Australia, Kolumbia, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz wielu europejskich. Zdobywał budynki od 183 m wysokości i 932 stopnie w Londynie po 484m i 2120 schodów w Hong Kongu.
Nagrodzeni otrzymali statuetkę autorstwa Pani Edyty Barańskiej – cenionego artysty plastyka z Gdańska, projektantki wzornictwa przemysłowego oraz nagrodę pieniężną.
Muzycznym akcentem w trakcie uroczystości był dedykowany LAUREATOM NAGRODY STAROSTY nastrojowy koncert w wykonaniu Marty Żelechowskiej ( wokal) i Grzegorza Sekmistrza ( pianino).
Uroczystości towarzyszyła wystawa prac będących pokłosiem pleneru malarskiego organizowanego we współpracy Muzeum Przyrody w Drozdowie z Fundacją Sztuk i Dialogu, na której można było zobaczyć prace Nagrodzonej-Teresy Adamowskiej.
Uroczystość prowadziła E.Gosk
Gratulujemy Laureatom Nagrody Starosty Łomżyńskiego życzymy wszelkiej pomyślności i kolejnych sukcesów.