Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

„Silni pamięcią – silni jednością” – wspólne obchody Święta Niepodległości.

DATA PUBLIKACJI: 2017-11-14 11:22 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Wspólne świętowanie 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości pod hasłem „Silni pamięcią – silni jednością” rozpoczęło się chłodnym porankiem w Muzeum Przyrody w Drozdowie, dawnym dworze Lutosławskich.
Zdjęcie

23
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

 

Wicestarosta Łomżyński - Lech Marek Szabłowski podkreślił „Dumą napawa fakt, iż właśnie tu w Dworze Lutosławskich, bywał, pracował i zmarł Roman Dmowski – jeden z najwybitniejszych polityków polskich XX wieku, który w sposób najdoskonalszy potrafił wyrazić polskie aspiracje i prawo do suwerenności. Jego słowa budziły i jednoczyły Naród, kształtowały sposób myślenia i postawy.

Dmowski odegrał kluczową rolę w walce o kształt polskich granic jako główny delegat Polski na Konferencję Pokojową w Wersalu Zwieńczeniem jego polityki było podpisanie 28 czerwca 1919 z Paderewskim Traktatu Wersalskiego, który przywrócił Państwo Polskie na mapę Europy dawał Polsce ziemie zachodnie z dostępem do morza i wprowadzał do rodziny niepodległych suwerennych narodów

W ponadczasowych publikacjach Dmowski zdefiniował nowoczesny polski patriotyzm i wskazał ścieżkę, którą mamy podążać. Pisał:

„(...) Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie, ……całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami.….obowiązki względem narodu są obowiązkami, z których nikomu z jego członków nie wolno się wyłamywać”.

Przypominał że główne mechanizmy kierujące polityką, ale tez życiem społecznym pozostają stałe, niezmienione od lat. Drogowskazem powinien być prymat interesu narodowego, a nie własne ambicje.

Pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego hołd wybitnemu mężowi stanu, dyplomacie, przywódcy Endecji oraz głównym architektom odzyskania niepodległości, składając kwiaty i paląc znicze, oddali organizatorzy tegorocznych obchodów: Wicestarosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jarosław Kulesza, Wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk, Dowódca Batalionu Lekkiej Piechoty w Łomży płk Krzysztof Rabek, Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża 2. Regionalnej Bazy Logistycznej mjr Marek Niedźwiedzki, Komendant Nadnarwiańskiego Hufca ZHP harcmistrz Wiesław Domański, jak również Parlamentarzyści Ziemi Łomżyńskiej – Bernadetta Krynicka oraz Lech Marek Szabłowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Łomży ppłk Adam Krystowczyk, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej Zygmunt Zdanowicz.

Potem były chwile artystycznych wzruszeń. Uczestnicy uroczystości wysłuchali w salonie dworu Lutosławskich koncertu chopinowskiego w wykonaniu pianisty młodego pokolenia Michała Iwaniuka - studenta Akademii Muzycznej w Łodzi m.in. słynny Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina określany jako „Fantazja na temat polskich pieśni narodowych”. Znakomite wykonanie utworu, który jest zwierciadłem historii i którego każda nutka „kipi życiem i siłą” zachwyciło wszystkich.

Tradycja głosi, że Polonez A–dur wyobrażał sobie Chopin – jak się komuś zwierzył – w roli poloneza koronacyjnego. Kompozytor wierzył we wskrzesze Polski, twierdził, ze to tylko kwestia czasu.

Następnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów pod tablicą pamięci Józefa Piłsudskiego - Marszałka i Współtwórcy Niepodległej, wmurowanej przed rokiem w ścianę Domu Pastora, gdzie przebywał Piłsudski.

Następnie uczestnicy uroczystości, z licznym udziałem harcerzy, trzymających w dłoniach łopocące polskie flagi przeszli szlakiem pamięci paląc znicze, modląc się na grobach żołnierzy, harcerzy, polskich bohaterów, którzy oddali życie walcząc o Polskę Niepodległą.

W południe w Katedrze Łomżyńskiej odprawiono Mszę Świętą koncelebrowaną przez J.E.Ks Biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Jak podkreślał w homilii Ks. Biskup cytując słowa C.Norwida ”Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek Jeśli naród nie dba o państwo, to je traci ….o przyszłości ojczyzny zadecydują nasze postawy i czyny. Potrzeba nam patriotycznych wzruszeń, ale również patriotyzmu na co dzień, patriotyzmu obywatelskiego który wyraża się w uczciwości prawdomówności, dotrzymywaniu słowa, myśleniu o dobru wspólnym, podejmowaniu inicjatyw i projektów gospodarczych, aktywności w lokalnych organizacjach i stowarzyszeniach…” Przytoczył tez słowa wielkiego Polaka – św. Jana Pawła II - „Wolność jest dana i zadana” mówiąc o współczesnych zagrożeniach i potrzebie przeciwstawienia się im.

Zgodnie z tradycją społeczność Łomży i Ziemi Łomżyńskiej – po Mszy Świętej na czele z pocztami sztandarowymi, orkiestrą przemaszerowała ulicami Dworną, Sienkiewicza pod tablicę upamiętniającą Leona Kaliwodę - Komendanta X Okegu POW.

Prezydent Łomży- Mariusz Chrzanowski podkreślił, iż wspólne świętowanie jednoczy nas i pozwala docenić wartość tradycji naszego narodu, uczy szacunku dla tych co oddali życie za naszą Ojczyznę. Przedstawił działania podejmowane w Łomży, mające przyczynić się do podniesienia świadomości historycznej i patriotycznej szczególnie młodych mieszkańców. Wspomniał o projekcie „Niepodległa” dofinansowanym ze środków MKiDN , w ramach którego realizowane są patriotyczne warsztaty dla uczniów. Opowiedział również o planach związanych z obchodami 100-rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności i 600-lecia Łomży.

Hołd wszystkim, którzy przyczynili się do przywrócenia na Mapę Europy Niepodległej, a potem budowali Jej codzienność, w swoich wystąpieniach oddali: Poseł Lech Kołakowski, Członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski, Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych, która kończąc wypowiedź, stwierdziła: „.. ta dramatyczna śmierć L. Kaliwody na progu dorosłego życia i śmierć milionów Polaków walczących o niepodległość winna skłonić nas do osobistej refleksji i zadania za Dmowskim pytania: Jak realizujemy „obowiązki polskie”…, jakie działania podejmujemy, aby zachować dla następnych pokoleń, bronione przez wieki i przekazane nam dziedzictwo?.

Komendant Hufca Narwiańskiego ZHP Wiesław Domański przybliżył atmosferę panującą 18 listopada 1918 roku w Łomży i ostatnie chwile z życia L. Kaliwody.

Odczytano listy od Poseł Bernadetty Krynickiej i Wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego. Złożono kwiaty, zapalono znicze.

Ten chłodny pełen refleksji i patriotycznych nastrojów dzień sprawił, że społeczność Łomży i Ziemi Łomżyńskiej była razem ciesząc się Polską i wspaniałą atmosferą tego wyjątkowego święta.

Łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończył wieczór pieśni patriotycznej w drozdowskim Muzeum. W saloniku dawnego dworu Lutosławskich i przyległych salach zabrakło miejsc, a piosenki wojskowe i patriotyczne śpiewali zgodnie starsi i młodsi, od dziadków do kilkuletnich dzieci.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej