Święto Wojska Polskiego upamiętnia Bitwę Warszawską z 1920 roku. Dziś Bitwa Warszawska każdemu powinna kojarzyć się z walką, w której Wojska Polskie pokonały bolszewików i powstrzymały ich ofensywne działania.
Łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego trwały od 10 do dnia 15 sierpnia. W pierwszym dniu obchodów w Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie Starosty Łomżyńskiego i Prezydenta Łomży z kadrą Wojska Polskiego i przedstawicielami organizacji kombatanckich. Główne uroczystości zaplanowane zostały na dzień 14 sierpnia przed pomnikiem 33 Pułku Piechoty w Łomży, gdzie została zorganizowana uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża. W uroczystościach tych udział wzieli reprezentanci Powiatu Łomżyńskiego - Pani Starosta Elżbieta Parzych, Pan Wicestarosta Lech Marek Szabłowski, oraz przewodniczący Rady Powiatu Pan Jarosław Kulesza. Starosta Łomżyński Pani Elżbieta Parzych skierowała do żołnierzy, pracowników Warsztatów Technicznych w Łomży oraz wszystkich zgromadzonych takie słowa:
„Dostojni Kombatanci, Żołnierze!
Uczestnicy Obchodów 97 ROCZNICY CUDU NAD WISŁĄ
i Bohaterskiej Obrony Łomży w 1920 roku
15 sierpnia 2017 roku obchodzimy 97 rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i zwycięstwa oręża polskiego nad bolszewikami.
Bitwa Warszawska była punktem zwrotnym w historii XX-wiecznej Europy, zmieniła bieg historii, zatrzymała marsz Armii Czerwonej, uratowała Polskę i ocaliła Europę. Endecja okrzyknęła ten triumf „Cudem nad Wisłą”, gdyż miał miejsce w dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii i Panny.
Gdyby żołnierz polski nie zwyciężył i nie dało się powstrzymać triumfalnego pochodu Armii Czerwonej pod Warszawą, rewolucja objęłaby płomieniem cały ląd Europejski. Zostałoby zagrożone samo istnienie całej Europejskiej chrześcijańskiej cywilizacji.
Jak powiedział brytyjski dyplomata lord Edgar OF Abernon „Jest rzeczą prawdopodobną, że bitwa pod Warszawą ocaliła Europę Środkową i część Zachodniej przed fanatyczną tyranią sowiecką"
Jeśli by nawet bolszewicy nie zdołali opanować Europy Zachodniej, to zmieniłaby się historia całej Europy Środkowej, jej granice, nastąpiłoby przenikanie ideologii komunistycznej na Zachód.
Dalszy marsz Armii Czerwonej oznaczał bowiem załamanie się Traktatu Wersalskiego i ustanowionego porządku wersalskiego. Zniknęłyby także wszystkie państwa, które powstały na gruzach caratu. Polska byłaby Rosyjską Gubernią.
W 1920 roku, u progu polskiej państwowości, mieliśmy do czynienia z moralnym zjednoczeniem społeczeństwa. Zwyciężył duch polskości, odwaga, zbiorowa determinacja narodu, by obronić świeżo odzyskaną niepodległość.
O losach bitwy zadecydowała jedność społeczeństwa, męstwo żołnierza, znakomita orientacja dowódców niższego szczebla prowadzących manewry i talent głównodowodzących : Naczelnika i Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Józefa Hallera…którzy w czasie krytycznym dla Kraju potrafili schować urazy i osobiste niechęci. Liczyła się Polska i nasz wspólny, ogólnonarodowy byt.
W kolejną rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku (...) nasze serdeczne myśli i wdzięczność kierujemy ku bohaterom sprzed lat – żołnierzom którzy poświęcili życie w walce o wolna Polskę jak i ku współczesnym polskim żołnierzom, stojącym na straży naszej niepodległości i bezpieczeństwa. Składamy hołd bohaterom czasów minionych i współczesnych.
Dziś żyjemy w nowej rzeczywistości, w wolnej Polsce, w której zarysowały się wewnętrzne podziały, irytujące i przygnebiające. Mamy tryumf osobistych ambicji, niejednokrotnie brak myślenia i działania propaństwowego. Żyjemy w niepewności co dalej z Polską, z naszymi aspiracjami i marzeniami.
W historycznym dniu, w którym wracamy pamięcią do skutecznej obrony Warszawy, gdy Polacy dali światu i sobie dowód prawdziwego umiłowania wolności i niepodległości. Nasze pokolenie powinno sięgać do tamtych ideałów. Potrzebna jest pokora i dialog. Zbyt wiele od Nas zależy, nie mniej od tych, którzy w tamtym pamiętnym sierpniu sięgnęli za broń i ginęli. Nie musimy wznosić barykad przeciwko sobie, bo wpisujemy się doskonale w plany przeciwników silnej Polski.
Cieszmy się wolnością, pielęgnujmy ją i dbajmy o nią. Jest krucha.”