Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
6°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Wybitny fizyk, potomek Lutosławskich z wykładami w Łomży

DATA PUBLIKACJI: 2017-04-28 10:16 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Zdjęcie

1

 Profesor Krzysztof Meissner był wykładowcą tegorocznej edycji Uniwersytetu Otwartego łomżyńskiej Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Wykłady zorganizowane w celu popularyzacji nauki oraz wspólnej dyskusji były otwarte - jak sama nazwa wskazuje - dla wszystkich chętnych, zarówno tych związanych ze światem akademickim jak również osób spoza niego.

Profesor Meissner należy do najważniejszych fizyków-teoretyków w Europie. Jest związany z Uniwersytetem Warszawskim, Instytutem Problemów Jądrowych im. A. Sołtana, Narodowym Centrum Badań Jądrowych, Instytutem Maxa Plancka w Poczdamie oraz Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN. Ma znaczący wkład w rozwój nauki, m.in. w dziedzinie kwantowej grawitacji pętlowej. Wraz z Gabriele Veneziano (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) odkrył nową symetrię w teorii grawitacji wykorzystaną w tak zwanej „kosmologii przed Wielkim Wybuchem”, z Hermannem Nicolai (Instytut Maxa Plancka) zaproponował rozszerzenie teorii cząstek elementarnych, które przewiduje istnienie nowych cząstek, a z Rogerem Penrosem z Oxfordu prowadzi badania nad satelitarnymi mapami kosmicznego promieniowania tła. To przykłady jego osiągnięć i prac jako naukowca.

Podczas dwóch wykładów w Łomży poruszył m.in. problematykę badań nad wszechświatem i jego historią oraz kwestię granic ludzkiej wiedzy. Wykłady, mogłoby się wydawać, o tematyce trudnej do ogarnięcia dla laików, były wygłoszone w niezwykle przystępny i zajmujący sposób. Każdy mógł z nich wynieść wiele informacji. Mogły one również otworzyć przed słuchaczami nowe pola do własnych przemyśleń.

Profesor Meissner jest potomkiem rodziny Lutosławskich z Drozdowa. Jego pradziadkiem był sławny badacz pism Platona - filozof Wincenty Lutosławski, który swoją karierę naukową zaczynał od chemii. Oprócz prac z zakresu ludzkiej duchowości, spraw społecznych i polityki, napisał też książki poświęcone logice oraz był twórcą autorskiej metody analizy platońskich dialogów nazwanej przez niego stylometrią. Podczas jednego z wykładów Krzysztof Meissner wspomniał o swoim wybitnym pradziadku. Dziadkiem profesora był Czesław Meissner - lekarz, działacz polityczny związany z Narodową Demokracją, przyjaciel oraz współpracownik Romana Dmowskiego, poseł na sejm RP. Poślubił on córkę Wincentego Lutosławskiego – Halinę. Swoją wybrankę poznał podczas odwiedzin Dmowskiego w jego majątku w Chludowie. Lider endecji jako bardzo dobry przyjaciel Lutosławskich odwiedzał ziemian w Drozdowie, oni zaś często gościli u niego. Z małżeństwa doktora Czesława Meissnera i Haliny urodził się ojciec profesora Krzysztofa Meissnera, który otrzymał imię Czesław. Był magistrem geografii oraz aktorem. Należy zatem powiedzieć, że profesor Krzysztof Meissner przyjeżdżając do Łomży zawitał w swoje rodzinne strony.

Historię rodziny Lutosławskich najczęściej widzimy przez pryzmat osób żyjących w wieku XIX i pierwszej połowie wieku XX, w latach świetności drozdowskiego majątku. Warto mieć na uwadze to, że i obecnie ta ważna w historii naszego regionu i kraju rodzina cieszy się wybitnymi potomkami.

 

fot. 4lomza.pl

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej