Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
5°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Wystawa „Gdzie kobiety z tamtych lat, z naszych stron...” oraz koncert noworoczny

DATA PUBLIKACJI: 2017-01-24 08:00 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Zdjęcie

12
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Najnowsza wystawa prezentowana w Muzeum Przyrody w Drozdowie, nosząca tytuł „Gdzie kobiet z tamtych lat, z naszych stron...” jest podróżą w świat kobiet; w wymiarze historycznym, kulturowym, a także - w pewnym sensie - psychologicznym. Zgromadzone eksponaty pochodzące z imponujących zbiorów rodziny Cywińskich, koncepcja wystawy i jej motywy przewodnie są próbą zgłębienia tego czym jest kobiecość i czym jest kobieca dusza. Mamy tu wiele śladów i tematów mówiących o aktywności kobiet na polach takich jak oświata, dobroczynność czy wychowanie patriotyczne. Przywołujemy wiele wspaniałych osób – pań będących przedstawicielkami ziemiaństwa, inteligencji oraz mieszczaństwa.

W piątek 20 stycznia 2017 roku odbył się wernisaż wystawy połączony z koncertem noworocznym w wykonaniu wykładowczyń i studentek Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina - Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku. Marta Wróblewska (sopran), Urszula Iżbicka (fortepian), Monika Horodek (sopran), Katarzyna Moląg-Krupowicz (sopran) oraz Karolina Maria Stempniewska  (sopran) zaprezentowały program, w którym znalazły się m. in. utwory Roberta Schumanna, Sergiusza Rachmaninowa, zapomnianego polskiego kompozytora Ottona Mieczysława Żukowskiego, a także kolędy. Tych ostatnich nie mogło zabraknąć w okresie bożonarodzeniowym. Jedną z nich była kolęda „Jezus malusieńki” w aranżacji Witolda Lutosławskiego. O wystawie, zgromadzonych zbiorach, ich historii oraz wartości dla polskiej kultury mówił Emil Cywiński  (autor scenariusza wystawy) wraz ze swoimi rodzicami Ewą oraz Kazimierzem Cywińskimi. Ekspozycja powstawała na przestrzeni kilkudziesięciu lat i była związana z działalnością prywatnego Muzeum Kresowego Domu jakie powołali do życia państwo Cywińscy. Na wystawie zobaczyć możemy bogate zbiory unikatowych starych książek i czasopism o tematyce kobiecej, biżuterię, meble, ozdobne naczynia, stroje, instrumenty muzyczne, kolekcje nutowe czy zabytkowe fotografie. Właściwie każdy eksponat ma tu własną historię. Suknia Hanki Bielickiej, stół do spirytystycznych seansów (rzeczywiście takie były na nim odprawiane), kolia o takim samym wyglądzie jak ta którą wydobyto z „Titanica” (przedmiot pochodzi z tych samych lat) czy ilustracje Zofii Stryjeńskiej - to tylko niektóre z nich. Jest ich wiele. Jak powiedział Emil Cywiński pokazują kobiecy świat od okresu gdy kobieta - bohaterka tej wystawy była małą dziewczynką, poprzez jej młodość, miłość, małżeństwo, aż po okres, w którym starsza pani spoglądając na rodzinne pamiątki wspomina osoby i chwile ważne w jej życiu.

W działalności historycznej Muzeum Przyrody w Drozdowie tematyka kobieca jest szczególnie ważna. Można tu przywołać konferencję poświęconą kobietom – członkiniom polskiej elity ziemiańskiej zatytułowaną „Zachodnie wzorce i wschodnie realia” oraz konferencję na temat życia i twórczości „Polki z wyboru – Hiszpanki z pochodzenia”, czyli Sofii Casanova Lutosławskiej.  Wystawa „Gdzie kobiety z tamtych lat, z naszych stron...” jest ważnym przedsięwzięciem wpisujących się w  misję przypominania o życiu i pracy wspaniałych pań związanych z naszym regionem (i nie tylko). Powinniśmy pamiętać o ich społecznikostwie, działalności dobroczynnej i wartościach, które znaczyły dla nich wiele. Ich historia oraz ta wystawa przypomina nam o wielkim wkładzie kobiet w narodową kulturę, obyczajowość, o kobiecej wartości w rodzinie.

Ekspozycję można zwiedzać w okresie od stycznia do końca kwietnia 2017 roku.

Zapraszamy!

 

 zdjęcia: Muzeum Przyrody w Drozdowie

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej