MIĘDZYNARODOWE FORUM PRAWA KONKURENCJI.
DATA PUBLIKACJI: 2012-09-28 14:40 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Przedsiębiorcy dobrze oceniają swoją znajomość prawa konkurencji i wiedzą, jakie działania mogą być nielegalne - wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O tym, jak ważne dla profesjonalnych uczestników rynku jest pozyskiwanie wiedzy na temat aktualnych trendów w prawie konkurencji świadczyło także zainteresowanie wczorajszym Międzynarodowym Forum Prawa Konkurencji.
Jak skutecznie wykrywać kartele i jednocześnie zachować prawa przedsiębiorców? Jakie są najnowsze trendy organów ochrony konkurencji w polityce nakładania kar? Jak efektywnie prezentować sprawy w procesie sądowej kontroli decyzji antymonopolowych? – to główne tematy II Międzynarodowego Forum Prawa Konkurencji. Już po raz drugi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów był organizatorem międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie konkurencji, która odbyła się wczoraj w Szkole Głównej Handlowej. Szefowie urzędów antymonopolowych z całego świata, przedstawiciele międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną konkurencji, prawnicy, przedsiębiorcy oraz reprezentanci środowisk naukowych dyskutowali wczoraj na temat tworzenia i stosowania prawa oraz konieczności poszukiwania najlepszych rozwiązań prawnych i instytucjonalnych stosowanych w zwalczaniu niedozwolonych porozumień i służących wszystkim uczestnikom rynku.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i Komisarz ds. Konkurencji Joaqin Almunia otwierając Forum podkreślił konieczność współpracy międzynarodowej oraz wpływ decyzji krajowych organów na wspólny rynek. – Chcąc sprostać wymaganiom globalizacji Unia Europejska musi współpracować, żeby stworzyć jeden rynek. Krajowe organy antymonopolowe powinny stać na czele tego procesu. Ich obowiązkiem jest eliminowanie niedozwolonych działań przedsiębiorców, które mogą mieć wpływ na wspólny rynek.
Jednym z tematów omawianych w trakcie Forum była sprawiedliwość proceduralna i jej przestrzeganie przez organy ochrony konkurencji. Omówiono zasady ochrony interesów przedsiębiorców podczas prowadzenia działań kontrolnych służących wykrywaniu i eliminowaniu karteli przez urzędy antymonopolowe. Kolejną kwestią była efektywna współpraca organów ochrony konkurencki z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. To zagadnienie jest jednocześnie częścią projektu przygotowywanego przez UOKiK w ramach zaangażowania w prace Międzynarodowej Sieci Konkurencji.
Skuteczna ochrona rynku nie jest możliwa bez współpracy urzędów antymonopolowych z przedsiębiorcami. Z najnowszych, przeprowadzonych na zlecenie UOKiK badań* przedsiębiorców wynika, że zdecydowana większość profesjonalnych uczestników rynku – aż 88 proc. deklaruje, że zna przepisy chroniące konkurencję. Potrafią oni również rozpoznać, które działania mogą być uznane za nielegalne porozumienie. Przykładowo, aż 80 proc. wiedziało, że uzgadnianie cen zakupu między konkurentami jest zabronione.
Niepokoi fakt, że ponad 48 proc. badanych przedsiębiorców uważa, że posiadanie pozycji monopolistycznej na rynku jest zakazane. Tymczasem - zgodnie z prawem antymonopolowym - karane są wyłącznie sytuacje nadużycia czyli wykorzystywania pozycji rynkowej przez najsilniejszych graczy w celu ograniczenia konkurencji.
Część pytań zadanych profesjonalnym uczestnikom rynku w ramach badania dotyczyło programu łagodzenia kar leniency. Rośnie poziom wiedzy na temat możliwości współpracy z UOKiK w zamian za unikniecie bądź obniżenie kary finansowej. Taką znajomość zadeklarowało 41,5 proc. respondentów, podczas gdy w 2009 r. pozytywnie na takie pytanie odpowiedziało zaledwie 19 proc. badanych. Wśród znających instytucję leniency ponad 45 proc. uważa, że może ona skłaniać przedsiębiorców do ujawniania zmów cenowych, a aż 70 proc. byłaby skłonna z skorzystać z takiej możliwości. Większa znajomość programu łagodzenia kar przekłada się na wzrost liczby wniosków wpływających do Urzędu. Od początku 2012 r. wpłynęło ich 14, podczas gdy łącznie w latach 2004-2011 było ich 30.
Z pewnością tworzenie warunków do dialogu oraz inicjowanie publicznych debat sprzyja promowaniu wiedzy i wypracowywaniu rozwiązań, które mogą przyczynić się do przestrzegania zasad prawa konkurencji przez przedsiębiorców i do stosowania przejrzystych reguł proceduralnych przez organy antymonopolowe. Świadczy o tym także fakt, ze w gronie prelegentów oraz słuchaczy wczorajszego II Międzynarodowego Forum Prawa Konkurencji znaleźli się zarówno eksperci od lat zajmujący się tematyką antymonopolową w Polsce i za granicą, jak i przedstawiciele przedsiębiorców zainteresowani pozyskaniem kompleksowej wiedzy z tego zakresu.
Dodatkowe informacje dla mediów:
Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK
Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. 22 827 28 92, 55 60 106, 55 60 430
Fax 22 826 11 86
E-mail: malgorzata.cieloch@uokik.gov.pl
*Badania przeprowadzone na zlecenie UOKiK dotyczące znajomości prawa konkurencji w Polsce. Zrealizowane od marca do maja 2012 roku. Na pytania odpowiadało łącznie 1200 przedsiębiorców, podzielonych na cztery grupy: zatrudniających do 9 osób, od 10 do 49, od 50 do 249 i powyżej 250.