Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
2°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Razem w poczuciu narodowej dumy – Obchody 98 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

DATA PUBLIKACJI: 2016-11-14 13:47 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W chłodny poranek, w siedzibie Rodu Lutosławskich - Muzeum Przyrody w Drozdowie odbyła się inauguracja miejsko-powiatowych Obchodów Święta Niepodległości. Uczestniczyli w niej Posłowie na Sejm RP- Bernadetta Krynicka i Lech Kołakowski, Wicestarosta Łomżyński - Lech Szabłowski, Wiceprezydent Miasta Łomży – Agnieszka Muzyk, delegacje pocztów sztandarowych, przedstawiciele samorządów, jednostek organizacyjnych miasta i powiatu, wojska, służb i inspekcji, organizacji i stowarzyszeń, dzieci i młodzież.
Zdjęcie

20
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Przybyłych na uroczystość gości powitała Anna Archacka – Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie. Nawiązała  do symboliki miejsca i roli Lutosławskich w odzyskaniu przez Polskę suwerenności: „…W Rodzie Lutosławskich zawiera się los wielu pokoleń  marzących o wolnej Polsce i działających na rzecz odzyskania Ojczyzny.

Ojciec Rodziny…Franciszek - emisariusz w powstaniu styczniowym, jego synowie Józef i Marian – działacze niepodległościowi  zamordowani przez bolszewików w Moskwie w 1918roku, Ks. Kazimierz- wychowawca młodzieży, po odzyskaniu niepodległości Poseł do Sejmu Ustawodawczego i Sejmu I kadencji…”

Wicestarosta Łomżyński - Lech Szabłowki w swoim wystąpieniu  podkreślił, iż w tak ważnym dla Wszystkich Polaków Dniu „…Przyszliśmy aby oddać  hołd tym nieznanym, ale wielkim w swojej ofiarności i tym znanym – głównym architektom odzyskania niepodległości: J. Piłsudskiemu, J. Paderewskiemu, R. Dmowskiemu, W. Witosowi… Bezsporny pozostaje fakt, że trudno sobie wyobrazić odrodzenie Państwa Polskiego bez nich…”.

Wicestarosta  skupił się na  postaci Romana Dmowskiego - absolwenta Carskiego Uniwersytetu Warszawskiego, dr nauk przyrodniczych,  jednego z najwybitniejszych polityków polskich XX wieku, który w Dworze Lutosławskich bywał, pracował i zmarł

Lech Szabłowski kontynuował:”…Zebraliśmy się aby oddać hołd wybitnemu mężowi stanu, dyplomacie, Przywódcy Endecji, ideologowi i wychowawcy narodu, dlatego, że w polskim życiu politycznym był on zjawiskiem wyjątkowym, niepowtarzalnym i też dlatego, że jego dzieło przeżyło Twórcę i ciągle jest źródłem wiedzy politycznej, jako inspirujące i wciąż aktualne we współczesnej Polsce.

…w  sposób najdoskonalszy potrafił wyrazić polskie aspiracje i prawo do   suwerenności. Jego słowa budziły i jednoczyły Naród, kształtowały sposób myślenia i  postawy.

Dmowski jako realista, twardo stąpający po ziemi, strateg,  przeciwny rozruchom,  i  powstaniom, uważał, iż walka zbrojna winna wspierać  myśl polityczną, a nie ją zastępować.

Otóż Dmowski przed i w czasie I wojny światowej, kiedy Polska była podzielona  między  trzema zaborami umiał połączyć przewidujące działania polityczne z tworzeniem wojska

W 1917 roku Dmowski został prezesem Polskiego Komitetu Narodowego z siedzibą w Lozannie, uznanego przez państwa zachodnie  Ententy jako rząd na emigracji, mający na celu odbudowę Państwa Polskiego.

Dmowski jako główny delegat Polski na Konferencję Pokojową w Wersalu odegrał kluczową rolę w walce o kształt polskich  granic.Zabłysnął wielką erudycją, kiedy w dniu 29 stycznia przez 5 godzin  Radzie Dziesięciu przedstawiał polskie żądania po polsku, przekładając je  na język angielski i francuski, żeby uniknąć nieścisłych tłumaczeń. .

Zwieńczeniem jego polityki było podpisanie 28 czerwca 1919 z Paderewskim Traktatu Wersalskiego, który przywrócił  Państwo Polskie na mapę Europy dawał Polsce ziemie zachodnie  z dostępem do morza  i wprowadzał do rodziny niepodległych suwerennych narodów.

Postać Romana Dmowskiego przez całe lata komunizmu zepchnięta była na margines pamięci narodowej. Jego myśl również dzisiaj jest zbyt mało znana, dlatego warto przypomnieć o jej  aktualności.

Był postacią charyzmatyczną. Charakteryzowało go przenikliwość i nowoczesność spojrzenia na politykę i sprawy zbiorowe narodu. Dmowski potrafił wyciągać trudne, nieszablonowe wnioski. Przestrzegał przed szkodliwością dzielenia i szufladkowania,  przed patrzeniem na politykę schematami: dzieleniem  na prawicę i lewicę, konserwatyzm i liberalizm, białe i czarne. Mówił o obowiązkach każdego Polaka wobec swojego narodu.

Jako kreator myśli politycznej, społecznej i idei narodu w ponadczasowych publikacjach: „Polityka Polska i odbudowanie Państwa” , „Kościół, naród i państwo” oraz „Myślach nowoczesnego Polaka”- zdefiniował  nowoczesny polski patriotyzm, stosunek Polski do Kościoła i wskazał ścieżkę, którą mamy podążać.

To nie kto inny, a właśnie twórca polskiej idei narodowej wskazywał wady Polaków pisał o polskim lenistwie, bierności,  braku wiary w siebie i w możność życia na lepszy sposób. Dmowski uważał że Polacy muszą odrzucić swoje wady narodowe by osiągnąć sukces.

Sam Dmowski pisał:

„(...) Jestem Polakiem – więc  mam obowiązki polskie, ……całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami.….

Dorobek polityczny Dmowskiego jest ogromny, wizjonersko potrafił patrzeć w przyszłość,  ogromne też zostawił po sobie dziedzictwo myśli politycznej. Dziś mamy inne uwarunkowania społeczne i geopolityczne, nie da się więc w sposób dosłowny kopiować rozwiązań zaczerpniętych z myśli Romana Dmowskiego.

Dlatego warto się zastanowić co jest aktualne w Jego dorobku, czego nas dziś może nauczyć, a pamięć o nim niech łączy nas”.

Wicestarosta zwrócił się do zgromadzonych na uroczystości i mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej ”….Dziś My, za Dmowskim,  musimy  sobie postawić pytanie jak realizujemy „ obowiązki  polskie”, jakie działania podejmujemy, aby zachować dla następnych pokoleń, bronione przez wieki i  przekazane nam dziedzictwo. Jest to zadanie indywidualne dla każdego z nas…”.

Lech Szabłowski – Wicestarosta Łomżyński przekazał  mieszkańcom Łomży i Powiatu Łomżyńskiego  życzenia z okazji Święta Niepodległości-Święta Wszystkich Polaków. Apelował, by to świętowanie było optymistyczne i pełne dumy.

Następnie uczestnicy Obchodów Święta Niepodległości złożyli kwiaty pod   tablicą upamiętniającą pobyt Romana Dmowskiego w Drozdowie.

Zwieńczeniem uroczystości był program poetycko-muzyczny „Polskie Listopady” w wykonaniu recytatorów z Teatrzyku Żywego Słowa „LOGOS”, w reżyserii Witolda Długozimy.

Potem zgodnie ze staropolskim zwyczajem prowadzono rozmowy, refleksje historyczne,  przy herbacie w Dworze Lutosławskich - Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie pamięć historyczna jest wciąż żywa.

Po uroczystościach w Drozdowie w Katedrze Łomżyńskiej miała miejsce Msza Święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem J.E. Ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego. Po Mszy Świętej uczestnicy przeszli pod tablicę ku czci Leona Kaliwody, gdzie delegacje złożyły kwiaty.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej