Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
2°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Nagrody Starosty Łomżyńskiego wręczone!

DATA PUBLIKACJI: 2016-10-13 13:12 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W Regionalnym Ośrodku Kultury, jednej z najstarszych instytucji kultury w Łomży, na uroczystej Gali po raz XVI wręczono doroczne Nagrody Starosty Łomżyńskiego w dziedzinie kultury, sportu oraz inicjatyw społeczno-gospodarczych.
Zdjęcie

7
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Starosty Łomżyńskiego – Pani Elżbiety Parzych wyróżniła LAUREATÓW NAGRODY, których łączą wspaniałe dokonania, są Postaciami barwnymi, rozpoznawalnymi w środowisku. Swoim talentem, aktywnością, pełnymi pasji działaniami społecznymi, oryginalnymi przedsięwzięciami, wnoszą trwały wkład w przestrzeń życia kulturalnego i społeczno-gospodarczego Ziemi Łomżyńskiej, w upowszechnianie i rozwój sportu. Z potrzeby serca uczestniczą w ochronie i upowszechnianiu dziedzictwa kulturalnego naszej „Małej Ojczyzny”. Działając bezinteresownie w swoich środowiskach wpływają twórczo, na „Małe Ojczyzny”, integrując społeczność.

Sylwetki Nagrodzonych  Nagrodą  Starosty Łomżyńskiego zaprezentowała Pani Elżbieta Gosk.

Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie inicjatyw społeczno-gospodarczych  otrzymał Pan Andrzej Wszeborowski przedsiębiorca, właściciel firmy budowlanej  specjalizującej się  w konserwacji zabytków – Roboty Ogólnobudowlane Konserwacja Zabytków, pasjonat historii, społecznik,  mecenas kultury,  angażujący z energią  w  życie społeczne  i kulturalne  powiatu i Ziemi Łomżyńskiej.

Każda społeczność, każde pokolenie, aby odczytywać swoja przeszłość  musi sięgać do dziedzictwa kultury, a te poznaje się najlepiej za  pomocą arcydzieł, mogą to być arcydzieła architektury wyrosłe na podglebiu kultury europejskiej

To właśnie Pan Andrzej Wszeborowski  – przedsiębiorca, zabytkoznawca i konserwator dzieł sztuki z profesjonalizmem przeprowadza remonty, renowacje  obiektów o niecodziennej historii - wpisanych do Rejestru Zabytków. Jego firma przywróciła „ dawny blask” m.in. Kościołowi pw. Jana Chrzciciela w Wiźnie z 1525 r., gdzie bywała Królowa Bona i Anna Jagiellonka, Kościołowi pw. Św. Bartłomieja w Andrzejewie  z barokowym ołtarzem z XVIII  wieku, Łomżyńskiej Katedrze, której Fundatorami byli: ks. Anna Mazowiecka oraz jej synowie: Janusz i Stanisław, Domkowi Pastora – plebanii kościoła ewangelicko-augsburskiego, w której przebywał Piłsudski,Zespołowi Cmentarnemu przy ul. Kopernika, z pierwszych lat XIX wieku, ze względu na zabytkowy charakter nagrobków porównywanemu z Powązkami, Ratuszowi miejskiemu w Łomży - budynkowi klasycystycznemu z 1823 roku wg. projektu Aleksandra Groffe   i  wielu innym obiektom.

Pan A. Wszeborowski kolekcjonuje  białą broń, pieczęci herbowe  i urzędowe. Jest społecznikiem, który z profesjonalizmem troszczy się o narodowe dziedzictwo, wielokrotnie nieodpłatnie udzielał konsultacji konserwatorskich  i budowlanych instytucjom kultury, jako mecenas wspiera wykonawczo i finansowo  realizację  przedsięwzięć kulturalnych, przeprowadza ekspertyzy konstrukcyjne i konserwatorskie na terenie całego  Kraju.

Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie  sportu otrzymał  Pan Konrad Kamienowski.

Pan Konrad Kamienowski jest zawodnikiem – obrońcą Łomżyńskiego Klubu Sportowego,   występującego w III lidze prowadzonej przez Podlasko-Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej. Sport jest Jego wielką życiową pasją. W  minionym sezonie w barwach Klubu wystąpił w 13 meczach. Cały czas był aktywny w przestrzeni sportu. Wraz z  Zespołem, przez 4 kolejne lata zdobywał Puchar Polski na szczeblu  woj. podlaskiego. Był Uczestnikiem  rozgrywek w ramach Pucharu Polski na szczeblu centralnym.

Dał się poznać jako osoba zaangażowana w codzienne życie  drużyny, służąca  dobrą radą i pomocą młodszym kolegom trenującym w  klubie. Intensywnie pracuje, jest konsekwentny w swych działaniach, ambitny no i na boisku daje z siebie sto procent. Zdaniem trenerów Konrad  to nadzieja sportu. Jest młodym, utalentowanym zawodnikiem z  perspektywami dalszego rozwoju.

 Piłkarz Konrad Kamienowski  dziękując za otrzymana nagrodę  zaprosił starostę, radnych i uczestników uroczystości na mecz ŁKS na stadionie w sobotę o godz. 15.

Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie kultury otrzymała Pani Jadwiga Białobrzeska - starszy kustosz w GBP w Zbójnej, animator kultury,  od 24 lat członek Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego w Zbójnej i  jednocześnie  założycielką oraz kierownik  Kurpiowskiego  Zespołu Śpiewaczego w Kuziach.

Kultura Kurpiów, muzyka, tradycja, język opisująca odchodzący świat niezwykły polskiej wsi, świat żywy, barwny, kolorowy,  wpisany w rytm życia natury, to niewyczerpane bogactwo, które wciąż zachwyca.

Pani Jadwiga Białobrzeska utożsamiając się z dziedzictwem Kurpiowskim, sięgającym do zwyczajów przodków, podejmuje szereg działań  służących ochronie i popularyzacji bogactwa Kultury Kurpiowskiej.

Tworzy klimat  jednoczący społeczność Gminy Zbójna – dorosłych i młodzież wokół Kultury Kurpiowskiej. Prowadzony przez Nią  Zespół Śpiewaczy w Kuziach odniósł  szereg sukcesów w Kraju popularyzując  pieśni i zwyczaje Kurpi

Laureatka poprzez konsultacje z Kurpiami,  dotyczące gwary,  wniosła  swój wkład w przygotowanie książki prof. Jerzego Rubacha „Zasady Pisowni Kurpiowskiego Dialektu Literackiego”. Ukończyła kursy  pisowni i wymowy dialektu kurpiowskiego i we współpracy ze szkołami uczy dzieci gwary kurpiowskiej kształcąc  następców, którzy przekażą ten język kolejnym pokoleniom.

Jest pomysłodawcą i organizatorem  Gminnego Konkursu Recytatorskiego ”Kurpie Zielone w literaturze” upowszechniającego literaturę  poświęcona Ziemi Kurpiowskiej oraz bogate tradycje tych ziem,  a także rodzimych twórców. Umie uruchomić talent i potencjał twórczy dzieci i młodzieży.

Dzięki takim społecznikom jak Pani Jadwiga Białobrzeska Kultura Kurpiowska i maleńka Gmina Zbójna stały się znane i rozpoznawalne najpierw na terenie  Ziemi Łomżyńskiej, a później Polski.

Nagrodzona dziękując za  wyróżnienie i uznanie powiedziała: „…zakorzeniłam się w Zbójnej  i... zakochałam się w Kurpiach … to co robię  wydaje mi się takie naturalne, zwyczajne. …Nagroda Starosty Łomżyńskiego będzie mnie mobilizować do tego by nadal - „ocalać od zapomnienia”.  

Dużo humoru wniósł  monolog - gadka kurpiowska w wykonaniu Klaudii Cwaliny, 5-klasistki z Szkoły Podstawowej w Zbójnej – podopiecznej Laureatki-Jadwigi Białobrzeskiej.

Pani Elżbieta Parzych – Starosta Łomżyński wraz z Panem Jarosławem Kuleszą - Przewodniczącym Rady Powiatu, Panią Bernadettą Krynicką – Posłem na Sejm RP, Panem Lechem Szabłowskim Wiecestarostą Łomżyńskim  wraz z gratulacjami i życzeniami przekazała Nagrodzonym statuetki autorstwa  Pani Edyty Barańskiej – cenionego artysty ceramika  z Gdańska, a także nagrody pieniężne.

Nagrodzeni otrzymali jako dedykację piosenką Laury Narolewskiej podopiecznej Studia Wokalnego ROK w Łomży.

Pan Jarosław Cholewicki – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży przybliżył  w sposób syntetyczny  dokonania instytucji.

Potem można było  podziwiać kurpiowskie tańce i  śpiewy ludowe w wykonaniu najmłodszej grupy dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Łomża  i finalistów konkursów ogólnopolskich z  Klubu  Tańca Towarzyskiego AKAT.

 Radosna atmosfera spotkania udzieliła się wszystkim.

Laureatom nagrody raz jeszcze serdecznie grutulujemy.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej