Kapituła Konkursu pod przewodnictwem Starosty Łomżyńskiego – Pani Elżbiety Parzych wyróżniła LAUREATÓW NAGRODY, których łączą wspaniałe dokonania, są Postaciami barwnymi, rozpoznawalnymi w środowisku. Swoim talentem, aktywnością, pełnymi pasji działaniami społecznymi, oryginalnymi przedsięwzięciami, wnoszą trwały wkład w przestrzeń życia kulturalnego i społeczno-gospodarczego Ziemi Łomżyńskiej, w upowszechnianie i rozwój sportu. Z potrzeby serca uczestniczą w ochronie i upowszechnianiu dziedzictwa kulturalnego naszej „Małej Ojczyzny”. Działając bezinteresownie w swoich środowiskach wpływają twórczo, na „Małe Ojczyzny”, integrując społeczność.
Sylwetki Nagrodzonych Nagrodą Starosty Łomżyńskiego zaprezentowała Pani Elżbieta Gosk.
Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie inicjatyw społeczno-gospodarczych otrzymał Pan Andrzej Wszeborowski – przedsiębiorca, właściciel firmy budowlanej specjalizującej się w konserwacji zabytków – Roboty Ogólnobudowlane Konserwacja Zabytków, pasjonat historii, społecznik, mecenas kultury, angażujący z energią w życie społeczne i kulturalne powiatu i Ziemi Łomżyńskiej.
Każda społeczność, każde pokolenie, aby odczytywać swoja przeszłość musi sięgać do dziedzictwa kultury, a te poznaje się najlepiej za pomocą arcydzieł, mogą to być arcydzieła architektury wyrosłe na podglebiu kultury europejskiej
To właśnie Pan Andrzej Wszeborowski – przedsiębiorca, zabytkoznawca i konserwator dzieł sztuki z profesjonalizmem przeprowadza remonty, renowacje obiektów o niecodziennej historii - wpisanych do Rejestru Zabytków. Jego firma przywróciła „ dawny blask” m.in. Kościołowi pw. Jana Chrzciciela w Wiźnie z 1525 r., gdzie bywała Królowa Bona i Anna Jagiellonka, Kościołowi pw. Św. Bartłomieja w Andrzejewie z barokowym ołtarzem z XVIII wieku, Łomżyńskiej Katedrze, której Fundatorami byli: ks. Anna Mazowiecka oraz jej synowie: Janusz i Stanisław, Domkowi Pastora – plebanii kościoła ewangelicko-augsburskiego, w której przebywał Piłsudski,Zespołowi Cmentarnemu przy ul. Kopernika, z pierwszych lat XIX wieku, ze względu na zabytkowy charakter nagrobków porównywanemu z Powązkami, Ratuszowi miejskiemu w Łomży - budynkowi klasycystycznemu z 1823 roku wg. projektu Aleksandra Groffe i wielu innym obiektom.
Pan A. Wszeborowski kolekcjonuje białą broń, pieczęci herbowe i urzędowe. Jest społecznikiem, który z profesjonalizmem troszczy się o narodowe dziedzictwo, wielokrotnie nieodpłatnie udzielał konsultacji konserwatorskich i budowlanych instytucjom kultury, jako mecenas wspiera wykonawczo i finansowo realizację przedsięwzięć kulturalnych, przeprowadza ekspertyzy konstrukcyjne i konserwatorskie na terenie całego Kraju.
Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu otrzymał Pan Konrad Kamienowski.
Pan Konrad Kamienowski jest zawodnikiem – obrońcą Łomżyńskiego Klubu Sportowego, występującego w III lidze prowadzonej przez Podlasko-Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej. Sport jest Jego wielką życiową pasją. W minionym sezonie w barwach Klubu wystąpił w 13 meczach. Cały czas był aktywny w przestrzeni sportu. Wraz z Zespołem, przez 4 kolejne lata zdobywał Puchar Polski na szczeblu woj. podlaskiego. Był Uczestnikiem rozgrywek w ramach Pucharu Polski na szczeblu centralnym.
Dał się poznać jako osoba zaangażowana w codzienne życie drużyny, służąca dobrą radą i pomocą młodszym kolegom trenującym w klubie. Intensywnie pracuje, jest konsekwentny w swych działaniach, ambitny no i na boisku daje z siebie sto procent. Zdaniem trenerów Konrad to nadzieja sportu. Jest młodym, utalentowanym zawodnikiem z perspektywami dalszego rozwoju.
Piłkarz Konrad Kamienowski dziękując za otrzymana nagrodę zaprosił starostę, radnych i uczestników uroczystości na mecz ŁKS na stadionie w sobotę o godz. 15.
Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie kultury otrzymała Pani Jadwiga Białobrzeska - starszy kustosz w GBP w Zbójnej, animator kultury, od 24 lat członek Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego w Zbójnej i jednocześnie założycielką oraz kierownik Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego w Kuziach.
Kultura Kurpiów, muzyka, tradycja, język opisująca odchodzący świat niezwykły polskiej wsi, świat żywy, barwny, kolorowy, wpisany w rytm życia natury, to niewyczerpane bogactwo, które wciąż zachwyca.
Pani Jadwiga Białobrzeska utożsamiając się z dziedzictwem Kurpiowskim, sięgającym do zwyczajów przodków, podejmuje szereg działań służących ochronie i popularyzacji bogactwa Kultury Kurpiowskiej.
Tworzy klimat jednoczący społeczność Gminy Zbójna – dorosłych i młodzież wokół Kultury Kurpiowskiej. Prowadzony przez Nią Zespół Śpiewaczy w Kuziach odniósł szereg sukcesów w Kraju popularyzując pieśni i zwyczaje Kurpi
Laureatka poprzez konsultacje z Kurpiami, dotyczące gwary, wniosła swój wkład w przygotowanie książki prof. Jerzego Rubacha „Zasady Pisowni Kurpiowskiego Dialektu Literackiego”. Ukończyła kursy pisowni i wymowy dialektu kurpiowskiego i we współpracy ze szkołami uczy dzieci gwary kurpiowskiej kształcąc następców, którzy przekażą ten język kolejnym pokoleniom.
Jest pomysłodawcą i organizatorem Gminnego Konkursu Recytatorskiego ”Kurpie Zielone w literaturze” upowszechniającego literaturę poświęcona Ziemi Kurpiowskiej oraz bogate tradycje tych ziem, a także rodzimych twórców. Umie uruchomić talent i potencjał twórczy dzieci i młodzieży.
Dzięki takim społecznikom jak Pani Jadwiga Białobrzeska Kultura Kurpiowska i maleńka Gmina Zbójna stały się znane i rozpoznawalne najpierw na terenie Ziemi Łomżyńskiej, a później Polski.
Nagrodzona dziękując za wyróżnienie i uznanie powiedziała: „…zakorzeniłam się w Zbójnej i... zakochałam się w Kurpiach … to co robię wydaje mi się takie naturalne, zwyczajne. …Nagroda Starosty Łomżyńskiego będzie mnie mobilizować do tego by nadal - „ocalać od zapomnienia”.
Dużo humoru wniósł monolog - gadka kurpiowska w wykonaniu Klaudii Cwaliny, 5-klasistki z Szkoły Podstawowej w Zbójnej – podopiecznej Laureatki-Jadwigi Białobrzeskiej.
Pani Elżbieta Parzych – Starosta Łomżyński wraz z Panem Jarosławem Kuleszą - Przewodniczącym Rady Powiatu, Panią Bernadettą Krynicką – Posłem na Sejm RP, Panem Lechem Szabłowskim Wiecestarostą Łomżyńskim wraz z gratulacjami i życzeniami przekazała Nagrodzonym statuetki autorstwa Pani Edyty Barańskiej – cenionego artysty ceramika z Gdańska, a także nagrody pieniężne.
Nagrodzeni otrzymali jako dedykację piosenką Laury Narolewskiej podopiecznej Studia Wokalnego ROK w Łomży.
Pan Jarosław Cholewicki – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży przybliżył w sposób syntetyczny dokonania instytucji.
Potem można było podziwiać kurpiowskie tańce i śpiewy ludowe w wykonaniu najmłodszej grupy dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Łomża i finalistów konkursów ogólnopolskich z Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT.
Radosna atmosfera spotkania udzieliła się wszystkim.
Laureatom nagrody raz jeszcze serdecznie grutulujemy.