Święto Wojska Polskiego upamiętnia Bitwę Warszawską z 1920 roku. Dziś Bitwa Warszawska każdemu powinna kojarzyć się z walką, w której Wojska Polskie pokonały bolszewików i powstrzymały ich ofensywne działania.
Łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego trwały od 11 do dnia 15 sierpnia. W pierwszym dniu obchodów w Ratuszu Miejskim odbyło się spotkanie Starosty Łomżyńskiego i Prezydenta Łomży z kadrą Wojska Polskiego i przedstawicielami organizacji kombatanckich. Główne uroczystości zaplanowane zostały na dzień 12 sierpnia przed pomnikiem 33 Pułku Piechoty w Łomży, gdzie została zorganizowana uroczysta zbiórka kadry wojska i pracowników Warsztatów Technicznych Łomża. W uroczystościach tych udział wzieli reprezentanci Powiatu Łomżyńskiego- Pani Starosta Elżbieta Parzych, Pan Wicestarosta Lech Marek Szabłowski, oraz przewodniczący Rady Powiatu Pan Jarosław Kulesza. Starosta Łomżyński Pani Elżbieta Parzych skierowała do żołnierzy, pracowników Warsztatów Technicznych w Łomży oraz wszystkich zgromadzonych takie słowa:
„15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Tego dnia w 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość.
W dniu dzisiejszym, po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz.
Pochylając czoła nad bohaterami tamtych dni, pamiętajmy o wielu innych pokoleniach Polaków składających ofiarę krwi w walce o niepodległość, o przetrwanie narodu i nienaruszalność jego granic. Dlatego wojsko otoczone jest u nas szczególnym uznaniem i szacunkiem.
Szanowni Państwo
Święto Wojska Polskiego, było i jest obchodzone zawsze bardzo uroczyście i ma ono charakter wspólnego święta wojska i społeczeństwa. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju spoczywa nie tylko na armii, to odpowiedzialność całego narodu, instytucji państwowych, samorządowych i świadomość każdego obywatela.
Niech Święto Wojska Polskiego będzie dniem, w którym społeczeństwo i armia dają wzajemne świadectwo trwałych więzi, opartych na historycznej świadomości narodu, przywiązaniu do wartości demokratycznych i szacunku do cnót żołnierza, takich jak: honor, męstwo i umiłowanie wolności.
Drodzy Żołnierze
Z okazji Święta Wojska Polskiego życzę Wam wszystkim, by trud związany z pełnioną służbą przynosił Wam satysfakcję i zadowolenie. Życzę Wam również wiele szczęścia i pomyślności w życiu osobistym.”
Źródło zdjęć: www.lomza.pl