Komentarz Prezesa UOKiK Marka Niechciała
Do UOKiK wpłynął wniosek dotyczący przejęcia przez spółkę notowaną na nowojorskiej giełdzie – Diebold - kontroli nad niemieckim przedsiębiorcą Wincor Nixdorf. Oba podmioty zajmują się sprzedażą bankomatów, oprogramowania oraz świadczeniem usług serwisowych i biznesowych dla sektora finansowego. W wyniku transakcji Diebold przejmie kontrolę nad Wincor Nixdof poprzez objęcie 100 proc. akcji w drodze publicznego wezwania.
Urząd, weryfikując informacje przedstawione przez łączące się podmioty, musiał wykonać pogłębione badanie rynku. W ramach II fazy postępowania Urząd przeanalizował dane zebrane od 49 konkurencyjnych przedsiębiorców oraz odbiorców ich produktów i usług, m.in. banków.
Przeprowadzone analizy wykazały, że wprawdzie łączny udział przedsiębiorców w niektórych z rynków przekracza ustawowy próg 40 proc., jednakże nie dojdzie do ograniczenia konkurencji.
Urząd, oceniając transakcję, uwzględnił przede wszystkim specyfikę badanych rynków, w szczególności zwrócił uwagę na istnienie skoncentrowanej strony popytowej, wywierającej istotną presję rynkową, oraz zasady funkcjonowania rynków, z których wynika, że dostawcy wybierani są głównie w drodze przetargów. Ich udziały w rynku zależą zatem od wygranych przetargów i okresowo mogą podlegać dużym wahaniom. Nie bez znaczenia jest również obecność silnego konkurenta – grupy NCR, działającej w 120 krajach i oferującej podobny zakres usług i towarów.
- Podstawowym celem postępowania antymonopolowego w sprawach koncentracji jest ustalenie, czy w wyniku zrealizowania zamierzonej transakcji dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku. Pogłębiona analiza skutków tego przejęcia wykazała, że mimo znaczących udziałów rynkowych do takiego ograniczenia konkurencji nie dojdzie. Dlatego Diebold i Wincor Nixdof mają zielone światło - wyjaśnia Prezes UOKiK Marek Niechciał.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.
Dodatkowe informacje dla mediów:
Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: 22 827 28 92, 55 60 111, 55 60 430
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl