Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
4°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

17 lat współpracy powiatów łomżyńskiego i Dingolfing – Landau – jako przykład dobrego sąsiedztwa

DATA PUBLIKACJI: 2016-06-21 12:25 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniach 15 – 19 czerwca br. w Polsce przebywała oficjalna delegacja partnerskiego powiatu Dingolfing – Landau ze Starostą Heinrichem Trappem na czele. Głównym punktem wizyty były wspólne obchody Jubileuszu 25 – lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Traktatu, który stanowił kamień milowy w stosunkach polsko – niemieckich i stworzył ramy dla kształtowania się stosunków dwustronnych także na szczeblu samorządowym.
Zdjęcie

38
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie autor: Wiesław Wiśniewski  autor: Wiesław Wiśniewski  autor: Wiesław Wiśniewski  Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Z związku z Jubileuszem 25-lecia podpisania polsko - niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy realizujemy projekt pn. „17 lat współpracy Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing – Landau – jako przykład dobrego sąsiedztwa i przyjaźni polsko – niemieckiej” dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. W ramach projektu zrealizowaliśmy szereg działań upowszechniających nie tylko wiedzę na temat podpisanego 25 lat temu Traktatu ale także wspólnych działań powiatu łomżyńskiego i powiatu Dingolfing - Landau.

W dniu 15 czerwca br. gościliśmy w Sejmie RP, gdzie delegacja miała okazję spotkać się z Senatorem Janem Dobrzyńskim reprezentującym woj. podlaskie oraz Senator Małgorzatą Kopiczko reprezentującą woj. warmińsko – mazurskie. Tematem przewodnim spotkania był Jubileusz 25 – lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Senator Jan Dobrzyński jest zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, której przedmiotem działania są polityka zagraniczna państwa, kontakty międzyparlamentarne i międzynarodowe stosunki gospodarcze, funkcjonowanie Unii Europejskiej oraz członkostwo w niej Rzeczypospolitej Polskiej, co także było przedmiotem spotkania. Następnie goście zwiedzili najważniejsze miejsca w polskim Sejmie.

W kolejnych dniach delegacja gościła na zaproszenie Marszałka Województwa w Białowieży. W ramach pobytu goście mieli także okazję zwiedzić Białoruś. Finałem wieczoru było wspólne oglądanie meczu Polska – Niemcy w ramach trwających Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Wynik śmiało można odnieść do obchodzonego w ramach tegrorocznego spotkania Jubileuszu 25-lecia podpisania Traktatu - oznacza bowiem dwóch zwycięzców, dwóch równorzędnych partnerów.

Punktem kulminacyjnym wizyty była konferencja pn. „25 lat polsko- niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”, która odbyła się 17 czerwca br. w siedzibie Parku Przemysłowego Łomża. Konferencja poświęcona była prezentacji założeń podpisanego 25 lat temu Traktatu, towarzyszącemu mu kontekstowi politycznemu, gospodarczemu i społecznemu a także prezentacji dorobku Traktatu i 17-letniej współpracy powiatu łomżyńskiego z powiatem Dingolfing – Landau. Wśród prelegentów znaleźli się Jakub Gontarek z Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, Kamil Pendowski z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku, Heinrich Trapp Starosta Powiatu Dingolfing – Landau oraz Lech Marek Szabłowski Wicestarosta Powiatu Łomżyńskiego. Podczas konferencji padło wiele słów na temat trudnej i bolesnej historii pomiędzy oboma krajami. Stąd podpisanie 17 czerwca 1991 roku Traktatu pomiędzy Republiką Federalną Niemiec a Rzecząpospolitą Polską o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy stało się kamieniem milowym w stosunkach obu krajów. Dzięki Traktatowi oba kraje są ze sobą tak ściśle związane pod względem politycznym, społecznym i międzyludzkim jak nigdy dotąd. Jego podpisanie stworzyło także ramy dla kształtowania się stosunków dwustronnych na szczeblu samorządowym – o czym mówił Wicestarosta Łomżyński. W maju 1999 roku powiat łomżyński jako jeden z pierwszych powiatów w nowej strukturze administracyjnej kraju nawiązał współpracę z niemieckim powiatem Dingolfing – Landau. Współpraca ta trwa nieprzerwanie od 17 lat czego wyrazem jest wiele wspólnych inicjatyw kulturalnych na rzecz obu społeczności lokalnych, stała wymiana doświadczeń a także wymierne efekty w postaci przekazania wozów strażackich dla OSP na terenie powiatu łomżyńskiego czy łóżek i szafek szpitalnych dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. To także obustronna wymiana młodzieży, współpraca naszych jednostek organizacyjnych oraz wsparcie samorządów gminnych w nawiązywaniu kolejnych partnerskich relacji z gminami powiatu Dingolfing – Landau. To także wspólne projekty międzynarodowe współfinansowane ze środków europejskich, których celem jest wypracowanie wspólnych rozwiązań dla zdiagnozowanych problemów społecznych w obu powiatach.

Po konferencji grupa udała sie do Zakładów Mięsnych JBB w Łysych - jednego z najnowocześniejszych zakładów w Polsce a nawet Europie. Firma JBB powstała w 1992 roku w Łysych. Rozpoczynając działalność zakład zatrudniał zaledwie 20 osób. Dziś stał się jedną z największych firm przetwórczych w Polsce. 1300 osób pracuje w zakładzie o powierzchni 2 ha wytwarzając 300 ton wędlin na dobę, w bardzo szerokim asortymencie 250 produktów. Wykorzystując najnowsze osiągnięcia technologiczne, innowacyjność procesów produkcyjnych na świecie oraz własną kreatywność w projektowaniu stworzono zakład, w którym pracuje ponad 3 tysiące maszyn i urządzeń. Zdaniem właściciela firmy Pana Józefa Bałdygi kluczem do sukcesu firmy jest przede wszystkim kapitał ludzki. Zespół pracowników, który udało mu się przez te wszystkie lata zbudować cały czas procentuje i pozwala stale rozwijać się firmie. 

Piątkowy wieczór uświetnił koncert pt. „Samotny Anioł” w wykonaniu Celiny Muzy będący  muzyczną opowieścią o losach  gwiazdy światowego formatu – Marleny Dietrich - niemieckiej  aktorki i piosenkarki, obywatelki amerykańskiej,  zaangażowanej  w pomoc dla żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Celina Muza zaprezentowała największe przeboje Marleny, śpiewane po polsku, niemiecku, angielsku i francusku. Pojawił się też wątek polski - piosenka wyjątkowa: „Czy mnie jeszcze pamiętasz” Czesława Niemena, którą Marlena Dietrich usłyszała w Polsce w czasie odbywanej po Europie trasy koncertowej. Jak podkreśliła po koncercie Celina Muza:„ Specjalnie na dzisiejszą uroczystość pomieszałam program polski z niemieckim… Dzisiaj była wspaniała okazja,  żeby to połączyć”. Solistce towarzyszył znakomity pianista Andrzej Janaszek, koncertujący w filharmoniach  i najważniejszych ośrodkach muzycznych. Koncert był  nastrojowym, pięknym  akcentem wieńczącym jubileusze polsko-niemieckiej współpracy.

Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem spotkań w lokalnych mediach. Gościliśmy bowiem w Radiu Nadzieja, gdzie zrealizowano wywiad z Heinrichem Trappem Starostą powiatu Dingolfing – Landau oraz Lechem Markiem Szabłowskim Wicestarostą Łomżyńskim. Głównym tematem rozmowy była przeszłość, teraźniejszość i przyszłość współpracy pomiędzy powiatami w kontekście obchodzonego Jubileuszu 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami.

W południe delegacja uczestniczyła we Mszy Świętej w Parafii pw. św. Wojciecha BM w Szczepankowie w intencji mieszkańców sprawowana przez Ks. Proboszcza – Jerzego Polkowskiego oraz Księdza Prałata - Sławomira Śledziewskiego Sekretarza Przewodniczącego Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie z okazji uroczystości nadania herbu i flagi miejscowości Szczepankowo. Wieś Szczepankowo należy do najstarszych miejscowości Powiatu Łomżyńskiego. Wieś została nadana benedyktynom z Płocka w 1169 roku przez Biskupa Płockiego Wernera. Pierwszy kościół i parafia p.w. Świętego Wojciecha i Małgorzaty miały być ufundowane w 1242 r. W 1381 r. Książę Mazowiecki Janusz I przeniósł wieś na prawa niemieckie. Po mszy świętej odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy prezentującej herb miejscowości a następnie festyn okolicznościowy. W tym dniu gościliśmy z delegacją także z wizytą u Księdza Biskupa Janusza Stepnowskiego, który tak jak jego poprzednicy wspiera naszą współpracę i zawsze życzliwie przyjmuje nas w Domu Biskupim.

Ostatni dzień wizyty partnerskiej delegacji zakończył się w Warszawie zwiedzaniem Muzeum Historii Żydów Polskich. Miejsca będącego platformą dialogu społecznego przyczyniającego się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i świata.

Warto też nadmienić, iż tegoroczna wizyta naszych zaprzyjaźnionych partnerów z Bawarii to także 2 inne Jubileusze. Pierwszy to 25 lat pracy Heinricha Trappa na stanowisku Starosty powiatu Dingolfing - Landau oraz 15 lat współpracy pomiędzy gminą Śniadowo a Marklkofen.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej