Kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie Teresa Grużewska wygłosiła referat „Co znaczy rodzaj pokrzywa?”, w którym zaprezentowała i omówiła dużą część gatunków pokrzywy jakie spotkamy na całym świecie w tym gatunki występujące w Polsce. Brat Jan z Klasztoru Bonifratrów w Warszawie przedstawił wielowiekową tradycję stosowania pokrzywy w referacie zatytułowanym „Zastosowanie pokrzywy w ziołolecznictwie”. Agnieszka Prymaka-Bajko z Zielskiej Kolonii omówiła różne rodzaje kosmetyków (m.in. toniki, mydełka, pilingi, płyny do kąpieli) jakie można wykonać z pokrzywy w wystąpieniu zatytułowanym „Uroda w pokrzywie – zalety naturalnych kosmetyków z dodatkiem pokrzywy”. Odbył się także w jej wykonaniu pokaz przygotowania pilingu oraz toniku z pokrzywy (takie wyroby dostali wszyscy uczestnicy). Piotr Kiersnowski z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wygłosił referat „Na co pokrzywa u Kluka się zażywa?” poświęcony stosowaniu pokrzywy według wskazówek i opisów wybitnego kapłana i przyrodnika księdza Jana Krzysztofa Kluka.
Po sesji naukowej odbył się pokaz gotowania zupy pokrzywowej, który wykonali uczniowie Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży pod opieką nauczycieli: Elżbiety Jaroty, Eweliny Karpińskiej-Siwek oraz Mieczysława Mroczkowskiego. Uczestnicy Dnia Ziół mogli skosztować przygotowanej przez łomżyńską „Wetę” zupy pokrzywowej.
Goście drozdowskiego Muzeum mieli także możliwość nabycia produktów ziołowych z Zakonu Bonifratrów oraz Zielskiej Kolonii.
Wydarzenie dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz Starostwa Powiatowego w Łomży.