Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych skierowała do uczestników obchodów Dnia Flagi takie słowa:
„W dniu dzisiejszym, w suwerennej Polsce, w przededniu jednego z najważniejszych narodowych świąt – uchwalenia konstytucji 3 Maja i święta Matki Boskiej Królowej Polski przyszliśmy by okazać swoje przywiązanie i szczególny szacunek dla barw narodowych i oddać cześć należną znakom państwa i narodu.
Orzeł i kolory biało-czerwone były na polskich tarczach, chorągwiach i umundurowaniu przez wieki. Pod tymi barwami walczyły, ginęły i zwyciężały kolejne pokolenia Polaków na przestrzeni setek lat naszej historii.
Pojawienie się narodowej flagi zawsze towarzyszyło szczególnym wydarzeniom historycznym. Dla nas Polaków nasze barwy narodowe pozostają niezmiennie symbolem ciągłości patriotyzmu, szacunku dla tradycji i suwerenności państwa
Biało-czerwona to barwy Polski - to nasza duma, to kod narodu, jego historii, tożsamości i aspiracji. TO symbol Państwa i Polski, Symbol krystalizujący tożsamość wspólnoty. Tak jest iż narody się rozpoznają po swoich symbolach, przez symbole wyrażają swoją wyjątkowość, kulturową autonomię, odróżniają się od innych.
W niepodległej Ojczyźnie możemy do woli eksponować flagę w momentach ważnych tylko dla nas samych – gdy czujemy dumę, radość lub smutek. Flagi w każdym zakątku Polski, w rękach małych dzieci i dorosłych wyrażają poczucie narodowej jedności .
Dlatego pamiętajmy o BIAŁO–CZERWONEJ i hołdując tradycji świętujmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zarówno jako członkowie społeczności – rodzinnych, lokalnych, a także jako członkowie najszerszej łączącej nas wspólnoty – Polski. Niech to świętowanie będzie optymistyczne i pełne dumy.”
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych w naszym kraju. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej, które kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne.
Dlatego pamiętajmy o BIAŁO–CZERWONEJ.