Starostowie Łomżyńscy Pani Elżbieta Parzych i Pan Lech Marek Szabłowski za całokształt dokonań w dziedzinie ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego, twórczość artystyczną oraz pracę na rzecz rozwoju „Małej Ojczyzny” wytypowali do Nagrody Prezesa Związku Kurpów- „KURPIKA”:
- Pana Zenona Henryka Białobrzeskiego – Wójta Gminy Zbójna w kategorii: „ochrona dziedzictwa kulturowego”,
- Państwa Halinę i Mieczysława Dobkowskich – twórców ludowych, w kategorii: „twórczość ludowa”.
Wśród przeszło 70 osób i instytucji nominowanych do nagrody wyłoniono laureatów.
Kurpiki przyznawano w 10 kategoriach: „Talent”, „Muzyka i taniec”, „Ochrona dziedzictwa kulturowego”, „Budzenie tożsamości”, „Edukacja regionalna”, „Twórczość ludowa”, „Nauka i pióro” „Promowanie regionu”, „Działalność publiczna”, „Pracodawca”.
Laureatem tegorocznej, 16 edycji „KURPIKÓW” w kategorii „Ochrona dziedzictwa kulturowego” został Pan Zenon Białobrzeski – od 26 lat Wójt Gminy Zbójna,menedżer, społecznik i strażnik powierzonego mu Kurpiowskiego Dziedzictwa.
Pod Jego kierunkiem i patronatem maleńka Gmina Zbójna na obrzeżach Polski, działający na jej terenie twórcy, instytucje kultury i Kultura Kurpiowska stały się znane i rozpoznawane najpierw w województwie, potem w Polsce i poza granicami kraju, zapisując piękne karty w przestrzeni kultury.
Kultura Kurpiowska zawędrowała na deski Filharmonii Narodowej w Warszawie i w ramach unijnych projektów na Międzynarodowe Festiwale i Targi w Portugalii, Szkocji, Finlandii, Rumunii, na Litwę i do Włoch, aby tam zajaśnieć pełną galą barw, form i dźwięków. Działające w GOK-u Kurpiowskie Zespoły Śpiewacze, Folklorystyczne zdobywały wysokie nagrody na festiwalach i w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Stoiska promocyjne na targach prezentujące rękodzielnictwo i kulturę kurpiowskiej Puszczy Zielonej zachwycały swoja odmiennością i przyciągały tłumy.
Przy współudziale Wójta, w trosce o ochronę, zachowanie i przywrócenie charakterystycznych dla Kurpi Zielonych tradycji, pieśni, obrzędów i zwyczajów oraz zdobnictwa dyrektorzy instytucji kultury wraz z nauczycielami uruchomili edukację regionalną w zakresie rękodzieła artystycznego m.in. plastyki obrzędowej, która objęła wszystkie szkoły na terenie gminy Zbójna.
Od piętnastu lat GOK, pod patronatem Wójta, organizuje Konkurs „Rozmaitości Wielkanocne, angażując twórców oraz młodzież szkolną, którzy wykonują zgodnie z tradycją palmy wielkanocne, bukiety, wycinanki i pisanki, podtrzymujące tradycyjny charakter Niedzieli Palmowej. Organizowane w Gawędziarzy Ludowych oraz Jesienne Prezentacje Kulturalne zyskały dużą popularność i przyciągają rzesze odbiorców z Polski.
Wójt potrafił stworzyć klimat jednoczący całą społeczność GMINY Zbójna - twórców ludowych, rękodzielników, młodzież i rodziny wokół Kultury Kurpiowskiej, umiał uruchomić ich talent, inwencję, potencjał twórczy, które sprawiły, iż Kultura Kurpiowska na tym terenie jest wciąż żywa, chroniona i co istotne wykształciła następców, którzy będą ja kontynuować.
Nagroda Prezesa Związku Kurpiów „KURPIK” jest zwieńczeniem dokonań Pana Zenona Białobrzeskiego na rzecz ochrony, a także upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego Kurpi.
Nagrodzonym i Nominowanym składamy serdeczne gratulacje.