Stowarzyszenia, fundacje czy organizacje kościelne pełnią ważną rolę w każdej społeczności lokalnej. Przedmiotem ich działalności są zazwyczaj problemy i sprawy dotyczące większej części mieszkańców gminy czy powiatu. Ich działacze to przeważnie regionalni aktywiści lub po prostu nasi sąsiedzi. Wspieranie inicjatyw dla jednych jest więc obywatelskim obowiązkiem, dla innych okazją do dobroczynności.
Jak władze lokalne wspierają organizacje?
Najczęstszą formą wsparcia od władz powiatu czy gminy jest oddawanie organizacjom do dyspozycji dóbr wspólnych - sali, boiska sportowego czy sprzętu. Bez tego rodzaju użyczeń nie mogłaby odbyć się niejedna impreza lub akcja organizowana np. przez lokalną fundację. Na stronach powiatu znajdziemy ponadto aktualny spis działających na jego terenie inicjatyw.
Urzędy często wydają odpowiednie broszury informujące o programach współpracy z lokalnymi organizacjami. Na stronach publikuje się również listy lokalnych miejsc i centrów aktywności. Te działania mają na celu informowanie społeczności o możliwościach trzeciego sektora. Po stronie władz leży też najczęściej promocja wolontariatu czy kampanii 1% oraz ogłoszenie budżetu przeznaczonego na współpracę z organizacjami.
A co mogą zrobić sami obywatele?
Przekazać 1% organizacji lokalnej
Coroczny odpis jednego procenta podatku należnego państwu jest dobrą okazją, by wesprzeć wybraną inicjatywę lokalną. Większość regionalnych działaczy zachęca do tej formy wspierania, powołując się na słuszny argument o dobru wspólnym - jeśli przekażemy 1% lokalnemu stowarzyszeniu, to de facto pieniądze wrócą do naszej gminy. Warto pamiętać, że ten rodzaj pomocy jest zarezerwowany wyłącznie dla organizacji posiadających status pożytku publicznego. Jeśli zdecydujemy się wesprzeć lokalną organizację, efekty będziemy widzieć wokół siebie - może być to nowa droga, plac zabaw dla dzieci czy cykl warsztatów w domu kultury.
Wziąć udział w zrzutce lub wpłacić darowiznę
Zrzutki i darowizny są najprostszą i najlepiej znaną formą zasilenia konta danego przedsięwzięcia. Organizacje często zarządzają publiczne zbiórki środków finansowych “w sąsiedztwie”, np. w okolicy rynku czy większych sklepów. Aby móc w ten sposób pomagać, warto na bieżąco śledzić aktualności i akcje organizacji - komunikowane zazwyczaj na stronie internetowej, ale też w prasie lokalnej. Z kolei darowiznę można przekazać w dowolnej kwocie i wygodnym dla nas czasie - tutaj status OPP nie ma znaczenia.
Skorzystać z alternatywnych źródeł finansowania
Chcąc wspierać lokalne działania, warto też pomyśleć o innych niż dotychczas źródłach finansowania jak np. platformy crowdfundingowe, które umożliwiają zbiórkę funduszy na wybrany cel za pośrednictwem internetu. Jedną z nich jest serwis FaniMani.pl, który pomaga organizacjom generować darowizny przy okazji zakupów online. Darowizna (zazwyczaj kilkuprocentową) jest naliczana od wartości każdych zrobionych zakupów - użytkownik nie ponosi więc żadnych dodatkowych kosztów.
Wystarczy tylko zachęcić lokalną organizację, klub, stowarzyszenie, koło gospodyń czy szkołę do bezpłatnej rejestracji w serwisie. Alternatywną, ale też niezwykle cenną formą wspierania, jest wolontariat na rzecz danej organizacji, czyli nasze zaangażowanie w konkretne prace i czynności.
Jeśli chcemy działać na rzecz swojej społeczności lokalnej, nie musimy od razu porywać się z przysłowiową motyką na słońce. Czasem wystarczy drobne wsparcie i proste sposoby, żeby pomóc regionalnym aktywistom realizować ważne dla wszystkim cele społeczne.