Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
-1°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Meble do spania - kontrola IH

DATA PUBLIKACJI: 2015-05-22 11:27 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Samodzielnie opadająca klapa pojemnika na pościel, ostre krawędzie, niestabilność – to niektóre wady konstrukcyjne skontrolowanych przez Inspekcję Handlową mebli do spania. Odsetek niebezpiecznych produktów jest jednak niewielki – około 5 proc.

Przeprowadzona w I kwartale br. na zlecenie UOKiK kontrola Inspekcji Handlowej dotyczyła bezpieczeństwa mebli do spania, takich jak: łóżka, kanapy, sofy, narożniki, fotele rozkładane, amerykankii inne.

Inspektorzy skontrolowali 84  przedsiębiorców - producentów, detalistów i sklepy wielkopowierzchniowe w całej Polsce. Zakwestionowano 121 spośród 437 partii sprawdzonych produktów – blisko 28 proc. 

24 partie (ponad 5 proc.) stwarzały zagrożenie dla użytkowników ze względu na wady konstrukcyjne, jak samoczynnie opadająca klapa pojemnika na pościel, niestabilność mebla, niewłaściwe zamocowanie lub wykończenie ostrych elementów (zszywki tapicerskie, ostre listwy). W przypadku łóżek piętrowych wady konstrukcyjne polegały na niewłaściwym zabezpieczeniu przed upadkiem z górnego piętra lub drabinki.

112 (blisko 26 proc) skontrolowanych partii było niewłaściwie oznakowanych. Brakowało np. instrukcji użytkowania, informacji w języku polskim, oznaczeń na produkcie, danych przedsiębiorcy odpowiedzialnego za wprowadzenie produktu na rynek.

W porównaniu z rokiem 2011 - kiedy przeprowadzona została ostatnia kontrola - odsetek mebli, które mogą stwarzać zagrożenie pozostał na tym samym poziomie, natomiast znacznie wzrosła ilość nieprawidłowości w oznakowaniu (o blisko 32 proc).

Większość przedsiębiorców, u których Inspekcja Handlowa stwierdziła niewłaściwe oznakowanie produktów, podjęła dobrowolne działania naprawcze i uzupełniła braki przed zakończeniem kontroli.

W celu usunięcia niebezpiecznych produktów z rynku, UOKiK wszczął postepowania administracyjne. W ich trakcie przedsiębiorcy wycofali ze sprzedaży meble, które stwarzały zagrożenie.  W jednym przypadku wada konstrukcyjna została usunięta  jeszcze przed zakończeniem kontroli – producent wymienił wadliwie zamocowane zszywki tapicerskie.

Więcej informacji o przeprowadzonych działaniach i bezpieczeństwie można uzyskać w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej.

Kupując meble do spania, sprawdzaj, czy:

·         mebel jest stabilny,

·         nie ma ostrych krawędzi, zadziorów lub wystających elementów, o które można się skaleczyć,

·         części ruchome, np. skrzynie tapczanów, foteli rozkładanych dają się przesuwać lub otwierać z normalną siłą i bezpiecznie,

·         nie ma szczelin i otworów grożących utknięciem lub przycięciem, a elementy, które mogą poruszać się względem siebie nie grożą przytrzaśnięciem,

·         blokady działają niezawodnie,

·         wysokie lub piętrowe łóżka są wyposażone w barierki zabezpieczające, a   drabinka lub schody są skonstruowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo.

Pamiętaj też, że meble powinny być wyposażone w instrukcję użytkowania w języku polskim - zapoznaj się z jej treścią. Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa lub oznakowania produktów zgłaszaj Inspekcji Handlowej lub do Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.