Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
2°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Z kolędą w 2015 rok

DATA PUBLIKACJI: 2015-01-27 15:12 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
To już siódmy raz chór „Szkolne Słowiki” ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku gościł z repertuarem kolędniczym w nobliwych murach Muzeum Przyrody w Drozdowie, dawnej siedzibie sławnego i zasłużonego dla Polski rodu Lutosławskich. „Słowiki” pielęgnują tę tradycję w tak niezwykłym miejscu.
Zdjęcie

10
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Tegoroczne kolędowanie zgromadziło około setki (!) uczestników  i zintegrowało różne środowiska. Razem z nami śpiewali: rodzice uczniów, ich młodsze i starsze rodzeństwo, babcie i dziadkowie. To było szczególne w swoim rodzaju spotkanie kilku pokoleń. Spośród zaproszonych gości obecnych na kolędowaniu, należy wymienić:  Wójta Gminy Piątnica – p. Krzysztofa  Kozickiego, członka  Łomżyńskiego Bractwa Historycznego, a jednocześnie  współtwórcę  portalu Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej – p. Henryka  Sierzputowskiego oraz dyrektora Szkoły Podstawowej w Jeziorku – p. Halinę Chełstowską.

Dyrektor  Muzeum Przyrody w Drozdowie  p. Anna Archacka witając przybyłych powiedziała, że dzięki tej inicjatywie, wszyscy mamy szansę dobrze rozpocząć kolejny rok naszego życia i otrzymujemy porcję pozytywnej energii, która wystarcza na długo. Ona sama czeka na te wieczory z poezją i kolędą, jak również z wielką radością i zawsze chętnie w nich uczestniczy, a dzieciaki, które wyraziście recytują i ochoczo śpiewają prawie trzydzieści kolęd (z pamięci), szczerze podziwia.

Szczególnie uprzywilejowaną grupę uczestników stanowili dziadkowie. Zarówno babcia, jak i dziadek mieli okazję posłuchać wierszy o sobie i o miłości ich wnucząt do nich. Im także były dedykowane jasełka przygotowane przez uczniów szkoły w Jeziorku pod opieką artystyczną p. Ireny Bazydło. Druga część to było tradycyjne kolędowanie z chórem „Szkolne Słowiki" okraszone poezją tematycznie związaną ze świętami Bożego Narodzenia. Posłużono się śpiewnikami specjalnie przygotowanymi na tę okoliczność. Chór z udziałem publiczności zaprezentował kolędy i pastorałki  w  ciekawych i klimatycznych aranżacjach Piotra Kai,  Kamy Palińskiej i  Zbigniewa Preisnera. Niektóre, ku uciesze publiczności, wzbogacił o elementy improwizacji ruchowej.

Niewątpliwą niespodzianką tego prawdziwie rodzinnego wieczoru była „Góralska pastorałka”  zaśpiewana  przez zesłańca na Sybir – p.  Mariana Paliwodę oraz „Kolęda dla nieobecnych”, przepięknie wykonana  przez Katarzynę Borkowską, z myślą o uczczeniu pamięci wszystkich tych, których zabrakło przy naszych świątecznych stołach.

Pani dyrektor Halina Chełstowska także czynnie zaangażowała się w realizowany tego wieczoru program poetycki i z odpowiednim wyczuciem  odczytała  wiersz o człowieku poszukującym Boga.

Nie sposób nie wspomnieć o pysznościach  przygotowanych przez  mamy  uczniów z Jeziorka  oraz będących darem od sponsorów.  Stół uginał się od:  pączków, rurek z kremem, rogalików, oponek i  różnych ciast, wśród których prym wodziło „Oko carycy”. Przerwa na słodki poczęstunek była okazją do ciekawych spotkań i miłych rozmów.

Przepiękna tradycja wspólnego śpiewania kolęd w gronie rodziny i przyjaciół ma nie tylko duże znaczenie kulturowe, ale także psychologiczne.  Zwyczaj może zanika, ale na pewno warto go pielęgnować. Chór „Szkolne Słowiki” robi to chętnie i z niekłamaną przyjemnością, a swoim entuzjazmem i zaangażowaniem emocjonalnym zaraża wszystkich, którzy są obecni na jego występach.

Po zakończeniu wspólnego kolędowania wszyscy opuszczali gościnne mury muzeum z radością i spokojem w sercu, i każdy czuł się odrobinę lepszym człowiekiem, a świat wydawał się być bardziej przyjazny.

 

Beata Sejnowska – Runo, opiekun chóru „Szkolne Słowiki”

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej