Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
15°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Maszyny - kontrola IH

DATA PUBLIKACJI: 2014-12-11 15:30 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Nieprawidłowości w oznakowaniu urządzeń, brakująca lub zawierająca błędy instrukcja obsługi - to najczęstsze zastrzeżenia Inspekcji Handlowej do maszyn oferowanych konsumentom na polskim rynku. W III kwartale ich kontrole były prowadzone na terenie całego kraju

Maszyny dostępne powszechnie na rynku dla konsumentów to m.in. kosiarki, pilarki, szlifierki, wiertarki, urządzenia do usuwania liści, czy wyrzynarki. Korzystanie z nich nie wymaga specjalistycznego szkolenia ani posiadania uprawnień, jednak używane niewłaściwie mogą stwarzać zagrożenie. W III kwartale 2014 r. na zlecenie UOKiK Inspekcja Handlowa prowadziła kontrolę tych maszyn na terenie całej Polski.

Inspektorzy sprawdzili 112 przedsiębiorców prowadzących placówki detaliczne, sklepy wielkopowierzchniowe i hurtownie. Zbadano łącznie 473 rodzaje wyrobów niezależnie od kraju pochodzenia.

Zakwestionowano 23 proc. skontrolowanych maszyn. Najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami były brak lub nieprawidłowa deklaracja zgodności albo instrukcja obsługi. Rzadziej występowały niezgodności w oznakowaniu CE. Wynik tegorocznej kontroli maszyn jest bardzo zbliżony do rezultatu z ubiegłego roku, kiedy inspektorzy zakwestionowali 22 proc. maszyn.

Cieszy fakt, że większość przedsiębiorców podjęła dobrowolne działania w celu usunięcia niezgodności, natomiast w poważniejszych przypadkach Inspekcja Handlowa skierowała do organów ścigania 9 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz wniosek do UOKiK o wszczęcie postępowania administracyjnego mającego na celu wycofanie produktu z rynku. Akta sprawy są obecnie analizowane pod kątem możliwości wszczęcia postępowania administracyjnego.

Konsumencie kupując maszyny:

  1. Sprawdź, czy są one odpowiednio oznakowane (zwróć szczególną uwagę na znak CE, dane producenta, ostrzeżenia).
  2. Upewnij się, że dołączona została instrukcja obsługi w języku polskim.
  3. Sprawdź, czy instrukcja jest napisana zrozumiale i czy na podstawie dołączonych informacji jesteś w stanie bezpiecznie korzystać z urządzenia, ewentualnie zasięgnij porady sprzedawcy.
  4. Jeśli podejrzewasz, że urządzenie może stwarzać zagrożenie, sprawdź, czy nie znajduje się ono w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX . Pomóc mogą również Inspekcja Handlowa, której dane znajdują na stronie Urzędu oraz Departament Nadzoru Rynku w UOKiK