Uroczystość rozpoczął barwny występ grupy najmłodszych tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”.
Następnie uhonorowano Nominowanych i Nagrodzonych, których łączą wspaniałe dokonania, ich praca nosi w sobie przywiązanie do „Małej Ojczyzny”, umiejętności, talenty kierują na dobro wspólne i przede wszystkim świat wokół siebie czynią ciekawszym, lepszym, bardziej uporządkowanym.
W roku 2014 Nominowanymi do Nagrody Starosty Łomżyńskiego zostali:
w dziedzinie kultury : Pan Daniel Frąckiewicz - kustosz, Kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży,
w dziedzinie sportu: Pan Krzysztof Piszczatowski - nauczyciel WF w Zespole Szkół w Marianowie, fizjoterapeuta lekkoatletycznej Kadry Polski, współpracujący z LŁKS „PREFBET ŚNIADOWO-ŁOMZA”.
Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie kultury otrzymała Pani Wiesława Kłosińska- absolwentka bibliotekoznawstwa na Wydziale Historycznym Uniwersytetu w Warszawie, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu, animator kultury.
Pani Dyrektor dała się poznać jako znakomity menager dbający o rozwój i prestiż zarządzanej instytucji .
Pod kierunkiem Nagrodzonej Biblioteka stała się swoistym lokalnym Centrum Kultury, instytucją żywą, otwartą na oczekiwania czytelników i społeczności lokalnej. Dobrze wypełniająca misję gromadzenia i udostępniania zbiorów oraz upowszechniania czytelnictwa, dużo uwagi poświęcając najmłodszemu czytelnikowi.
Pani Wiesława Kłosińska jest dyrektorem który znakomicie zagospodarowuje szanse jakie dają fundusze krajowe i europejskie. Pozyskując je podejmuje ciąg działań mających na celu wprowadzenie biblioteki w XXI wiek.
Z sukcesami stawia czoła nowym wyzwaniom „ery elektronicznej”. Wprowadziła w bibliotece SYSTEM MAK automatyzujący proces udostępniania zbiorów i utworzyła Lokalnego Archiwum Cyfrowego.
Dzięki kreatywności Pani Dyrektor Biblioteka jako jedna z 18 w Polsce uzyskała pieniądze z programu KULTURA + INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK MKiDN. Dzięki ministerialnym środkom udało się zrealizować inwestycję wartą prawie 2 miliony zł. Biblioteka zyskała 500 m dodatkowej powierzchni .
Dokonania Pani W. Kłosińskiej zostały dostrzeżone nie tylko w środowisku lokalnym, ale i w skali kraju. Ukoronowaniem działań Pani Dyrektor Biblioteki w Podgórzu są liczne nagrody i wyróżnienia Biblioteki w Podgórzu .
- I miejsca kolejno w latach 2011,2012 i 2013 w rankingu Bibliotek w Podlaskiem,
- IX miejsce w Kraju w 2012 roku w rankingu Bibliotek organizowanym przez Instytut Książki i „Rzeczpospolitą”,
- IV miejsca w kraju , w roku 2013, w Ogólnopolskim Rankingu w Kategorii Gmin Wiejskich.
Nagrodę Starosty Łomżyńskiego w dziedzinie sportu za całokształt dokonań w upowszechnianiu sportu w powiecie łomżyńskim otrzymała Pani Justyna Korytkowska - absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, łomżyńska lekkoatletka, specjalistka biegów długodystansowych i biegów przeszkodowych.
Mistrzyni trenuje od 16 lat najpierw jako zawodniczka ŁKS ”Łomża” i od 2005 roku jako reprezentantka ŁKS „PREFBET ŚNIADOWO” ŁOMŻA.
Swoją przygodę ze sportem rozpoczęła w IV klasie szkoły podstawowej, uczestnicząc w lekkoatletycznych czwartkach.
Pani Justyna Jest najlepszą zawodniczką, w historii naszego województwa, w długich dystansach.
Siedmiokrotną medalistką Mistrzostw Polski w latach 2008-2013, od kilku lat zawsze w czołówce. Była reprezentantką Polski na Uniwersjadzie w chińskim Shenzen w 2011 roku.
Tylko w samym 2013 roku osiągnęła następujące wyniki:
- Zdobyła Brązowy medal Mistrzostw Polski na 10 km(Inowrocław),
- Brązowy medal Mistrzostw Polski na 10 km w biegu ulicznym (Płock),
- IV Miejsce w Mitingu Międzynarodowym na 3000 m z przeszkodami (Ryga, Łotwa)
- uczestniczyła w Mitingu Międzynarodowym na 3000 m z przeszkodami (Moskwa)
- ustanowiła rekordy woj. Podlaskiego : na5000m 16:33,51 i 10 000 m 34:53,41.
Dorobek Pani Justyny – młodej zawodniczki- jest imponujący. Swoimi sukcesami zapisuje najpiękniejsze karty sportu, budując naszą dumę.
Mistrzyni Polski w trakcie zawodów i zgrupowań odwiedziła 20 krajów, pełniąc funkcję ambasadora, popularyzując sport i promując Powiat Łomżyński.
Nagrodę Starosty Łomżyńskiego za całokształt dokonań w dziedzinie inicjatyw społeczno- gospodarczych w powiecie łomżyńskim otrzymał Pan Jan Nadolny – założyciel i twórca Izby Historycznej Ziemi Wiskiej przy gospodarstwie agroturystycznym „Carski Trakt” w Sulinie, kolekcjoner i przewodnik.
Utworzona przez Nagrodzonego Izba Pamięci stanowi swoiste, małe Muzeum Historyczne utrwalające chwile, rzeczy i ludzi, wszystko to, co było tradycją, historią, bagażem i bogactwem wieków - dla „tych, co przyjdą”.
Większość ekspozycji tej placówki nawiązuje do II wojny Światowej i została znaleziona w okolicy Wizny. Są to militaria, pochodzące z pola bitwy, ekwipunek żołnierski oraz fotografie, listy z okupacji. Są także inne przedmioty odwołujące się do Marszałka Piłsudskiego, czasów carskich, monety – wszystkie przedmioty powiązane są z Ziemią Wiską .
Izba Ziemi Wiskiej interesująco pokazuje dramatyczny wymiar polskiej historii, ale też lata polskiej chwały. Pielęgnuje pamięć o bohaterskich Obrońcach Wizny - zwanej polskimi Termopilami i zaciętych walkach o niepodległy byt Państwa polskiego Grupie Operacyjnej „Narew „ pod dowództwem kpt. W. Raginisa.
Nie wiele jest w Polsce takich miejsc, które tak jak ta Izba i Jej Twórca - Pan Jan Nadolny zaszczepiałyby w młodych Polakach narodową dumę .
Starosta Łomżyński – Pan Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Pan Adam Krzysztof Sowa złożyli Nominowanym i Nagrodzonym życzenia i gratulacje oraz wręczyli Laureatom statuetki autorstwa Pani Edyty Barańskiej – uznanego artysty plastyka z Gdańska, a także nagrody pieniężne.
Oprawę artystyczną uroczystości zapewnili Laureaci Konkursu Pieśni Patriotycznej w hołdzie Witoldowi Lutosławskiemu – pod patronatem Starosty Powiatu Łomżyńskiego – uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej w Drozdowie oraz wokaliści STUDIA PIOSENKI przy Regionalnym Ośrodku Kultury w Łomży pod kierunkiem Pana Marka Żemka .