Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
1°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Noc Muzeów 2014 - relacja

DATA PUBLIKACJI: 2014-05-21 12:13 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W sobotę 17 maja 2014 roku odbyła się kolejna edycja międzynarodowej Nocy Muzeów. W Muzeum Przyrody w Drozdowie, ze względu na bloki tematyczne przygotowanego programu, zorganizowana została pod nazwą „Noc Muzeów – spotkanie z przyrodą, historią i kulturą”.
Zdjęcie

13

Dzieci oraz młodzież mogli wziąć udział w grze edukacyjnej. Na podstawie otrzymanego planu gry szukano wskazówek, odwiedzano kolejne miejsca i zdobywano informacje na temat przyrody, historii Drozdowa, rodziny Lutosławskich i dawnej szlachty. Gracze w ten sposób bawili się w odkrywców, poszerzając jednocześnie zakres swojej wiedzy. Na najmłodszych czekały również kolorowanki oraz puzzle.

Kustosz Muzeum Przyrody w Drozdowie – Teresa Grużewska, w prelekcji zatytułowanej „Dawne rośliny lecznicze odkrywane na nowo: Żywokost lekarski, Gwiazdnica pospolita, Stokrotka pospolita” przedstawiła specyfikę oraz zdrowotne właściwości wskazanych w tytule roślin. W dobie obecnej, bogactwo roślin leczniczych to temat wymagający  przypomnienia. W poprzednich dziesięcioleciach znajomość i stosowanie ziół były, na przykład na terenach wiejskich, o wiele większe. Ci, którzy odwiedzili drozdowskie Muzeum, mogli obejrzeć najnowszą wystawę „Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi” oraz zakupić naturalne herbaty ziołowe i przyprawy.

Udając się na wystawę akwarystyczną obejrzeć można było pokaz karmienia ryb, w tym mięsożernych piranii. Dodatkową atrakcję stanowił pokaz filmów na temat podwodnego świata  rzek: Narwi oraz Biebrzy. Były to nagrania powstałe podczas nurkowania.

Elementy historyczne tegorocznej Nocy Muzeów były dwa. Tomasz Szymański (magister socjologii, Dział Oświatowy Muzeum Przyrody w Drozdowie) wygłosił popularnonaukową prelekcję zatytułowaną „Dmowski contra Piłsudski, czyli wielki spór o Polskę”. Antagonizm dwóch wybitnych polityków został przedstawiony przez pryzmat odmiennych spojrzeń na polską historię (pozostawały one w ścisłym związku z ich wyborami, o czym świadczy chociażby stosunek do tradycji powstańczej) oraz przeciwstawnych koncepcji politycznych. W różnych momentach historycznych, podczas rewolucji 1905 roku, I wojny światowej, w latach 1918-1921, a więc w czasie formowania odzyskanego państwa czy w okresie rządów sanacji, spór ten miał ogromny wpływ na losy narodu. Z kolei Antoni Zabielski -  społecznik od lat zaangażowany w pracę na rzecz „małej ojczyzny”: Drozdowa i gminy Piątnica, wygłosił gawędę historyczną – wspomnienie lat przeżytych podczas okupacji, trudnego okresu po II wojnie światowej oraz historii życia społeczności w Drozdowie. Spośród wielu wątków jakie poruszył, można wskazać tu chociażby działalność ludowego teatru w Drozdowie. Wystawiano sztuki (np. „Skąpiec” Moliera) często goszcząc w innych wsiach. We wspomnieniach pojawiły się osoby zasłużone dla Drozdowa: ostatnia właścicielka majątku Lutosławskich - Maria Niklewicz (autorka wspomnień o Romanie Dmowskim) czy proboszcz drozdowskiej parafii w latach 1945-1969 - ksiądz Kazimierz Cwalina.

Prezentowano także repliki strojów szlacheckich, w które ubrane były uczennice Publicznego Gimnazjum im. Ofiar Katynia w Piątnicy.

Oceniamy, że odwiedziło nas tego dnia około 500 osób, a Noc Muzeów w Drozdowie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.   

 

Muzueum Przyrody w Drozdowie

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej