Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
7°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Kurpiki 2013 rozdane !

DATA PUBLIKACJI: 2014-04-09 15:12 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
7 kwietnia br. w Ostrołęckim Centrum Kultury wręczono Nagrody Prezesa Związku Kurpiów – Kurpiki 2013. Trzech laureatów Nagrody związanych jest w Powiatem Łomżyńskim.
Zdjęcie

7
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Kurpiki to nagrody dla Kurpiów oraz osób i instytucji, które przyczyniają się do zachowania kurpiowskiego dziedzictwa kulturowego, promocji oraz rozwoju regionu. W tym roku zostały rozdane po raz trzynasty. Ta trzynastka okazała się nie być pechową dla Powiatu Łomżyńskiego, gdyż na dwunastu nagrodzonych, aż trzech związanych jest właśnie z naszą małą ojczyzną. Wśród nich znaleźli się:

- Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej, który otrzymał Nagrodę w kategorii „Muzyka i taniec”. Zespół powstał w 1992 roku. Ma w swoim repertuarze pieśni, obrzędy i zwyczaje Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Od założenia pracował pod kierunkiem artystycznym Teresy Pardo. Jest oddanym propagatorem folkloru kurpiowskiego. Uczestniczy w różnych imprezach kulturalnych - lokalnych, ogólnokrajowych i za granicą. O jego aktywności świadczy duża liczba koncertów  - średnio dwadzieścia występów rocznie. Wielokrotnie wyśpiewał I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Kurpiowskich w Nowogrodzie. Był także dwukrotnym laureatem I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.  Zespół nagrał płytę z dwudziestoma utworami tradycyjnie śpiewanych pieśni kurpiowskich.

- Koło Teatralne CHOCHLIKI przy Szkole Podstawowej im. Hanki Bielickiej w Sławcu, które otrzymało Nagrodę w kategorii „Edukacja regionalna”. Koło od 1998 roku czyli od chwili założenia kultywuje m.in. starą tradycję kolędowania. Odwiedza mieszkańców okolicznych wsi z tradycyjnym, ludowym przedstawieniem kolędniczym. Działania te mają na celu propagowanie kultury i sztuki regionu oraz ocalenie dziedzictwa kulturowego i promocję małej ojczyzny. W swoim repertuarze ma wiele spektakli związanych z tradycyjnymi zwyczajami i obrzędami. Jest laureatem wielu przeglądów i konkursów o zasięgu regionalnym, powiatowym i wojewódzkim. Jego założycielką i dobrym duchem jest Jadwiga Sosnowska, a jego członkowie to uczniowie w przedziale wiekowym szkoły podstawowej. Ich działalność to pierwszorzędna i godna naśladowania edukacja regionalna wśród młodego pokolenia.

- Adam „Strug” Piotrowski, który otrzymał Nagrodę w kategorii „Promowanie regionu”. Jest śpiewakiem, instrumentalistą, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej oraz scenarzystą dokumentalnych filmów o muzyce ludowej. Pochodzi z regionu łomżyńskiego. Wykonuje muzykę kurpiowską, pieśni nabożne oraz twórczość autorską. Jest pomysłodawcą zespołu śpiewaczego „Monodia Polska” i założycielem „Strug Kompanii”. Współpracował m.in. z Kapelą Brodów, Antoniną Krzysztoń i Jackiem Mielcarkiem. Zajmuje się od przeszło dwudziestu lat rekonstrukcją śpiewu tradycyjnego. W ciągu tego czasu współpracował i zaprzyjaźnił się z wieloma kurpiowskimi artystami. Razem z członkiniami grupy śpiewaczej „Bandysionki” występował m.in. na scenie Uniwersytetu Fryderyka Chopina oraz w Polskim Radiu. Śpiew i muzykę kurpiowską w sposób najwybitniejszy promuje na największych scenach w całym kraju i poza granicami.                

Oprócz „łomżyńskich” laureatów Kurpikami 2013 zostali wyróżnieni:

Nauka i pióro - Witold Rzepiński, Ostrołęka

Twórczość ludowa – Władysław Murzyn, gmina Myszyniec

Genowefa Pabich, gmina Kadzidło 

Działalność publiczna – Czesław Jurga, Czarnia

Talent – Magdalena Żebrowska, Lelis

Pracodawca – Henryk Skowroński - Zakład Torfowy „Karaska”

Budzenie tożsamości - Halina Witkowska, Puszcza Biała

Ochrona dziedzictwa kulturowego - Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”, Myszyniec

Muzyka i Taniec – Ryszard Maniurski, gmina Olszewo-Borki

Patronami uroczystości byli: Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Ostrołęcki, Prezydent Ostrołęki, a wśród zacnych gości, którzy oklaskiwali nagrodzonych zasiadał Lech Marek Szabłowski, Starosta Łomżyński.

Iwona Choroszewska-Zyśk

Fot. Adam Wołosz

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej