Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
8°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Niespodzianki dla odkrywców” - nowa wystawa czasowa w Muzeum Przyrody w Drozdowie

DATA PUBLIKACJI: 2012-05-11 07:51 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
„Niespodzianki dla odkrywców” – taki tytuł nosi nowa wystawa czasowa w Muzeum Przyrody w Drozdowie, której autorką jest kustosz Teresa Grużewska. W dniu 8 maja br. nastąpiło uroczyste otwarcie ekspozycji.
Zdjęcie

7

Uroczystość skupiła wielu gości, wśród których byli przedstawiciele władz samorządowych, media, pedagodzy, uczniowie, mieszkańcy Drozdowa i Ziemi Łomżyńskiej. Uroczystość otwarcia swoją obecnością zaszczycili m. in. Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku Wiesław Dołęgowski, nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Piątnicy wraz z uczniami oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Jeziorku. Wszyscy zebrani goście mogli wysłuchać komentarza autorki wystawy na temat historii powstania ekspozycji oraz roślin i zwierząt, które ekspozycja prezentuje.

Tytuł wystawy jest intrygujący. „Niespodzianki dla odkrywców” to niejako zaproszenie do tego by zobaczyć, poznać, odkryć piękno przyrody, które nie zawsze jest dostępne ludzkim oczom. By je dostrzec należy bowiem spojrzeć w okular mikroskopu. W tej perspektywie nawet pospolite gatunki roślin okażą się swoistymi arcydziełami.

Wystawa daje zwiedzającym możliwość poznania wyglądu roślin i zwierząt, który przekracza wszelkie wyobrażenia. Kielichy kwiatowe, pąki, liście, mikroskopijne owady sfotografowane na roślinach, pąki, a to wszystko w dużym przybliżeniu. Wszystko to zwiedzający może obejrzeć bezpośrednio albowiem wystawa ma charakter interaktywny i obejmuje pracę z mikroskopami. Prezentowane są na niej również zdjęcia i naturalne okazy oglądanych pod mikroskopem roślin i zwierząt.

Oprócz walorów estetycznych wystawa „Niespodzianki dla odkrywców” ma charakter edukacyjny, niesie ze sobą przekaz wiedzy przyrodniczej – botanicznej. Dzięki wystawie można dowiedzieć się także wielu interesujących rzeczy na temat praktycznych właściwości roślin. Przykładowo możemy poznać właściwości Lebiodki pospolitej. Roślina ta bardziej znana jest jako „Oregano” (nazwa ta pochodzi o łacińskiego origanum) i ma szerokie zastosowanie lecznicze. Współcześnie odkryto jej działanie przeciwnowotworowe. Rośnie dziko pod Łomżą, przede wszystkim na stanowiskach słonecznych. Innym przykładem – dodajmy, że jednym z wielu związanych z wystawą – jest Bylica pospolita - roślina aromatyczna, dawniej stosowana jako przyprawa kuchenna, która ma istotne zastosowanie lecznicze - poprawia przyswajanie pokarmów i wspomaga trawienie.

Ogólnie, wystawa prezentuje od strony zadziwiających szczegółów dostępnych ludzkim oczom dopiero przy użyciu szkieł powiększających, aż 30 gatunków roślin pospolitych. W Muzeum Przyrody w Drozdowie będzie otwarta do końca czerwca br.

Wystawa została zrealizowana przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się przy wsparciu sponsorów: cukierni „Weronika” w Łomży oraz Zakładu Piekarniczo-Cukieniczego „Sękacz” J. Kalinowskiego w Piątnicy.

Patronami medialnymi wystawy są: tygodnik „Głos Katolicki”, tygodnik „Kontakty”, portal SuperŁomża.pl oraz Radio ESKA Łomża.

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Nowy Komendant Miejski Policji w Łomży

lut 15, 2024
Czytaj więcej

Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska Gościem Dnia w Radio Nadzieja

sty 30, 2024
Czytaj więcej