W skład łomżyńskiej delegacji wchodzili: Starosta Łomżyński – Krzysztof Kozicki, Radni Rady Powiatu Łomżyńskiego, przedstawiciele gminy Śniadowo, wójt gminy Miastkowo- Lidia Grzejka, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego – Jacek Piorunek oraz lokalni przedsiębiorcy. Tegoroczny pobyt łomżyńskich samorządowców związany był z realizacją wspólnego projektu pod nazwą „Przeszłość i współczesność”, w ramach, którego została wydana publikacja dwujęzyczna (polsko-niemiecka) dofinansowana z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.
Założeniem i intencją projektu było przede wszystkim:
• omówienie dalszego partnerstwa polsko-niemieckiego,
• lepszego zrozumienia poprzez zidentyfikowanie wspólnych założeń partnerskich na lata 2007-2008,
• wymiana doświadczeń w zakresie realizowanych inwestycji w obu powiatach
• oraz promowanie własnej historii i kultury, co przyczynia się do zrozumienia wśród obywateli Polski i Niemiec.
Program pobytu był odzwierciedleniem celów założonych w projekcie. Poruszał, bowiem aspekty gospodarcze, społeczne i historyczne. Za aspektem gospodarczym przemawia chociażby wizyta łomżyńskich samorządowców w Ratuszu Miasta Dingolfing, w którym odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta. Zaprezentowane zostało funkcjonowanie Rady Miasta Dingolfing, inwestycje zrealizowane i planowane oraz silne uzależnienie miasta od lokalnej gospodarki, w szczególności od Fabryki BMW, która zatrudnia ponad 21 tys. ludzi (dla porównania: w mieście Dingolfing zamieszkuje około 19 tys. ludzi). Akcent gospodarczy tegorocznej wizyty to również możliwość obejrzenia funkcjonowania zmodernizowanej oczyszczalni ścieków na terenie Dingolfing oraz zaprezentowanie jednego z lokalnych browarów Egeger w miejscowości Groβköllnbach (gmina Pilsting). To także możliwość zwiedzenia BMW Dynamikzentrums oraz Centralnego Magazynu BMW, który wysyła części wszystkich modeli BMW na teren całego świata o wartości 15 mln EUR dziennie.
Program pobytu delegacji miał również wymowę społeczną. Delegacja z powiatu łomżyńskiego miała, bowiem zaszczyt obejrzeć funkcjonowanie Landhuter Werkstätten w Landau (spółdzielnie socjalne, odzwierciedlenie polskich Zakładów Aktywności Zawodowej), w którym zatrudnienie uzyskało 900 osób niepełnosprawnych ruchowo i psychiczne.
W trakcie pobytu delegacja miała okazję również poznać tajniki kulturowe, architektoniczne i historyczne zwiedzając m.in. zamek Neuschwanstein (wybudowany przez króla Ludwika II) oraz Klasztor Andechs słynący z produkcji piwowarstwa klasztornego. Grupa miała również okazję zobaczyć Kościół Gotycki w Diözese Augsburg, który uznany przez UNESCO za Światowy Zabytek Sakralny.
W trakcie pobytu delegacji powiatu łomżyńskiego w Dingolfing-Landau niemiecka delegacja z Bawarii została zaproszona w przyszłym roku do Polski. Wstępnie omówiono również przyszłoroczną wymianę młodzieży i dalsze aspekty współpracy międzynarodowej. Należy nadmienić, iż w sierpniu na terenie powiatu łomżyńskiego z rewizytą przebywać będzie młodzież niemiecka, z kolei w lipcu delegacja z gminy Śniadowo uda się do partnerskiej gminy Marklkofen (Bawaria, Niemcy).
Wizyta delegacji Powiatu Łomżyńskiego w Dingolfing-Landau
DATA PUBLIKACJI: 2007-06-27 12:06 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
W dniach 20-24 czerwca b.r. na terenie partnerskiego Powiatu Dingolfing-Landau przebywała oficjalna 20-osobowa delegacja powiatu łomżyńskiego.