Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
12°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Wizyta delegacji Powiatu Łomżyńskiego w Dingolfing-Landau

DATA PUBLIKACJI: 2007-06-27 12:06 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
W dniach 20-24 czerwca b.r. na terenie partnerskiego Powiatu Dingolfing-Landau przebywała oficjalna 20-osobowa delegacja powiatu łomżyńskiego.
Zdjęcie

48
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
W skład łomżyńskiej delegacji wchodzili: Starosta Łomżyński – Krzysztof Kozicki, Radni Rady Powiatu Łomżyńskiego, przedstawiciele gminy Śniadowo, wójt gminy Miastkowo- Lidia Grzejka, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego – Jacek Piorunek oraz lokalni przedsiębiorcy. Tegoroczny pobyt łomżyńskich samorządowców związany był z realizacją wspólnego projektu pod nazwą „Przeszłość i współczesność”, w ramach, którego została wydana publikacja dwujęzyczna (polsko-niemiecka) dofinansowana z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie.

Założeniem i intencją projektu było przede wszystkim:
• omówienie dalszego partnerstwa polsko-niemieckiego,
• lepszego zrozumienia poprzez zidentyfikowanie wspólnych założeń partnerskich na lata 2007-2008,
• wymiana doświadczeń w zakresie realizowanych inwestycji w obu powiatach
• oraz promowanie własnej historii i kultury, co przyczynia się do zrozumienia wśród obywateli Polski i Niemiec.

Program pobytu był odzwierciedleniem celów założonych w projekcie. Poruszał, bowiem aspekty gospodarcze, społeczne i historyczne. Za aspektem gospodarczym przemawia chociażby wizyta łomżyńskich samorządowców w Ratuszu Miasta Dingolfing, w którym odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta. Zaprezentowane zostało funkcjonowanie Rady Miasta Dingolfing, inwestycje zrealizowane i planowane oraz silne uzależnienie miasta od lokalnej gospodarki, w szczególności od Fabryki BMW, która zatrudnia ponad 21 tys. ludzi (dla porównania: w mieście Dingolfing zamieszkuje około 19 tys. ludzi). Akcent gospodarczy tegorocznej wizyty to również możliwość obejrzenia funkcjonowania zmodernizowanej oczyszczalni ścieków na terenie Dingolfing oraz zaprezentowanie jednego z lokalnych browarów Egeger w miejscowości Groβköllnbach (gmina Pilsting). To także możliwość zwiedzenia BMW Dynamikzentrums oraz Centralnego Magazynu BMW, który wysyła części wszystkich modeli BMW na teren całego świata o wartości 15 mln EUR dziennie.

Program pobytu delegacji miał również wymowę społeczną. Delegacja z powiatu łomżyńskiego miała, bowiem zaszczyt obejrzeć funkcjonowanie Landhuter Werkstätten w Landau (spółdzielnie socjalne, odzwierciedlenie polskich Zakładów Aktywności Zawodowej), w którym zatrudnienie uzyskało 900 osób niepełnosprawnych ruchowo i psychiczne.

W trakcie pobytu delegacja miała okazję również poznać tajniki kulturowe, architektoniczne i historyczne zwiedzając m.in. zamek Neuschwanstein (wybudowany przez króla Ludwika II) oraz Klasztor Andechs słynący z produkcji piwowarstwa klasztornego. Grupa miała również okazję zobaczyć Kościół Gotycki w Diözese Augsburg, który uznany przez UNESCO za Światowy Zabytek Sakralny.

W trakcie pobytu delegacji powiatu łomżyńskiego w Dingolfing-Landau niemiecka delegacja z Bawarii została zaproszona w przyszłym roku do Polski. Wstępnie omówiono również przyszłoroczną wymianę młodzieży i dalsze aspekty współpracy międzynarodowej. Należy nadmienić, iż w sierpniu na terenie powiatu łomżyńskiego z rewizytą przebywać będzie młodzież niemiecka, z kolei w lipcu delegacja z gminy Śniadowo uda się do partnerskiej gminy Marklkofen (Bawaria, Niemcy).