W dniach 8-12 czerwca 2011r. 19 – osobowa delegacja Powiatu Łomżyńskiego na czele ze Starostą Łomżyńskim – Lechem Szabłowskim przebywała z oficjalną wizytą w Bawarii na zaproszenie Heinricha Trappa - starosty powiatu Dingolfing-Landau. W tegorocznej delegacji wzięli udział m.in. Jarosław Dworzański – Marszałek Województwa Podlaskiego, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego – Jacek Piorunek, W delegacji uczestniczyli też Wójt Gminy Śniadowo – Rafał Pstrągowski, Komendant Miejskiej Straży Pożarnej w Łomży – Ireneusz Denysiuk, radni Powiatu Łomżyńskiego oraz lokalni przedsiębiorcy.
Uczestnicy delegacji mieli okazję do bliższego zapoznania się z funkcjonowaniem znaczących przedsiębiorstw w Dingolfing-Landau w tym m.in. Fabrykę BMW, gdzie obecnie produkowanych jest 1500 samochodów dziennie – najwięcej w historii fabryki. Delegacja zwiedziła również funkcjonująca od 45 lat firmę Lindner zajmująca się produkcją i dystrybucją systemów sufitowych i podłogowych, ścianek działowych, drzwi, systemów grzewczych i suchej zabudowy.
Dużym zainteresowaniem w programie pobytu cieszyło się zwiedzanie zamku Ludwika II Bawarskiego znajdującego się na wyspie Herrenchiemsee największej z wysp na jeziorze Chiem w Górnej Bawarii. Zamek Herrechiemsee zbudowany na przełomie lat 70-80 XIX wieku jest ostatnim i jednocześnie największym z zamków wybudowanych przez króla Ludwika II Bawarskiego. Z założenia miał być wierną kopią pałacu wersalskiego. Dodatkową atrakcją pobytu w zamku była wystawa Gőtterdämmerung poświęcona życiu Ludwika II Bawarskiego, zwanego również Ludwikiem Szalonym który zapisał się w pamięci swoich poddanych jako król-budowniczy, król-marzyciel.
Delegacja łomżyńska miała możliwość pobytu również w miasteczku Altőtting głównym sanktuarium maryjnym i ośrodku pielgrzymkowym Bawarii. Kaplica, zwana Kaplicą Łask, ze słynną figurą Matki Bożej (Łaskawej) została zbudowana w VIII wieku, natomiast figura Czarnej Madonny z Altötting pochodzi z roku 1330. Bardzo liczne wota umieszczone w kaplicy świadczą o doznawanych tu łaskach i cudach. Dodatkową atrakcją pobytu w Bawarskiej Częstochowie była możliwość obejrzenia Panoramy Jerozolimskiej monumentalnego dzieła będącego ostatnią wielką panoramą o charakterze religijnym namalowaną w Europie. Jest to jednocześnie jedyna pełnowymiarowa monumentalna panorama religijna, jaką można oglądać w Niemczech.
Delegacja łomżyńska miała możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania ciepłowni miejskiej, która ze względu na wykorzystanie biomasy w postaci zrębków drewna stanowi alternatywne i ekologiczne rozwiązanie.
Ważnym punktem programu była wizyta w Staży Pożarnej w Dingolfing Landau, której celem było omówienie funkcjonowania struktury straży w obu powiatach jak również podsumowanie dotychczasowej współpracy w tej dziedzinie oraz przedstawienie planów współpracy na kolejne lata. W ramach spotkania odbył się pokaz działań gaśniczych w wykonaniu strażaków juniorów jak również pokaz sprzętu strażackiego jakim dysponuje tamtejsza jednostka.
Współpraca powiatu łomżyńskiego z powiatem Dingolfing – Landau, została nawiązana w 1999 roku. Oba powiaty współpracują ze sobą w zakresie rolnictwa przeciwdziałania bezrobociu ludzi młodych i tworzenia nowych miejsc pracy na wsi, w dziedzinie turystyki oraz ochrony środowiska i przyrody, wymiany kulturalnej, promocji gospodarki i bezpośredniej współpracy przedsiębiorców celem rozwoju wymiany handlowej.
W tegorocznym spotkaniu udział wzięli również wójt Gminy Śniadowo – Rafał Pstrągowski oraz Burmistrz Gminy Marklkofen - Martin Geltinger. Efektem tego spotkania jest zacieśnienie współpracy pomiędzy oboma samorządami, szczególnie w dziedzinie pożarnictwa i ratownictwa. Współpraca gmin jest wynikiem bliskiej współpracy obu powiatów, podpisana została w 2001 roku w zakresie: polityki komunalnej, gospodarki, kultury, oświaty, sportu, spraw młodzieży i rodziny.
Tegoroczna wizyta samorządowców obu powiatów została zrealizowana w ramach projektu pn. „Ja i Ojczyzna to Jedno. Propagowanie współpracy polsko-niemieckiej między powiatem Dingolfing-Landau i Powiatem Łomżyńskim”, który został współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.