Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
-4°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Wizyta delegacji Powiatu Łomżyńskiego w Dingolfing-Landau

DATA PUBLIKACJI: 2012-02-13 11:08 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
Zdjęcie

34
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

W dniach 8-12 czerwca 2011r. 19 – osobowa delegacja Powiatu Łomżyńskiego na czele ze Starostą Łomżyńskim – Lechem Szabłowskim przebywała z oficjalną wizytą w Bawarii na zaproszenie Heinricha Trappa - starosty powiatu Dingolfing-Landau. W tegorocznej delegacji wzięli udział m.in. Jarosław Dworzański – Marszałek Województwa Podlaskiego, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego – Jacek Piorunek, W delegacji uczestniczyli też Wójt Gminy Śniadowo – Rafał Pstrągowski, Komendant Miejskiej Straży Pożarnej w Łomży – Ireneusz Denysiuk, radni Powiatu Łomżyńskiego oraz lokalni przedsiębiorcy.

Uczestnicy delegacji mieli okazję do bliższego zapoznania się z funkcjonowaniem znaczących przedsiębiorstw w Dingolfing-Landau w tym m.in. Fabrykę BMW, gdzie obecnie produkowanych jest 1500 samochodów dziennie – najwięcej w historii fabryki. Delegacja zwiedziła również funkcjonująca od 45 lat firmę Lindner zajmująca się produkcją i dystrybucją systemów sufitowych i podłogowych, ścianek działowych, drzwi, systemów grzewczych i suchej zabudowy.

Dużym zainteresowaniem w programie pobytu cieszyło się zwiedzanie zamku Ludwika II Bawarskiego znajdującego się na wyspie Herrenchiemsee największej z wysp na jeziorze Chiem w Górnej Bawarii. Zamek Herrechiemsee zbudowany na przełomie lat 70-80 XIX wieku jest ostatnim i jednocześnie największym z zamków wybudowanych przez króla Ludwika II Bawarskiego. Z założenia miał być wierną kopią pałacu wersalskiego. Dodatkową atrakcją pobytu w zamku była wystawa Gőtterdämmerung poświęcona życiu Ludwika II Bawarskiego, zwanego również Ludwikiem Szalonym który zapisał się w pamięci swoich poddanych jako król-budowniczy, król-marzyciel.
Delegacja łomżyńska miała możliwość pobytu również w miasteczku Altőtting głównym sanktuarium maryjnym i ośrodku pielgrzymkowym Bawarii. Kaplica, zwana Kaplicą Łask, ze słynną figurą Matki Bożej (Łaskawej) została zbudowana w VIII wieku, natomiast figura Czarnej Madonny z Altötting pochodzi z roku 1330. Bardzo liczne wota umieszczone w kaplicy świadczą o doznawanych tu łaskach i cudach. Dodatkową atrakcją pobytu w Bawarskiej Częstochowie była możliwość obejrzenia Panoramy Jerozolimskiej monumentalnego dzieła będącego ostatnią wielką panoramą o charakterze religijnym namalowaną w Europie. Jest to jednocześnie jedyna pełnowymiarowa monumentalna panorama religijna, jaką można oglądać w Niemczech.

Delegacja łomżyńska miała możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania ciepłowni miejskiej, która ze względu na wykorzystanie biomasy w postaci zrębków drewna stanowi alternatywne i ekologiczne rozwiązanie.

Ważnym punktem programu była wizyta w Staży Pożarnej w Dingolfing Landau, której celem było omówienie funkcjonowania struktury straży w obu powiatach jak również podsumowanie dotychczasowej współpracy w tej dziedzinie oraz przedstawienie planów współpracy na kolejne lata. W ramach spotkania odbył się pokaz działań gaśniczych w wykonaniu strażaków juniorów jak również pokaz sprzętu strażackiego jakim dysponuje tamtejsza jednostka.

Współpraca powiatu łomżyńskiego z powiatem Dingolfing – Landau, została nawiązana w 1999 roku. Oba powiaty współpracują ze sobą w zakresie rolnictwa przeciwdziałania bezrobociu ludzi młodych i tworzenia nowych miejsc pracy na wsi, w dziedzinie turystyki oraz ochrony środowiska i przyrody, wymiany kulturalnej, promocji gospodarki i bezpośredniej współpracy przedsiębiorców celem rozwoju wymiany handlowej.

W tegorocznym spotkaniu udział wzięli również wójt Gminy Śniadowo – Rafał Pstrągowski oraz Burmistrz Gminy Marklkofen - Martin Geltinger. Efektem tego spotkania jest zacieśnienie współpracy pomiędzy oboma samorządami, szczególnie w dziedzinie pożarnictwa i ratownictwa. Współpraca gmin jest wynikiem bliskiej współpracy obu powiatów, podpisana została w 2001 roku w zakresie: polityki komunalnej, gospodarki, kultury, oświaty, sportu, spraw młodzieży i rodziny.

Tegoroczna wizyta samorządowców obu powiatów została zrealizowana w ramach projektu pn. „Ja i Ojczyzna to Jedno. Propagowanie współpracy polsko-niemieckiej między powiatem Dingolfing-Landau i Powiatem Łomżyńskim”, który został współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.