Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
0°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Festyn Kultury Średniowiecznej na wzgórzu św. Wawrzyńca i Góry Królowej Bony

DATA PUBLIKACJI: 2024-08-11 13:59 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W niedzielnych uroczystościach Powiat Łomżyński reprezentowali Wicestarosta Łomżyński Anna Gawrych i Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Sławomir Dębek i Radny Powiatu Łomżyńskiego Tomasz Chojnowski
Zdjęcie

42
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Festyn kultury średniowieczny rozpoczął się od Mszy świętej na Wzgórzu Św. Wawrzyńca sprawowanej przez Proboszcza parafii pw. Michała Archanioła w Łomży ks. Mariana Mieczkowskiego podczas której obecne były relikwie Pięciu Braci Męczenników – Benedykta, Jana, Izaaka, Mateusza i Krystyna z Bractwa Świętych Pięciu Męczenników w Kazimierzu Biskupim.  

Następie uczestniczy w barwnym korowodzie udali się na Górę Królowej Bony. Gospodarz wydarzenia Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys przywitał zgromadzonych gości, który zaznaczył, że: „Chcemy uczyć historii na wesoło. Trzeba pokazać, jak ważne obiekty archeologiczne mamy tutaj na Ziemi Łomżyńskiej. Nie wystarczy tylko przyprowadzić wycieczkę szkolną i pokazać. Warto także ściągać całe rodziny i po to jest ten festyn na św. Wawrzyńca. Mamy dużo atrakcji i np. jeśli rodzice chcą pokazać dziecku rycerza, to mamy go pod Łomżą”         

Wicestarosta Łomżyński Anna Gawrych mówiła:

Podczas festynu uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w dawnych warsztatach rzemieślniczych, dzięki którym mogli nauczyć się tradycyjnych umiejętności, takich jak garncarstwo, tkactwo i kowalstwo. Dużym zainteresowaniem cieszył się spektakl historyczno-batalistyczny pn. Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu” jak również pokaz mobilny spektaklu „Iskry Niepodległej” – widowiska Biura „Niepodległa” opowiadającego o wybitnych Polkach i Polakach, którzy mieli wpływ na losy świata.

Udział w wydarzeniu wzięli również m.in: Poseł na Sejm RP Marek Adam Komorowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki.

10 sierpnia przypada wspomnienie św. Wawrzyńca diakona i męczennika chrześcijańskiego. Patron kucharzy, piekarzy, uczniów, studentów, ubogich, bibliotek, administratorów, straży pożarnych i winnic.

Święty był patronem pierwszego w regionie kościoła wzniesionego przed tysiącem lat w Starej Łomży. Budowniczym pierwszej chrześcijańskiej świątyni na północno-wschodnim Mazowszu miał być św. Brunon z Kwerfurtu. Miejsce, w którym stanął - do dziś nazywane jest „Wzgórzem św. Wawrzyńca”. Przez setki lat do kolejnych dwóch kościołów pod tym samym wezwaniem ciągnęły rzesze pielgrzymów z Mazowsza, Prus, Litwy, Rusi. W pobliżu znajduje się kolejne wzgórze zwane „Górą Królowej Bony”. To pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Powstało na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia, gdy kształtowało się państwo polskie, a pradziadowie przyjmowali chrzest w Jezusie Chrystusie. Przez kilka kolejnych wieków to tu było centrum regionu, nieopodal  którego później powstało miasto Łomża.

Akcja Sprzątania Świata w Powiecie Łomżyńskim!

wrz 20, 2024
Czytaj więcej

Pomoc dla poszkodowanych przez powódź!

wrz 19, 2024
Czytaj więcej

Obchody 105. rocznicy Powstania Policji Państwowej w Łomży

lip 22, 2024
Czytaj więcej

Współpraca samorządów powiatu łomżyńskiego

wrz 18, 2024
Czytaj więcej