Festyn kultury średniowieczny rozpoczął się od Mszy świętej na Wzgórzu Św. Wawrzyńca sprawowanej przez Proboszcza parafii pw. Michała Archanioła w Łomży ks. Mariana Mieczkowskiego podczas której obecne były relikwie Pięciu Braci Męczenników – Benedykta, Jana, Izaaka, Mateusza i Krystyna z Bractwa Świętych Pięciu Męczenników w Kazimierzu Biskupim.
Następie uczestniczy w barwnym korowodzie udali się na Górę Królowej Bony. Gospodarz wydarzenia Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys przywitał zgromadzonych gości, który zaznaczył, że: „Chcemy uczyć historii na wesoło. Trzeba pokazać, jak ważne obiekty archeologiczne mamy tutaj na Ziemi Łomżyńskiej. Nie wystarczy tylko przyprowadzić wycieczkę szkolną i pokazać. Warto także ściągać całe rodziny i po to jest ten festyn na św. Wawrzyńca. Mamy dużo atrakcji i np. jeśli rodzice chcą pokazać dziecku rycerza, to mamy go pod Łomżą”
Wicestarosta Łomżyński Anna Gawrych mówiła:
Podczas festynu uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w dawnych warsztatach rzemieślniczych, dzięki którym mogli nauczyć się tradycyjnych umiejętności, takich jak garncarstwo, tkactwo i kowalstwo. Dużym zainteresowaniem cieszył się spektakl historyczno-batalistyczny pn. Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu” jak również pokaz mobilny spektaklu „Iskry Niepodległej” – widowiska Biura „Niepodległa” opowiadającego o wybitnych Polkach i Polakach, którzy mieli wpływ na losy świata.
Udział w wydarzeniu wzięli również m.in: Poseł na Sejm RP Marek Adam Komorowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek, Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Ryszard Kozicki.
10 sierpnia przypada wspomnienie św. Wawrzyńca diakona i męczennika chrześcijańskiego. Patron kucharzy, piekarzy, uczniów, studentów, ubogich, bibliotek, administratorów, straży pożarnych i winnic.
Święty był patronem pierwszego w regionie kościoła wzniesionego przed tysiącem lat w Starej Łomży. Budowniczym pierwszej chrześcijańskiej świątyni na północno-wschodnim Mazowszu miał być św. Brunon z Kwerfurtu. Miejsce, w którym stanął - do dziś nazywane jest „Wzgórzem św. Wawrzyńca”. Przez setki lat do kolejnych dwóch kościołów pod tym samym wezwaniem ciągnęły rzesze pielgrzymów z Mazowsza, Prus, Litwy, Rusi. W pobliżu znajduje się kolejne wzgórze zwane „Górą Królowej Bony”. To pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Powstało na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia, gdy kształtowało się państwo polskie, a pradziadowie przyjmowali chrzest w Jezusie Chrystusie. Przez kilka kolejnych wieków to tu było centrum regionu, nieopodal którego później powstało miasto Łomża.