Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
16°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Wizyta delegacji Powiatu Dingolfing-Landau w Łomży

DATA PUBLIKACJI: 2006-06-21 08:12 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
W dniach 14-18 czerwca na terenie Powiatu łomżyńskiego przebywała oficjalna 16-osobowa delegacja partnerskiego Powiatu Dingolfing-Landau z Bawarii. Tegoroczny pobyt niemieckich samorządowców związany był z realizacją wspólnego projektu pod nazwą „Podlasie – w kręgu tradycji, postaw i języków” dofinansowanego z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. Założeniem i intencją projektu była rzeczywista integracja polskich i niemieckich samorządowców mająca na celu kształtowanie i upowszechnianie wśród niemieckich partnerów pozytywnej opinii o Polsce oraz promocję naszego regionu poprzez poznanie różnych tradycji kulturowych, innych systemów wartości a także odmiennych tożsamości narodowych i regionalnych.
Zdjęcie

45
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Program pobytu był odzwierciedleniem celów założonych w projekcie. Delegacja niemiecka po raz pierwszy uczestniczyła w uroczystej procesji Bożego Ciała w Łomży z udziałem Ordynariusza Diecezji Łomżyńskiej Księdza Biskupa Stanisława Stefanka.

W trakcie pobytu grupa przebywała w powiecie hajnowskiem na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie przeplatają się religie prawosławna i katolicka. Delegacja miała okazję poznać tajniki kulturowe i architektoniczne zwiedzając m.in. Park Pałacowy z przełomu XIX i XX w. oraz Cerkiew pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy, w którym znajduje jeden z dwóch w świecie ołtarzy wykonanych z porcelany. Goście poznali także Puszczę Białowieską, a przede wszystkim najcenniejszą jej część Park Narodowy uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery.
Program miał również historyczną wymowę. Samorządowcy polscy i niemieccy wspólnie podążali szlakiem upamiętniającym VIII pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Grupa płynęła Pojezierzem Augustowskim do Studzienicznej gdzie znajduje się Kościół Matki Boskiej Studzieniszczańskiej, drewniana kaplica Miłosierdzia Bożego i pomnika Papieża Polaka. Nad brzegiem Jeziora Studzienicznego rośnie dąb, który przypomina pielgrzymom chwile pobytu Papieża na tej ziemi.

Tradycyjnym elementem programu pobytu delegacji niemieckiej jest także aspekt gospodarczy. Zgodnie ze starą polską maksymą „Cudze chwalicie swego nie znacie” gościom z Niemiec zaprezentowany został jeden z największych zakładów przemysłowych w podregionie łomżyńskim – Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie. „Mlekpol” produkuje najbardziej znane i popularne mleko w kraju „ŁACIATE”. Oprócz mleka produkuje także masło i sery.

Aspekt gospodarczy współpracy Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing-Landau nabiera wyraźnych kształtów w dziedzinie turystyki. W tym roku po raz drugi 40-osobowa grupa turystyczna z partnerskiego powiatu przebywała na naszym terenie.

Prawdziwym testem integracji i przyjaźni samorządowców polskich i niemieckich było wspólne oglądanie meczu piłkarskich reprezentacji Niemiec i Polski rozgrywanego w ramach Mistrzostw Świata. Mecz dostarczył mnóstwo przeżyć i pozostawił, mimo przegranego spotkania dużo miłych i niezapomnianych wspomnień.

Bardzo pozytywne opinie niemieckich gości na temat organizacji i realizacji tegorocznego projektu były asumptem do zaproszenia polskiej delegacji do Bawarii w roku przyszłym.