Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład logo e-usługi e-usługi
Pogoda dziś:
11°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Powiat Łomżyński na Landshuckim Weselu w Niemczech

DATA PUBLIKACJI: 2013-07-02 15:29 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniach 26 czerwiec – 1 lipiec br. 25 – osobowa delegacja Powiatu Łomżyńskiego na czele ze Starostą Łomżyńskim – Lechem Szabłowskim przebywała z oficjalną wizytą w Bawarii na zaproszenie Heinricha Trappa - starosty powiatu Dingolfing-Landau.
Zdjęcie

50
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

W tegorocznej delegacji wzięli udział m.in. Członek Zarządu Województwa Podlaskiego – Jacek Piorunek wraz z przedstawicielami Sejmiku Województwa Podlaskiego. W delegacji uczestniczyli też wójtowie i burmistrzowie 7 gmin powiatu łomżyńskiego, w tym wójt Gminy Śniadowo – Rafał Pstrągowski wraz z radnymi oraz lokalni przedsiębiorcy.

Program wizyty jak co roku zawierał wiele ciekawych punktów, zarówno pod kątem kulturalnym jak i gospodarczym. Delegacja miała zatem okazję uczestniczyć w Festynie Ludowym w Landau oraz w niezwykłym widowisku historycznym pn. „Landshuckie Wesele 1475” upamiętniające ślub dolnobawarskiego księcia Jerzego Bogatego z królewną Jadwigą, córką polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka. Widowisko odbywa się raz na cztery lata    i realizowane jest z wielkim rozmachem. Na ten czas miasto i jego mieszkańcy wracają w te odległe czasy. Głównym punktem obchodów był przemarsz orszaku weselnego składającego się z ponad 2.400 osób, z których każda odegrała konkretną postać historyczną, a samo wydarzenie rok rocznie gromadzi dziesiątki tysięcy widzów.

Wizyta delegacji Powiatu Łomżyńskiego na Bawarii miała także charakter polityczny, bowiem w oficjalnym otwarciu uroczystości „Landshuckie Wesele 1475” uczestniczyły nie tylko znane głowy rządu bawarskiego jak Martina Zeila (wicepremier), ale także europarlamentarzyści z Polski jak Pani Róża Thun oraz Krzysztof Lasek. Uczestnicy naszej delegacji zostali oficjalnie powitani na tejże uroczystości.


Uczestnicy delegacji mieli okazję do bliższego zapoznania się z funkcjonowaniem znaczących przedsiębiorstw w Dingolfing-Landau w tym m.in. Fabrykę BMW, której zyski   w 2012 roku były największe w jej całej historii. Jest to o tyle  niezwykłe, iż wszystkie inne koncerny samochodowe odnotowują ogromne straty. Firma BMW ciągle rozwija sięi rozbudowuje – obecnie zatrudnia ponad 19 tys. pracowników (to o ponad 1 tysiąc więcej niż liczy miasteczko samo miasto Dingolfing). Autobusy dowożące pracowników pokonują dziennie ponad 40 tys. kilometrów bowiem znaczna część osób mieszka nawet kilaset kilemtrów od siedziby firmy. Delegacja zwiedziła również przedsiębiorstwo Wolf System Deutschland oraz przedsiębiorstwa Mann + Hummel i Girnghuber w Marklkofen.  Firma Wolf  rozwinęła się na międzynarodową skalę i jest zaufanym partnerem w budowaniu zarówno domów prefabrykowanych jak i obiektów rolniczych, przemysłowych oraz zbiorników żelbetowych. Firma ta zatrudnia także polskich inżynierów i pracowników, których mieliśmy okazje poznać. Mann and Hummel to firma z wieloletnią tradycją zajmująca się produkcją i sprzedażą filtrów oraz innych komponentów dla przemysłu samochodowego oraz filtrów przemysłowych. Natomiast firma Girnghuber znana bardziej jako GIMA zajmuje się produkcją materiałów budowlanych, w tym dachówek, cegieł, płytek czy prefabrykowanych elementów stropowych.

Delegacja także odwiedziła nowo wybudowaną szkołę zawodową w Dingolfing. Całkowity koszt jej budowy to ponad 27 mln euro. To nowoczesny budynek, w którym zastosowano szereg rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii. To także nowoczesne sale dydaktyczne i warsztaty do praktycznej nauki zawodu. Szkoła już we wrześniu br. powita swoich uczniów.

W tegorocznym spotkaniu udział wzięli również wójt Gminy Śniadowo – Rafał Pstrągowski oraz Burmistrz Gminy Marklkofen - Martin Geltinger. Efektem tego spotkania jest zacieśnienie współpracy pomiędzy oboma samorządami, szczególnie w dziedzinie pożarnictwa i ratownictwa. Współpraca gmin jest wynikiem bliskiej współpracy obu powiatów, podpisana została w 2001 roku w zakresie: polityki komunalnej, gospodarki, kultury, oświaty, sportu, spraw młodzieży i rodziny.