W miniony piątek 23 września 2022 r. po raz 33. uhonorowano wybitnych twórców i badaczy kultury, a także społeczników, którzy działając bezinteresownie w swoich środowiskach, wpływając twórczo i pobudzająco na małe ojczyzny.
Prezes Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego STOPKA im. Stanisława Zagórskiego w Łomży - prof. dr hab. Ludwik Malinowski i Michał Rydzewski Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Kultury wręczyli Nagrody i Medale im. Zygmunta Glogera w Hali Kultury w Łomży.
Kapituła Konkursu o Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera 19 sierpnia 2022 r. w składzie:
- Prof. dr hab. Tadeusz Panecki – przewodniczący
- Prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński
- Red. Jerzy Domański
- Prof. dr hab. Ludwik Malinowski
- Dr Hab. Włodzimierz Karol Pessel
- Prof. dr hab. Dariusz Rott
- Michał Rydzewski Zastępca Dyrektora NCK
- Natalia Jankowska – sekretarz
przyznała Nagrody i Medale wybitnym naukowcom i twórcom.
Werdykt Kapituły Konkursu przedstawiła zgromadzonym - sekretarz Natalia Jankowska, która podkreśliła jednomyślność członków Kapituły podczas obrad.
Nagrodę I stopnia przyznano prof. Kalinie Bahnevej z Sofii - iteraturoznawczyni i tłumaczka literatury polskiej na język bułgarski. Z ogromnym sentymentem i wzruszeniem opowiadała o Polsce i tęsknocie do swojego ojczystego kraju, bowiem jak sama powiedziała - nie umie rozdzielić Bułgarii i Polski, ktore w niej tworzą pewną całość. Na ręce profesora Ludwika Malinowskiego przekazała swoją najnowszą książkę.
Nagroda II stopnia została przyznana Karolinie Cichej pochodzącej z województwa podlaskiego. Wybitna kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka. Rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Znana z ocalania muzyki mniejszości narodowych, w tym karaimskiej (album: "Karaimska Mapa Muzyczna"). Pełna entuzjazmu i skromności artystka koncertowała w USA i Korei Płd.
Nagrodę III stopnia otrzymały dwie osoby:
Dr hab. Krzysztof Sychowicz. Badacz i historyk związany z Ziemią Łomżyńską i od 2001 r. z białostockim Oddziałem IPN. Autor licznych publikacji. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych są przede wszystkim przemiany społeczno – polityczne w Polsce w latach 1945-1990.
Prof. Agnieszka Matusiak z Wrocławia, w której imieniu nagrodę odebrał prof. Dariusz Rott. Wniosła wybitny wkład w upowszechnianie kultury Słowiańszczyzny Wschodniej oraz budowanie współpracy polsko-ukraińskiej zostało docenione przez kapitułę.
Pierwsze wyróżnienie zostało wręczone dr Krzysztofowi Składowskiemu, który na co dzień jest pracownikiem Muzeum Okręgowego w Suwałkach, zajmuję się głównie historią Suwałk i Suwalszczyzny w XX wieku, a zwłaszcza wydarzeniami lat 1918-1920 oraz dziejami Garnizonu Suwałki. Jest autorem, współautorem i redaktorem kilkunastu książek i artykułów naukowych, wystaw muzealnych, przewodników questowych. Drugie wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej, za upowszechnianie zwycięskiej tradycji zrywu powstańczego 1918-1919 w Wielkopolsce.
Wyróżnienie honorowe otrzymała Książnica Podlaska w Białymstoku za upowszechnianie i pielęgnowanie tradycji Glogerowskiej, Książnica Podlaska to jedna z największych bibliotek w regionie Polski północno-wschodniej.
Drugie wyróżnienie honorowe trafiło na ręce Krystyny i Marka Wójtowicz, którzy są właścicielami zespołu parkowo – dworskiego w Sieniawie na Podhalu, którzy włączają społeczność lokalną w działania kulturalne.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Członek Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Agnieszka Zduńczyk złożyły gratulacje nagrodzonym. Wicestarosta w swoim wystąpieniu powiedziała m.in.: "Przychodzę tutaj z ogromną ciekawością, co mnie spotka tym razem. Słuchając dzisiaj wystąpień Pana Prezesa i laureatów, stwierdzam, że wszystko co tutaj się dzieje zawiera się w dwóch określeniach: pełnia i prawda. Pełnia, gdyż przekrój dziedzin, które prezentują nagrodzeni jest niezwykle szeroki. Są wśród Państwa i artyści i badacze. Dotykamy tego, co regionalne, polskie, ale również wykraczające poza granice. W swojej pracy, niezależnie, czy jest ona twórcza, czy badawcza, niezależnie od drogi - dążycie do poznania prawdy i jej przedstawienia, wkładając w to często ogromny wysiłek. (...) Niektórych z Państwa znamy, innych, właśnie dzięki Glogerom - możemy dopiero poznać, zainspirować się nieznaną dotychczas twórczością. (...) Gratulujemy Panu Prezesowi wysokiego poziomu wydarzenia."
Laureat Nagrody III stopnia - dr hab. Krzysztof Sychowicz - nominowany do nagrody przez Starostę Łomżyńskiego powiedział, że "Nagroda i Medal Zygmunta Glogera były dla mnie bardzo przyjemnym zaskoczeniem, przede wszystkim, dlatego że nie spodziewałem się, iż uda mi się kiedykolwiek znaleźć z gronie laureatów tej nagrody. Dlatego też, jestem niezmiernie wdzięczny osobom i instytucji, które wnioskowały dla mnie o to wyróżnienie. Jednocześnie też odbieram to jako docenienie, czy podsumowanie mojej dotychczasowej pracy działalności związanej z przypominaniem i utrwalaniem historii regionu łomżyńskiego jak i samej Łomży. Z pewnością nagroda będzie dla mnie dużą zachętą aby kontynuować dalszą pracę, aby przygotować dla mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej kolejne materiały, publikacje które będą dotyczyły losów naszej ziemi, naszych bliskich. Historia opowiada o nas, o naszych bliskich. Pokazuje wydarzenia, co do których, tak mocno nie pamiętamy szczegółów, ani okoliczności, w jakich one miały miejsce, a są one istotne, bo przecież to nasza historia."
Przybyli goście mieli okazją posłuchać i obejrzeć Zespół Oldbojów z Politechniki Warszawskiej, którzy swoimi barwnymi strojami wprowadzili widzów w radosny nastrój.
W sesji naukowej zaproszeni gości mieli okazję wysłuchać kilku wykładów m.in.:
- prof. dr hab. Adama Dobrońskiego, który wspominał Zygmunta Glogera i jego podróże po Polsce,
- prof. dr hab. Jerzego Nikitorowicza nt. „Tożsamości w warunkach migracji. Zadania edukacji”,
- prof. dr hab. Dariusza Rotta o „Współczesnych polskich narracjach migracyjnych o Islandii. "Islandzkie zabawki” Mirosława Gabrysia,
- dr Ewy Lewandowskiej – Tarasiuk pt. „W drodze ku polskości”,
- dr Jacka Kurka z Uniwersytetu w Katowicach o „Tożsamości tych, którzy przekraczają granice”.
Gratulujemy Nagrodzonym!