W dniu 14 sierpnia 2022 r. Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Maria Dziekońska wzięli udział w uroczystości upamiętniającej wszystkich tych, którzy mężnie walczyli w obronie Ojczyzny, zwłaszcza w wojnie polsko-bolszewickiej oraz broniąc naszych ziem w roku 1939, a spoczywają na cmentarzu przy ul. M. Kopernika w Łomży. Jako pierwszy został odsłonięty i poświęcony odbudowany staraniem Instytutu Pamięci Narodowej i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej nagrobek Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski Dowódcy 3. Batalionu 33. Pułku Piechoty Majora Piechoty Gwidona Mieczysława Bursy. Miejsce pochówku odznaczonego za męstwo w wojnie 1920 roku orderem Virtuti Militari oraz 3-krotnie Krzyżem Walecznych ustalił Jego imiennik - mieszkający w Łomży - Gwidon Świątkowski.
Dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Piechoty płk Paweł Gałązka dobitnie podkreślił "Jesteśmy spadkobiercami tradycji 33. Pułku Piechoty i naszym obowiązkiem jest pamiętać i czcić pamięć poległych żołnierzy, bo to oni w roku 1920 i 1939 bronili niepodległej naszej Ojczyzny. Przybywamy tu ze sztandarem pułkowym, kompanią i asystą honorową na groby bohaterów, by pochylić głowy, oddać część i honor przed tymi, którzy walcząc o wolność i niepodległość Ojczyzny, oddali za nią życie."
Reprezentujący Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN Oddział w Białymstoku Jacek Hryniewicki przedstawił biografię mjr. Bursy, który po zakończeniu działań zbrojnych został oddelegowany do Korpusu Ochrony Pogranicza Powiśle (na Wileńszczyźnie), spoczął jednak na łomżyńskim cmentarzu. W swoim wystąpieniu mówił: „O konieczności ochrony granic nie musimy też przekonywać obecnie. I właśnie dlatego takich ludzi Instytut Pamięci Narodowej, w przypadku Łomży we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, upamiętnia, odnawia ich groby i odznacza miejsca pochówku weteranów”.
Ks. infułat dr Jan Sołowianiuk zmówiwszy modlitwę za poległych, poświęcił nowy pomnik bohaterskiego Majora.
Następnie Dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Piechoty płk Paweł Gałązka, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, reprezentujący Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN Oddział w Białymstoku Jacek Hryniewicki, Prezes Zarządu Głównego TPZŁ Józef Babiel i Gwidon Świątkowski dokonali odsłonięcia nowego nagrobka.
Wówczas odczytano Apel Pamięci, który zakończyła salwa honorowa na cześć żołnierzy 33. Pułku Piechoty.
Honor walczącym z wielkim poświęceniem żołnierzom oddano przy wielu grobach znajdujących się na łomżyńskiej nekropolii, m.in. złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie gen. bryg. Mariana Raganowicza, płk. Jerzego Sawy Sawickiego i mogiłach żołnierskich Obrońców Łomży w wojnie 1920 roku.
W dniu 15 sierpnia 2022 r. w Święto Wojska Polskiego Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska i Członek Zarządu Powiatu Łomżyńskiego Tadeusz Góralczyk, zgodnie z tradycją, złożyli kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy 33. Pułku Piechoty, Papieża Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Wśród delegacji wiązanki złożyli m.in.: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, Senator RP Marek Adam Komorowski, Zastępca Prezydenta Miasta Łomży Andrzej Stypułkowski, służby mundurowe, harcerze oraz przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń.
Msza Święta w Katedrze Łomżyńskiej w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego koncelebrowana była pod przewodnictwem ks. infułata dra Jana Sołowianiuka. Ks. kan. Krzysztof Chodkowski w homilii przytoczył słowa wiersza, którego w dzieciństwie uczyła go babcia, zaczynającego się od słów "Gdy nam dzikich bolszewików groził najazd krwawy, Polski bronił sam Piłsudski, a Heller - Warszawy (...)". Kończąc kazanie podsumował wojnę polsko-bolszewicką: "zaważyła na duszy narodu. Potem była II wojna światowa, komunizm, wiele cierpień. Dzięki bohaterskiej wojnie 1920 nie wydarto z serc Polaków wiary. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy szli w pierwszym froncie, zginęli, oddali młode życie. Modlimy się za tych, którzy stoją na straży Niepodległej".
Sztandar Powiatu Łomżyńskiego niezawodnie prezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Jan Kuczyński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Sławomir Dębek i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łomżyńskiego Wiesław Olszewski.
Piknik militarny "Wojsko na Swojsko" w parku Jana Pawła II w Łomży przyciągnął tłumy. Plenerowe wydarzenie otworzył podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Wiśniewski razem z Dowódcą 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk. Pawłem Gałązką.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska zwróciła się do zgromadzonych: "(...) Jako obywatele jesteśmy wdzięczni Państwu Polskiemu i jego rządowi za odbudowę militarnego potencjału, dalekowzroczność i przenikliwość, którą się bezsprzecznie wykazał. Obok nowoczesnego uzbrojenia, które możemy dzisiaj zobaczyć, również tu w Łomży, niezwykle ważne jest wysokie morale i odwaga żołnierzy. Bez tego, w 1920 roku, nikt racjonalnie kalkulujący przewagę liczebną wroga, nie stanąłby do walki, która okazała się być zwycięską. Bez tego dziś - Ukraina byłaby pokonana, a jednak wciąż walczy. Dziękuję zatem, Dowódcy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk. Pawłowi Gałązce, że z ogromną pieczołowitością dba również o tą sferę, co przejawia się w głębokim patriotyzmie, również tym lokalnym uwidocznionym w nazwie Pułku, patronie, czy przejęciu tradycji 33. Pułku Piechoty.(...)".
Osoby przybyłe na wydarzenie miały okazję zobaczyć pojazdy wojskowe, obejrzeć krótki materiał promocyjny Ministerstwa Obrony Narodowej. Orkiestra Wojskowa z Giżycka nie tylko zagrała utwory wojskowe, ale i także utwory znane wszystkim obserwatorom.
15 sierpnia przypada dzień szczególnie ważny dla każdego żołnierza – Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, która do historii przeszła jako „Cud nad Wisłą”. Jest to dzień pamięci o chwale oręża polskiego.