Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura
Pogoda dziś:
27°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JesteśmyzUkrainą

"Polskość jako zaleta". Spotkanie autorskie z Tomaszem Szymańskim

DATA PUBLIKACJI: 2022-05-02 14:56 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Kustosz Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie mówił o przywiązaniu Polaków do wolności i cnót podczas prezentacji swojej najnowszej książki
2.05.2022 r.; "Polskość jako zaleta". Spotkanie autorskie z Tomaszem Szymańskim; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, autor Tomasz Szymański, Wicestarosta Maria Dziekońska i Mariusz Rytel

2.05.2022 r.; "Polskość jako zaleta". Spotkanie autorskie z Tomaszem Szymańskim; na zdjęciu: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, autor Tomasz Szymański, Wicestarosta Maria Dziekońska i Mariusz Rytel

11
02.05.2022 r.; "Polskość jako zaleta". Spotkanie autorskie z Tomaszem Szymańskim; na zdjęciu prowadzący spotkanie autorskie Mariusz Rytel 02.05.2022 r.; "Polskość jako zaleta". Spotkanie autorskie z Tomaszem Szymańskim; na zdjęciu Tomasz Szymański i prowadzący spotkanie Mariusz Rytel 02.05.2022 r.;  "Polskość jako zaleta". Spotkanie autorskie z Tomaszem Szymańskim; na zdjęciu członek Zarządu Koła Ruch Narodowy Gdańsk Piotr Błaszkowski 02.05.2022 r.;  "Polskość jako zaleta". Spotkanie autorskie z Tomaszem Szymańskim; na zdjęciu autor i gość spotkania 02.05.2022 r.; "Polskość jako zaleta". Spotkanie autorskie z Tomaszem Szymańskim; na zdjęciu Teresa Grużewska - kustosz Muzeum Przyrody - Dworu Lutosławskich w Drozdowie 02.05.2022 r.;  "Polskość jako zaleta". Spotkanie autorskie z Tomaszem Szymańskim; na zdjęciu Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski. 02.05.2022 r.;  "Polskość jako zaleta". Spotkanie autorskie z Tomaszem Szymańskim; na zdjęciu Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, autor Tomasz Szymański i Wicestarosta Maria Dziekońska.

Spotkanie autorem nowej publikacji - Tomaszem Szymańskim odbyło się w poniedziałek 2 maja 2022 r. w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Poprowadził je dziennikarz Mariusz Rytel.

Tomasz Szymański w odniesieniu do książki mówił o niepodległości zapisanej w genach Polaków. Podkreślił, że ostatnie 300 lat naszej historii to ciągłe zmagania, byśmy istnieli jako świadomy naród i poruszył temat uchalownej w 1791 roku Konstytucji. Jego zdaniem reformy konstytucyjne przyszły zdecydowanie zbyt późno, a ostatnim momentem właściwym na podjęcie kluczowych zmian było panowanie Augusta II Mocnego. Autor książki "Polskość jako zaleta" wyjaśniał również, że Polska od czasów niepamiętnych była spychana przez Rosję do roli wasala, choć I rozbiór naszego kraju mógł być ostatnim, gdybyśmy w porę byli w stanie otrząsnąć się i podjąć stanowcze kroki naprawy Rzeczypospolitej. Odwołał się również do Encykliki "Fides et Ratio", podkreślając, że intelekt ludzki przypomina samolot unoszący się na dwóch skrzydłach – wierze i rozumie. Bez wiary człowiek może popaść w grzech cynizmu, brak rozumu grozi hurraoptymizmem na wielu płaszczyznach.

Odpowiadając na pytanie prowadzącego, Tomasz Szymański zaznaczył, że dzieło współczesnej odbudowy Rzeczypospolitej musi być podejmowane permanentnie i bez zwłoki. Przypomniał, że w historii Polski ścierały się ze sobą dwie szkoły: warszawska – jej przedstawiciele uważali, że przyczyną rozbiorowej klęski Polaków była agresja trzech mocarstw. Zwolennicy szkoły krakowskiej z kolei doszukiwali się przyczyny rozbiorów w wadach samych Polaków – wśród nich głowne: zaniedbanie i opieszałość. Pisarz odpowiadał również na pytania publiczności, wśród której były osoby z różnych zakątków Polski.

Autorowi osobiście pogratulowali Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Maria Dziekońska, życząc kolejnych publikacji na tak wysokim poziomie.

Spotkanie autorskie z Tomaszem Szymańskim zostało wpisane w łomżyńskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Książkę można nabyć w Muzeum Przyrody – Dworze Lutosławskich w Drozdowie.

190916031417.jpg

Konkurs Plastyczny - Kartka Wielkanocna 2022

lut 22, 2022
Czytaj więcej

Na pomoc UKRAINIE!

lut 28, 2022
Czytaj więcej

Święto Pułkowe w Śniadowie

kwi 27, 2022
Czytaj więcej

ZAWOŁANI PO IMIENIU - Zjazd przedstawicieli samorządów lokalnych włączonych do programu

lut 18, 2022
Czytaj więcej