Szkoła Podstawowa w Jeziorku oficjalnie nosi już imię "Ofiar Katynia" już od 1 września 2020 roku. Tym samym Szkoła dołączyła do grona Rodziny Katyńskiej. Nowe imię szkoły – "Ofiary Katynia" - zostało nadane ku pamięci i czci bestialsko zamordowanych przez sowietów w roku 1940 polskich jeńców wojennych i więźniów politycznych (21 857 osób), których ciała zakopano w masowych grobach m.in. w Katyniu. Z powodu panującej pandemii dopiero teraz była możliwa organizacja uroczystości towarzyszących tak ważnym wydarzeniom w życiu Szkoły. W poniedziałek 11 kwietnia 2022 r. poświęcony został Sztandar Szkoły i przekazany przez fundatorów dla społeczności szkolnej.
Dyrektor Szkoły Beata Sejnowska – Runo witając gości ze swadą, podkreśliła ogromne przywiązanie do historii i wartości narodowych: "Nasza misja, priorytet wychowawczy to edukacja patriotyczna. Postanowiliśmy, czyli Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski i ja, osobiście zwrócić się do Rady Gminy Piątnica z wnioskiem o nadanie naszej szkole zaszczytnego imienia Ofiar Katynia, aby pamięć trwała, by prawdy nie dało się powtórnie zgładzi".
Po powitaniu wszyscy modlili się za Ofiary Katynia i pokój na świecie w obecnym czasie, zwłaszcza w Ukrainie, w Mszy Świętej sprawowanej przez ks. dziekana Szczepana Dobeckiego Proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy.
Warto dodać, że placówka wcześniej nosiła imię Władysława Broniewskiego. Zmianę patrona w pełni rozumie Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz, który uważa to za pewnego rodzaju wynik zmiany mentalnej i odkrywania prawdy historycznej. "Katyń jest symbolem, powinniśmy pamiętać, bo zamordowanych skazano na śmierć tylko dlatego, że byli Polakami." – zaznaczył historyk w wygłoszonym okolicznościowym wykładzie.
Po odczytaniu "Akt ufundowania sztandaru dla Szkoły Podstawowej im. Ofiar Katynia w Jeziorku" przez dra Marcina Schirmera Prezesa ZG Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego - ks. dziekan Szczepan Dobecki, proboszcz parafii pw. Przemienia Pańskiego w Piątnicy, poświęcił nowy Sztandar w obecności Chrzestnych Sztandaru w osobach Wójta Gminy Piątnica Artura Wierzbowskiego i dwójki absolwentów - Marii Dziekońskiej Wicestarosty Łomżyńskiego i Bernarda Szymańskiego. Następnie Sztandar został przekazany Dyrektor Szkoły - Pani Beacie Sejnowskiej-Runo, która z kolei oddała go w ręce młodzieży. Po odebraniu przyrzeczenia od uczniów, zaprezentowano przybyłym Sztandar w całej jego okazałości.
Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 95 na 95 cm. Płatem sztandaru jest tkanina umieszczona na drzewcu wykonanym z jasnego toczonego drewna. Drzewiec jest dwudzielny, łączony metalową tuleją i zakończony okuciem z orłem w złotej koronie. Boki sztandaru, z wyjątkiem boku od strony drzewca, są obszyte złotymi frędzlami. Rewers sztandaru jest wykonany z tkaniny satynowej w kolorze biało-czerwonym. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe, które zostało wyhaftowane kilkoma odcieniami srebrnej nici. Godłem jest orzeł biały ze złotymi szponami i dziobem, zwróconym w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Na jego głowie znajduje się złota korona z czerwoną kroplą krwi w jej środkowej części - symbol dążeń narodowowyzwoleńczych Polaków i ich męczeństwa w służbie Ojczyźnie. Nad orłem w półkolu wyhaftowano złotą nicią napis: Bóg, Honor, Ojczyzna. Awers sztandaru jest wykonany z tkaniny satynowej w kolorze écru. Na środku znajduje się ręcznie haftowany wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej - Jej półpostać w niebieskiej szacie ze złotą aureolą wokół głowy troskliwie i z czułością matczyną przytulającej do siebie nagiego żołnierza - jego półpostać - z raną w głowie, z której broczy krew. Poniżej na tle fragmentu biało-czerwonej szarfy usytuowanej pionowo umieszczony został wyhaftowany złotą nicią rok 1940 - data zbrodni - w otoczce złocistych cierni.
Fundatorami sztandaru są: Wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski, Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy ks. Szczepan Dobecki, Absolwenci Szkoły: Maria Dziekońska i Bernard Szymański, Rodzina Schirmerów (ostatnich właścicieli majątku Jeziorko), Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Jeziorku. Fundatorzy otrzymali pamiątkowe "gwoździe", które z pewnością będą im przypominać to ważne wydarzenie.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski odniósł się w swoim wystąpieniu do zasług Pani Dyrektor Beaty Sejnowskiej-Runo w zakresie krzewienia patriotyzmu przywołując organizację znanych szeroko Wieczornic Patriotycznych, opiekę nad Cmentarzem w lesie Jeziorkowskim. Pan Starosta podkreślił, że Szkoła Podstawowa w Jeziorku to już trzecia placówka na terenie powiatu - po Olszynach (im. Zesłańców Sybiru) i Szczepankowie (im. Polskich Dzieci Sybiru), której imię jest związane bezpośrednio w trudnymi losami Polaków na Wschodzie.
Przybyli na uroczystość, którzy zabrali głos, m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Antoni Kołakowski, Wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski, przedstawiciele Rodziny Katyńskiej: Agnieszka Markiewicz-Cybulska – Prezes Rodziny Katyńskiej w Białymstoku oraz Piotr Szubarczyk – przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdyni podnosili odpowiedzialność płynącą z przyjęcia imienia bohatera zbiorowego.
Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, absolwentka Szkoły Podstawowej w Jeziorku podkreśla, że "Szkoła w Jeziorku jest «zaprawiona» w utrwalaniu prawdziwej historii – najpierw doświadczaliśmy tego niejako «po cichu», po prostu sprzątając co roku jako uczniowie groby w Lesie Jeziorkowskim. Będąc dziećmi wyjątkowo mocno odczuwaliśmy okrucieństwo wojny, patrząc za każdym razem, na buty dorosłych i dzieci umieszczone w gablocie przy wejściu na polanę. Były one niemym wołaniem, ale niezwykle sugestywnym, wzbudzającym pytania. Dlatego cieszę się, że i Szkoła i my – jej absolwenci – dziś o eksterminacji Polaków, niezależnie od tego, jaki to robił okupant – możemy mówić otwarcie, i może równie ważne - chcemy to robić."
Wyjątkową atmosferę wydarzenia zapewnili uczniowie, absolwenci - Beata Borkowska i Dominik Bajorek oraz goście - Kacper Sejnowski, których wykonania utworów poruszyły zgromadzonych do głębi.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Zbrodnia katyńska” udostępniona ze zbiorów IPN w Białymstoku, którą zainstalowano na dolnym korytarzu.
Warto też dodać, że w Szkole Podstawowej im. Ofiar Katynia w Jeziorku znajduje się Izba Pamięci. Znajduje się w niej między innymi ufundowana przez Radnych Gminy Piątnica publikacja "Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-1952".