Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
25°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

Wizyta delegacji Powiatu Łomżyńskiego na Łotwie

DATA PUBLIKACJI: 2012-02-10 11:50 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
Zdjęcie

13
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

 

W dniach 28-29 maja 2011 roku Powiat Łomżyński uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkowym „Augsdaugava 2011” na Łotwie. Festiwal został zorganizowany przez partnerski Powiat Daugavpils w ramach realizowanego projektu „Dziedzictwo kulturowe, mały biznes, rozwój i turystka w ramach współpracy miast bliźniaczych”.

W projekcie obok Powiatu Łomżyńskiego i Powiatu Daugavpils uczestniczyli: Rejony Zarasai i Rokiski (Litwa), Rejon Sant’ Angelo In Vado (Włochy) oraz Rejon Braslav (Białoruś). Powiat Łomżyński reprezentowali Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” oraz Kapela Kurpiowska wraz z oficjalną delegacją na czele ze Starostą Łomżyńskim – Lechem Szabłowskim.

W ramach projektu odbyły się 2 koncerty zespołów ludowych z poszczególnych regionów uczestniczących w projekcie oraz zespół z Estonii. Koncerty odbywały się w plenerze w miejscowości Vabole i Naujene nad urokliwą rzeką Daugavą. Występ Zespołu Pieśni i Tańca, który zaprezentował znane pieśni i tańce ludowe przy akompaniamencie Kapeli Kurpiowskiej został entuzjastycznie przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność.

Projekt obejmował także udział w seminarium pn. „Dziedzictwo kulturowe jako potencjał w rozwoju turystyki, biznesu i gmin wiejskich”. Prezentację Powiatu Łomżyńskiego w przedmiotowym zakresie przedstawił Starosta – Lech Szabłowski.

Druga część projektu:

 

W dniach 22.09.2011 - 24.09.2011 5 osobowa delegacja powiatu łomżyńskiego przebywała na terenie powiatu Daugavpils (Łotwa). Celem wizyty była m.in. wymiana doświadczeń w rozwoju biznesu w państwach europejskich, promocja nowych i lokalnych tradycji podczas seminarium "Rozwój przedsiębiorczości i produkcji innowacyjnych produktów na terenach wiejskich" oraz promocja lokalnych produktów z terenów: powiatu Daugavpils (Łotwa), powiatu Łomżyńskiego, San Angelo in Vado (Włochy), regionu Zarasai (Litwa) oraz regionu Livani (Litwa). Seminarium oraz targi odbyły się dzięki realizacji wspólnego projektu pn. "Kulturalne dziedzictwo, rozwój małego biznesu i turystyki na obszarach wiejskich - miast partnerskich w ramach programu Europe for Citizens Programme.

Trzydniowa wizyta delegacji powiatu łomżyńskiego, którą reprezentowali m.in. Starosta Łomżyński - Lech Marek Szabłowski, Przewodniczący Rady Powiatu - Jarosław Kulesza, Członek Zarządu - Irena Przybylak, Sekretarz Powiatu - Wiesław Jemielity, była kolejną wizytą w ramach wspólnie realizowanego projektu partnerskiego z regionami Zarasai i Livani z Litwy, Powiatu Daugavpils z Łotwy, powiatu łomżyńskiego oraz regionu Saint Angelo in Vado z Włoch.

W ramach wizyty zorganizowane zostało:
1. Seminarium na Uniwersytecie Daugavpils pn. "Uniwersytet Daugavpils potencjalne i naukowe badania - możliwości współpracy", wizyta w Instytucie Biologii, Chemii, Ekologii oraz wizyta w Nowatorskim Centrum Mikroskopii
2. Seminarium w Centrum Kultury w Daugavpils pn. "Rozwój przedsiębiorczości i produkcji innowacyjnych produktów na terenach wiejskich", na którym to partnerzy projektu prezentowali walory gospodarcze swoich regionów kładąc szczególny nacisk na promocję lokalnych tradycji opartych na rozwoju produktów z obszarów wiejskich. Na seminarium zaprezentowane były następujące tematy:
- Rola Powiatu Daugavpils w rozwoju środowiska (Vasilisa Pudovkina)
- Export i import innowacyjnych technologii (Gundena Lapina - Łotewskie Centrum Technologiczne)
- Wsparcie dla biznesu w tworzeniu ekonomicznej aktywności obszarów wiejskich (Martins Cimermanis - Prezes Zarządu Łotewskiego Centrum Doradczo - Szkoleniowego)
- Badanie wsparcia dla rozwoju biznesu (Elita Jermolajeva - prof. Daugavpils Uniwersity)
- Otoczenie biznesu w powiecie łomżyńskim (Starosta Łomżyński - Lech Marek Szabłowski)
- Rozwój biznesu w Sant Angelo in Vado (dr Elmo De Angelis)
- Otoczenie biznesu w powiecie Zarasai na Litwie (Nijole Sukstuliene - Dyrektor Centrum Biznesu w Zarasai)
- Doświadczenia Regionu Livani we wsparciu sektora biznesowego (Zane Gaiduka)
Po seminarium delegacja powiatu łomżyńskiego miała zaszczyt uczestniczyć w zamknięciu konkursu "Przedsiębiorca Powiatu Daugavpils 2011" wraz z uhonorowaniem laureatów.

W dniu 24 września br. w ramach zakończenia Dni Daugavpils odbyły się Targi Gospodarcze, w których powiat łomżyński mógł zaprezentować lokalne produkty spożywcze z terenu powiatu, tj. produkty mleczarskie z OSM Piątnica, wyroby wędliniarskie z masarni z Podgórza, produkty piwowarskie z Browaru Łomża oraz wypieki z Zakładu Piekarniczo-Cukierniczego Państwa Śledziewskich z Piątnicy ze słynnymi sękaczami na czele.

Stoisko z regionalnymi wyrobami cieszyło wielką popularnością, na którym prócz degustacji wyrobów znajdowały się wszelkie informacje o producentach w/w produktów jak również ulotki i foldery promocyjne o powiecie łomżyńskim i o znajdujących się na terenie powiatu ośrodkach hotelarskich czy gastronomicznych.