Początek roku jest w Polsce czasem pamięci o Powstaniu Styczniowym. Akcent patriotyczny wybrzmiał również w Śniadowie. Centralnym punktem niedzielnych uroczystości była Msza Święta sprawowana przez Proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie ks. Tomasza Wilgę w intencji poległych oraz poświęcenie odnowionego pomnika Powstańców Styczniowych na cmentarzu w Śniadowie.
Mszę Świętą poprzedziło słowo dr Zbigniewa Morawskiego z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Historyk wygłosił okolicznościową prelekcję, w której przybliżył zgromadzonym przebieg Powstania, mówiąc również o kulisach zrywu i panującej wówczas sytuacji politycznej. Warto podkreślić, że dr Zbigniew Morawski jest autorem publikacji „POWSTANIE STYCZNIOWE 1863 jako pokłosie wcześniejszych prób naprawy Rzeczypospolitej i walk o niepodległość” oraz monografii parafii Śniadowo.
Ważnym punktem uroczystości było również poświęcenie przez ks. Tomasza Wilgę odnowionego pomnika upamiętniającego Bohaterów Powstania. Pomnik został wyremontowany z inicjatywy Wójta Gminy Śniadowo – Rafała Pstrągowskiego po uzyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość stała się okazją do ważnych okolicznościowych wystąpień. Wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski oraz Senator Rzeczpospolitej Polskiej Marek Komorowski mówili o bohaterskiej postawie żołnierzy polskich, którzy pomimo znacznej przewagi liczebnej carskiego zaborcy dzielnie walczyli o wolną Polskę. Ten ostatni zryw powstańczy w XIX wieku pozostawił trwały ślad w polskiej myśli patriotycznej wpływając realnie na odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski powiedział, że "Uroczystość w Śniadowie, mimo, że lokalna, to bardzo ważna, gdyż pokazuje troskę Gminy i Parafii o dbałosć o pielęgnowanie historii, również w wymiarze materialnym. Odnowiony i poświęcony Pomnik Powstańców Styczniowych to również ważny przekaz dla współczesnych, aby pamiętali o swojej historii."
W uroczystościach wzięli udział również między innymi Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś oraz Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski.
Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Trwało do października 1864 r. i było najdłużej trwającym zrywem narodowym w historii Polski. Swoim zasięgiem objęło tereny Litwy, Królestwa Polskiego i ziem zabranych. W trakcie Powstania stoczono ponad tysiąc bitew, potyczek i starć. Wojska rosyjskie pacyfikowały Powstanie wyjątkowo brutalnie. Stracono ponad tysiąc osób, blisko 40 tys. ludzi skazano na prace przymusowe i zesłanie, palono całe miejscowości, zdarzały się również przypadki rzezi ludności cywilnej. Po Powstaniu Styczniowym wielu Polaków zostało skazanych na zesłanie i trafiło na Sybir.