Organizatorzy warsztatów to: Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka i prof. dr hab. Ludwik Malinowski Prezes Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "Stopka" im. Stanisława Zagórskiego w Łomży.
Otwierając Warsztaty Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska przypomniała, że sztandar jednoczy osoby utożsamiające się z nim, być członkiem pocztu sztandarowego to zaszczyt dla ucznia. Warto zatem, by osoby które go prezentują posiadały wiedzę i umiejętności praktyczne w tym zakresie. Dziękując prof. dr. hab. Ludwikowi Malinowskiemu za przyjęcie zaproszenia i to w ekstremalnie krótkim czasie (organizacja Warsztatów zajęła zaledwie nieco ponad 2 tygodnie) Wicestarosta podkreśliła, że to dzięki otrzymanej niedawno książce o polskich symbolach narodowych od Pana Profesora wizja warsztatów nabrała ostatecznego kształtu.
Misją przedsięwzięcia było kształtowanie i rozwijanie u młodzieży wiedzy na temat symboli narodowych, patriotyzmu, miłości Ojczyzny oraz poszanowania dla dziedzictwa narodowego. Bardziej szczegółowe cele warsztatów to zapoznanie uczestników z ceremoniałem, znajomość zasad postępowania, które powinien posiadać chorąży pocztu i jego asysta, jak również praktyczne ćwiczenie umiejętności w tym zakresie.
Część teoretyczną Warsztatów stanowił wykład prof. dr hab. Ludwika Malinowskiego Prezesa Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "Stopka" im. Stanisława Zagórskiego w Łomży, autora książki "Polskie Symbole Narodowe Godło - Barwy - Hymn". Jak podkreślił Pan Profesor - była to dla Niego samego niecodzienna sytuacja, gdyż nigdy odbiorcą Jego wykładów nie było tak młode audytorium. Prof. Malinowski ze swadą i wyczuciem przekazał słuchaczom ogromną dawkę wiedzy, okraszoną wyjątkowym komentarzem. Niecodzienna forma i ogromna wiedza mówcy spowodowały, że każdy z obecnych, nie tylko młodzież, słuchał z wielką uwagą wykładu o dziejach Godła Polski - zmieniającym się wizerunku orła, barwach, hymnie oraz o wielu innych ważnych elementach historii Polski, np. dlaczego Dzień Niepodległości świętujemy 11 listopada, czy w jakich okolicznościach dokonywały się rozbiory Polski.
Część praktyczną poprowadzili żołnierze 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego: ppor. Tomasza Brzózka, st. chor. szt. Roberta Piotrowski i st. szer. Robert Dębiński. W tempie wojskowym młodzież zapoznawała się z prawidłowym chwytem sztandaru, wydawaniem komendy oraz maszerowaniem ze sztandarem. Na wstępie ppor. Tomasz Brzózka podkreślił honor, jaki spływa na osobę wyznaczoną do pełnienia służby w poczcie sztandarowym. Zaznaczył, że w Wojsku Polskim jest to przywilej najlepszych żołnierzy, a w szkole - uczniów. Poczet to trzy osoby: sztandarowy (ten, który trzyma sztandar), dowódca pocztu (z prawej strony) i asystujący (z lewej strony), które muszą ze sobą współpracować.
Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski na zakończenie wydarzenia oprócz przekazania słów wdzięczności dla współorganizatorów i uczestników podkreślił, że wpisują się ono w obchody Święta Niepodległości i zapowiedział kolejne edycje Warsztatów.
W Warsztatach wzięły udział Szkoły z terenu Powiatu Łomżyńskiego:
- Szkoła Podstawowa w Dobrzyjałowie;
- Szkoła Podstawowa w Drozdowie;
- Szkoła Podstawowa im. Ofiar Katynia w Jeziorku;
- Szkoła Podstawowa im. ppor. dh. Jadwigi Dziekońskiej ps. "Jadzia" w Konarzycach;
- Zespół Szkolno - Przedszkolny w Piątnicy;
- Szkoła Podstawowa im. Polskich Dzieci Sybiru w Szczepankowie;
- Zespół Szkolno - Przedszkolny w Śniadowie;
- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wygodzie.
Uczestnicy Warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa i upominki. Każda Szkoła otrzymała od prof. dr hab. Ludwika Malinowskiego książkę "Polskie Symbole Narodowe Godło - Barwy - Hymn". Można też było otrzymać dedykację autora.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowania i zapraszamy za rok!