Co roku 17 września, w rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich na wschodnie tereny II Rzeczpospolitej, w całym kraju obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się przy Miejskiej Hali Targowej, przed tablicą Pamięci zesłanych przez sowieckiego okupanta w latach 1940 – 1941 na nieludzką ziemię, gdzie czekało ich cierpienie, a wielu śmierć. Stąd 80 lat temu ruszyły pociągi w kierunku Uralu, Kazachstanu, Syberii.
Po złożeniu kwiatów zgromadzeni przed Miejską Halą Targową uczestnicy obchodów, ruszyli w II. Łomżyńskim Marszu Sybiru do Doliny Pamięci, zlokalizowanej u podnóża Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tam przedstawiciele Związku Sybiraków, władz wojewódzkich i samorządowych oraz licznie przybyłe delegacje zapaliły znicze oraz złożyły kwiaty pod Pomnikiem Sybiraków.
O godzinie 15.00 w Łomży rozległ się dźwięk syren alarmowych upamiętniających 82. rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę. Kolejnym punktem uroczystości było nabożeństwo w intencji Zesłańców, po którym odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia medali Pro Patria oraz honorowych odznak Związku Sybiraków. Oprawę artystyczną uroczystości przygotowanli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży.
W trakcie czterech akcji deportacyjnych przeprowadzonych przez władze sowieckie w okresie od lutego 1940 roku do czerwca 1941 roku, na nieludzką ziemię zesłano około 340.000 obywateli polskich, w tym ponad 6,5 tysiąca z ziemi łomżyńskiej. Część z nich nigdy nie powróciła w rodzinne strony.
W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Sybiraka dla upamiętnienia oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Policji Państwowej zgładzonych przez Sowietów w różnych miejscach Związku Radzieckiego w 1940 r., ulicami Łomży przeszedł również VII Podlaski Marsz Cieni. Kilkudziesięciu rekonstruktorów odtworzyło pochód polskich jeńców wojennych. Maszerującą spod pomnika 33. Pułku Piechoty do Pomnika Sybiraków Golgota Wschodu kolumnę prowadziła replika radzieckiego autobusu więziennego Czornyj Woron z czasów stalinizmu. Uroczystość zakończyła się wspólną modlitwą uczestników pochodu oraz zapaleniem zniczy w intencji pomordowanych.