W dniu 14 maja 2021 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łomży odbyło się spotkanie Delegatów Łomżyńskiego Forum Samorządowego, któremu przewodniczył Prezes Stowarzyszenia - Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski.
W spotkaniu gościnnie udział wzięli Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin, Zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Marcin Czyża, Wicewojewoda Podlaski Marcin Piotr Sekściński oraz Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło.
Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił samorządowcom założenia Krajowego Programu Odbudowy oraz zwrócił uwagę na umowę partnerstwa, w której zapisano również ogromne środki finansowe. Umowa partnerstwa jest jeszcze w trakcie uzgodnień z Unią Europejską.
Wicewojewoda Marcin Piotr Sekściński natomiast zachęcał do udziału w programie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM) zakładającego wsparcie dla komunalnego budownictwa mieszkaniowego na państwowych gruntach.
Zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Marcin Czyża przedstawił możliwości inwestycyjne w nowej perspektywie finansowej 2021-2027 w ramach Programu Polska Wschodnia. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przede wszystkim wspierać będzie dotacjami przedsiębiorstwa, młode firmy i start-upy. W nowej perspektywie przewidziane są również środki dla samorządowców na infrastrukturę i na projekty turystyczne.
Spotkanie podsumował Prezes Stowarzyszenia ŁFS - Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, który podziękował gościom i delegatom za przybycie. Członkom Stowarzyszenia podziękował za udzielone absolutorium i szybkie procedowanie ważnych dla stowarzyszenia uchwał. Na ręce Wicepremiera Jarosława Gowina złożył podziękowania dla całego rządu, który w swoich działaniach dostrzega potrzeby małych powiatów i gmin. Efekty tego działania są już widoczne w lokalnej infrastrukturze, w rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Podziękował również za dotychczas przyznane środki oraz zaprosił na konferencję międzynarodową, która odbędzie się już we wrześniu br., a która to dotyczyć będzie rozwoju przedsiębiorczości w Subregionie Łomżyńskim. Prezes ŁFS skierował także podziękowania do Zastępcy Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Marcina Czyża za dotychczasową współpracę, za dofinansowane projekty oraz zaprosił do dalszej współpracy na rzecz rozwoju naszych lokalnych przedsiębiorców. Podziękowania skierował również do obecnych Wicewojewody Podlaskiego Marcina Sekścińskiego oraz Wicemarszałka Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło za bardzo dobrą współpracę, za udzielone wsparcie merytoryczne i finansowane na realizowane działania.
Wszyscy goście podkreślali, iż Łomżyńskie Forum Samorządowe jest organizacją, skupiającą podmioty posiadające wspólne cele i wykazujące determinację w ich realizacji.
Członkowie Stowarzyszanie Łomżyńskie Forum Samorządowe to samorządy subregionu łomżyńskiego, które od 2016 roku wspólnie przygotowują i realizują projekty, które poprawiają jakość życia mieszkańców powiatów łomżyńskiego, kolneńskiego, zambrowskiego, grajewskiego, zambrowskiego i wysokomazowieckiego. Dziś do Stowarzyszenia należą gminy: Czyżew; Kolno; Łomża; Nowogród; Przytuły; Rutki; Sokoły; Śniadowo; Turośl; Wizna; Wysokie Mazowieckie; Zambrów; Zbójna; Miasto Grajewo; Miasto Jedwabne; Miasto Kolno; Miasto Szczuczyn; Miasto Wysokie Mazowieckie; Miasto Zambrów; Powiat Kolneński; Powiat Łomżyński; Powiat Wysokomazowiecki; Powiat Zambrowski.
Łączna wartość obecnie realizowanych przez Forum projektów to ponad 30 mln zł. To między innymi: „Kompleksowy system rozwijania kompetencji i umiejętności osób dorosłych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki II edycja”, „Ścieżki współpracy. Profilaktyka wad postawy dzieci”, „Kreatywność w późnym wieku”, „Re+vita-Rewitalizacja przez Kulturę”, oraz „Profilaktyka wad postawy dzieci w Powiecie Łomżyńskim, Zambrowskim, Grajewskim, Kolneńskim i Mieście Łomża”. W tym roku odbędą się również dwie międzynarodowe konferencje III i IV Międzynarodowe Forum Gospodarcze oraz cykl kilkunastu festynów edukacyjnych „SamoRządowe Przygody z Nauką”.
Wartość projektów, które czekają na rozstrzygnięcie, to prawie 750 mln zł. Dotyczą one przedsiębiorczości, ekologii, turystyki, budowy infrastruktury, działalności kulturalnej i aktywizacji zawodowej i społecznych inicjatyw, w tym Szlak wodny Pisa - Narew (wartość 325 mln PLN) opracowany przez ŁFS, Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi i Związek Gmin Pisa-Narew oraz Szlak fortyfikacji (wartość - 90 mln PLN). Projekty mają szansę uzyskać finansowanie z nowej perspektywy UE w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027.