Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE
Pogoda dziś:
8°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Pobyt delegacji powiatu łomżyńskiego w Daugavpils na Łotwie w dniach 15-18.11.2005 r.

DATA PUBLIKACJI: 2005-11-22 14:56 | OPUBLIKOWAŁ: Beata Korwek
W dniach 15-18 listopada br. oficjalna delegacja Powiatu Łomżyńskiego przebywała w zaprzyjaźnionym Powiecie Daugavpils. W delegacji oprócz władz powiatu uczestniczyli Wójtowie z terenu powiatu, grupa samorządowców z gminy Miastkowo oraz przedstawiciele Łomżyńskiej Izby Przemysłowo- Handlowej w Łomży.
Zdjęcie

36
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Głównym punktem pobytu było podpisanie umowy o współpracy między gminami Miastkowo i Naujene. Program obejmował także dwustronne spotkania samorządów partnerskich mających na celu utrwalenie więzi współpracy na przyszłość. Podczas pobytu doszło także do spotkania władz ŁIPH w Łomży z przedstawicielami Daugavpilskiego Oddziału Izby Przemysłowo-Handlowej i Rady Dyrektorów Przedsiębiorstw miasta Daugavpils.
Szczególnie uroczystym punktem programu był udział polskiej delegacji w obchodach 87-rocznicy odzyskania niepodległości przez Łotwę. W ramach tych obchodów grupa uczestniczyła w akademii organizowanej corocznie przez władze powiatu, na której uhonorowani zostali zwycięzcy konkursu na „Osobowość roku” w różnych dziedzinach życia społecznego. Kolejnym elementem obchodów, w którym uczestniczyła delegacja polska był uroczysty koncert w teatrze w Daugavpils. Na koncercie obecni byli władze Powiatu i Miasta Daugavpils a także przedstawiciele polskiej dyplomacji w osobie Konsula RP w Rydze.

Bardzo urozmaicony program pobytu przeplatany był elementami kulturalnymi takimi jak: wizyta w szkole polskiej im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpils, zwiedzanie Centrum Młodzieży, wizyta w Kościele Parafialnym w Liksnie, spotkanie z artystką ludową jak również spotkaniami gospodarczymi z przedstawicielami lokalnego biznesu. Delegacja polska zwiedziła Zakład Przetwórstwa Mięsnego, Przedsiębiorstwo Przemysłu Zbożowego (młyn Daugavpils zajmujący się produkcją mieszanek zbożowych dla zwierząt hodowlanych) oraz Zakład Obróbki Drewna. Przedsiębiorcy z Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej odbyli szereg indywidualnych rozmów z przedsiębiorcami łotewskimi na temat przyszłej współpracy gospodarczej.

Pobyt delegacji na Łotwie podkreślił niezwykłą życzliwość z jaką przyjmowana była grupa polska. Naród łotewski i polski łączą wspólne dzieje historii związane z wyzwalaniem miasta Daugavpils przez wojska łotewskie wspierane przez wojsko polskie dowodzone przez gen. Rydza-Śmigłego z okupacji radzieckiej w 1920 roku.

Współpraca powiatu łomżyńskiego z powiatem Daugavpils oraz gminy Miastkowo z gminą Naujene może być już w przyszłym roku poszerzona o współpracę kolejnych samorządów gminnych. Wstępną deklarację nawiązania kontaktów wyraził Wójt Gminy Pątnica.

Oficjalna delegacja łotewska została zaproszona do przyjazdu do Polski w pierwszym półroczu 2006 roku. Przewiduje się udział zespołów łotewskich w oficjalnych imprezach kulturalnych organizowanych przez Powiat Łomżyński.