Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży
18-400 Łomża
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215-69-42
Dyrektor: Edward Jarota
Powiat łomżyński jako region typowo rolniczy zamieszkuje około 93% ludności wiejskiej. Niekorzystna jest struktura wiekowa, głownie na wsi. W wieku 60 lat i więcej znajduje się ponad 21% mieszkańców. Osoby niepełnosprawne zaś stanowią 10,4 % mieszkańców powiatu.
Największą grupą rodzin objętych pomocą społeczną przez gminne ośrodki pomocy społecznej, głownie w formie zasiłków okresowych są rodziny bezrobotne i niepełnosprawne. Przyczyn korzystania z pomocy jest wiele. Najczęściej są nimi ubóstwo, bezdomność, wielodzietność, długotrwała choroba, dysfunkcjonalność rodzin itp.
Przedstawione uwarunkowania wpływają na zakres i formy udzielonej pomocy społecznej. I tak do najważniejszych zadań zrealizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w ramach pomocy społecznej w latach 1999 – 2002 jest przede wszystkim pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym, pomoc dzieciom i rodzinom zastępczym, udzielanie różnego rodzaju poradnictwa dla rodzin i osób niepełnosprawnych.
Główne wysiłki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży koncentrują się przede wszystkim na:
a) pomocy osobom niepełnosprawnym w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej (np. organizowanie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, likwidacja barier architektonicznych);
b) pomocy rodzinom zastępczym oraz usamodzielniającym się wychowankom;
c) utrzymaniu właściwego poziomu usług w dwóch domach opieki społecznej (Tykocin, Łomża);
d) udzielaniu różnego rodzaju poradnictwa dla rodzin i osób niepełnosprawnych;
e) współpracy z ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi i instytucjami w zakresie rozwiązywania trudnych problemów grup społecznych.
Dokonane dotychczas analizy PCPR wskazują na pogarszającą się sytuację życiową mieszkańców powiatu łomżyńskiego i rosnące potrzeby korzystania z pomocy społecznej. Zmianę w strukturze korzystających z pomocy oraz znaczne ograniczenie ich liczby mogą jedynie spowodować działania w polityce gospodarczej prowadzące do utworzenia nowych miejsc pracy i programy, które umożliwiłyby ponowne zatrudnienie osób bezrobotnych.